נדחתה עתירת החייל שדרש:" אל תתנו לצה"ל לספר אותי"

עמרי דובוסק כהן הגיע לבקו"ם ביום גיוסו, אלא שסירב בכל תוקף ששיערו הארוך יקוצץ, נשלח למעצר - והגיש לבג"ץ עתירה בנושא. לאחר דיון בבקשה, דחה בית המשפט את עתירתו וקבע כי לא יתערב בהסדרים הנהוגים בצה"ל

חיילים ביום הגיוס. הם כן הסתפרו (חדשות 2)

העתירה מסמרת השיער תסתיים בתספורת: בג"ץ דחה את עתירתו של החייל הטרי עמרי דובוסק כהן, שסירב לקצץ את שיערו הארוך ביום גיוסו ונשלח למעצר. דובוסק כהן פנה לבית המשפט בכדי שימנע את קיצוץ מחלפות ראשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעתירה, שהוגשה ביום גיוסו של דובוסק כהן לפני כחודש, ביקש המתגייס הטרי מבית המשפט לבטל את דרישת התספורת החלה על חיילים בשירות הסדיר ולהורות לצה"ל להימנע מלכפות עליו את דרישות התספורת הקיימות עד להכרעה בעתירה.

"העותר פנה למפקד היחידה הממונה על כלל לשכות הגיוס וטען כי הבקשה לקצץ את שיערות ראשו אינה סבירה ופוגעת באופן בלתי מידתי בגופו, בכבודו ובזכותו לביטוי עצמי ולשוויון", פירטה השופטת אסתר חיות את נסיבות הגשת העתירה.

לטענת דובוסק כהן, לא ברור כיצד המטרה של הטלת סדר ומשמעת בצבא מושגת באמצעות דרישת אחידות בתספורת. "הפגיעה הנגרמת לחיילים עולה בהרבה על כל תועלת שעשויה לצמוח מכך", הדגיש. "הוראות הצבא פוגעות בזכות לשוויון, כיוון שבעוד שחיילים בשירות סדיר נדרשים לקצר את שיער ראשם, חיילות בשירות סדיר וכלל חיילי המילואים אינם נדרשים לכך".

"בית המשפט לא יתערב בהסדרים הנהוגים בצה"ל"

לאחר דיון בעתירה שגרמה לדחיית גיוסו של דובוסק כהן, הכריעה השופטת חיות וקבעה באופן מפורש כי אין מקום להתערבות בית המשפט בהסדרים הנהוגים בצה"ל בכל האמור לתספורות חיילים. החלטת בית המשפט התבססה על עתירה דומה בעניין שהוגשה לפני כמה שנים.

"העתירה אינה מגלה עילה להתערבות בהוראה שנקבעה על ידי רשויות הצבא בדבר אורך שיערם של חיילים, נוכח היותן של רשויות הצבא הגורם בעל הידע והמומחיות לעניין שמירה על המשמעת בצה"ל ומשההחלטה בעניינים מעין אלו מצויה בלב שיקול דעתם המקצועי", כתבה השופטת חיות.

בצה"ל טענו בתשובה לעתירה: "ערך המשמעת הצבאית מחייב כי החיילים ישמרו על מראה אחיד ומסודר ומכך נובעת, בין היתר, הדרישה להקפיד על תספורת קצרה לחיילים". בכל האמור לטענות ההפליה בין גברים לנשים אמרו בצבא כי אין בהן ממש, שכן ההבדלים הקיימים בין המינים בכל הנוגע להופעתם החיצונית "מהווים שוני רלוונטי המצדיק הוראות שונות בעניין אורך שיערם של חיילים וחיילות".

כעת, משנדחתה עתירתו, ייאלץ דובוסק כהן להמשיך בהליך הגיוס שנקטע - אלא שהפעם הוא יעשה זאת עם שיער קצר.