בגלל הפנסיה: שופטים שכשלו נשארו במערכת

האם שופטים שביצעו ליקויים במהלך תפקידים נשארו במערכת המשפט רק בגלל תנאי הפנסיה שלהם? כך עולה מפרוטוקול דיון של הוועדה לבחירת שופטים מלפני שנה ופורסם ברשת ב'. הנהלת בתי המשפט בתגובה: "הנושא טעון בדיקה"

שופטים שתפקודם לקוי לא הוצאו מהמערכת כדי שלא לפגוע בתנאי הפנסיה שלהם - כך עולה מפרוטוקול דיון של הוועדה לבחירת שופטים. כתב רשת ב' אמוץ שפירא חשף היום בתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' כי הנהלת בתי המשפט הכינה רשימה של שופטים, שבשל תפקודם הלקוי היה צריך להביא לפרישתם מהמערכת, אך הדבר לא נעשה כדי לא לפגוע בתנאי הפנסיה שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו רשימת שופטים שיכולנו לגרום להם לפרוש אילו הבטחנו להם פנסיה", אמר נשיאת בית המשפט העליון דאז דורית ביניש בדיון שהתקיים בנושא לפני כשנה. השופט אשר גרוניס, המשמש היום נשיא בית המשפט העליון, אמר בדיון כי הנושא הוא "פצצה מתקתקת", והציבור ישלם עליה מחיר.

גרוניס אמר אז כי יש שופטים שצריך להעביר מתפקידם ולגרום להם להתפטר, וציין כי שופטים שלהם פנסיה תקציבית יכולים לפרוש לפני הזמן בפנסיה מלאה, ואילו כאלה שלהם פנסיה צוברת אלו לא יכולים לפרוש. בפורום המשפטי למען ארץ ישראל שנאבק לפרסום הפרוטוקולים של דיוני הוועדה לבחירת שופטים אומרים כי היה על משרד המשפטים לפרסם ביוזמתו את הפרוטוקולים בנימוק זכות הציבור לדעת.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "נושא הזכויות הפנסיוניות של השופטים הוא אכן נושא טעון בדיקה. מכל מקום שינוי במערך הזכויות הפנסיוניות המוענקות לשופטים טעון החלטה של ועדת הכספים של הכנסת ואינו מסור בידי השופטים".