כך מוכרים נשק מצה"ל לעבריינים

לוחם חי"ר ניסה למכור נשק ותחמושת לגורמי פשע. תמלולים שהגיעו לידי חדשות 2 online מראים כיצד ההברחה התנהלה: במטווחים הוא לא השליך את הרימונים שלו כי "לא סופרים בומים", ולהשיג מחסניות זה לא בעיה כי "יש לי בבסיס מחסניות כמו מים". נגד 6 עבריינים הוגשו כתבי אישום בפרשה

הבריח כסף מהצבא תמורת כסף. אילוסטרציה (רויטרס)

"אתה רוצה מחסנית? קח את שלי": תמלולים של האזנות סתר שביצעה המשטרה הצבאית חושפים כיצד מבריחים חיילים כלי נשק מבסיסי צה"ל, במטרה למכור אותם לעבריינים תמורת בצע כסף. אחרי פעילות סמויה של הימל"מ (היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות) במשטרה הצבאית וימ"ר תל אביב, אחד מאותם ניסיונות למכור נשק הסתיים בהגשת שישה כתבי אישום נגד עבריינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לכל אחד מהנאשמים היה חלק בניסיון למכור נשק אוטומטי צה"לי מסוג "מיקרו תבור" לידי גורמים עבריינים. יחידה של המשטרה הצבאית בפיקוד סא"ל ששי מגידו, יחד עם שוטרי ימ"ר ת"א בפיקוד נצ"מ גדי אשד, ערכו פעילות סמויה שנועדה לסכל את המכירה. שלושה סוכנים חשאיים הקליטו ותיעדו לוחם מגדוד קרקל, שניסה למכור לעבריינים את הנשק.

"יש לי מלא מחסניות בגדוד, כמו מים"

הנאשמים נתפסו "על חם" על ידי המשטרה לאחר שסיכמו כי יקנו את כלי הנשק ב-54 אלף שקל. מעדויות של הסוכנים החשאיים ומתמלולים של האזנות סתר שהגיעו לידי חדשות 2 Online, נחשפות כמה מהשיטות להברחת כלי נשק מבסיס צה"ל:

לאחר קבלת מידע מודיעיני, החליטו השוטרים שסוכנים חשאיים "יפקירו" כלי נשק ברכב צבאי ויעקבו אחר הניסיון למכור אותו. אחד הסוכנים מספר בעדותו: "שאלתי אותו אם הוא עושה מטווחים גם בבית, הלוחם ענה בחיוב וסיפר שפעם אחת היה באימון ויצא הביתה עם נשק מסוג תבור עם מטול, ושהוא לקח עשרה רימוני גבס שהוא וחבריו ירו בשטח".

באחת מהאזנות הסתר נשמע החייל מסביר לקונה פוטנציאלי, שהיה סוכן של המשטרה צבאית, אודות מרכולתו הלא חוקית:

החייל: "זה כזה הרבה יותר חדש, עם כוונת לייזר, אתה פה פותח את הנצרה, אתה מדליק ויש לך לייזר מדויק"
סוכן: "זה עם פיצוחים?" (כינוי למחסניות)
החייל: "אה, לא היה לו. אתה רוצה מחסנית, קח את שלי"
סוכן: "אתה יוצא מזה, כאילו לא בעיה בשבילך?"
החייל :"לא, יש לי מלא, אני קרבי בגדוד, יש לאנשים ככה כמו מים"

"מחסניות כמו מים". אילוסטרציה (גיא ורון, חדשות 2)

מריחואנה, קוקאין ורימונים גנובים

בהמשך השיחה סיפר החייל לסוכן על גניבת רימונים במהלך תרגיל. החייל טען כי הוא מכר ארבעה רימונים ב-800 שקלים כל אחד, והסביר לסוכן כיצד השיג אותם:

החייל: "בשנה שעברה באותו המצב הביאו לי ארבע לזרוק"
סוכן: "אתה זורק אותם לבד או זורק עם אנשים?"
החייל: "עושים שורה ואומרים לנו יאללה זרקו, כולם זורקים אני מכניס לכיס"
סוכן: "מי יודע מי זרק"
החייל: "תחשוב בום בום כולם מתלהבים"
סוכן:"לא יושב בנאדם בחוץ סופר כמה בומים היו"
החייל: "לא סופרים"

נצ"מ גדי אשד, ארכיון (פלאש 90)

עדותו של אחד הסוכנים שפכה אור גם בנוגע לשימוש של החייל הקרבי בסמים. כשישבו בערב בתוך שטח הבסיס ביחד, החייל גלגל סיגריה, שלפי עדותו של הסוכן, עירבב בה "נייס גיא" - סם פיצוציות מסוכן. החייל הוסיף בשיחה עם הסוכן: "נעשן רק את זה בגלל שיש להם בדיקות בצבא לפעמים וזה לא עולה בשתן". החייל העיד כי כשהוא בבית, הוא משתמש עם חבריו במריחואנה וקוקאין.

כתב האישום שהוגש נגד המעורבים בפרשה מפרט איך החייל העביר לחברו חמש מחסניות טעונות בכדורים, לאחר שביקש ממנו להשיג לו כדורים לנשק ורימוני רסס. בהמשך הוא וחבר נוסף פנו לעבריינים מוכרים בשם רמזי זיתון, ונעים אל עיסאוי וסיכמו עימם כי ירכשו את הנשק בתמורה ל-54,000 שקלים.

תגובות פרקליטי הנאשמים

פרקליטו של החייל ביקש שלא למסור תגובה. עו"ד אורי קינן, המייצג את אחד החשודים במקרה: "כי נמתין לבית המשפט ושם נאמר את דברינו".

עו"ד אורי בן נתן המייצג את רמזי זייתון ונעים אל עיסוואי מסר בתגובה: "מרשיי טוענים כי היו במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון, אין מחלוקת שאין להם קשר ללוחם או לסוכנים הסמויים, אני סבור שבית המשפט יחליט שהם לא לקחו חלק בעסקת הנשק".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv