קצין המשטרה המואשם ברצח שיחזר: "ראיתי מוט ונתתי כדורים לראש"

בשיחזור האירוע שבו ירה למוות קצין המשטרה ניר סומך בשכן שהתאהב באשתו, ניסה להסביר שעשה זאת כהגנה עצמית: "באתי לדבר, כשראיתי את האטרף בעיניים הבנתי שמשהו אחר קורה". במח"ש לא משתכנעים. צפו בשיחזור

הוא היה קצין המבצעים של מג"ב דרום: רב פקד ניר סומך, קצין מצטיין ומוערך במשטרת ישראל. בשבוע הבא יקבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע אם רב פקד סומך רצח ביריות את מי שהיה שכנו, בן טל, שהתאהב באשתו ופיתח כלפיה אובססיה של ממש. הערב חשפנו במהדורה המרכזית את תיעוד שיחזור הרצח הזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רק מזהה מה שנקרא את האיום ופועל לנטרול הסכנה", אומר סומך לחוקרים בשיחזור. "אני ממש מחדד את המבט. אני דורך את האקדח, אני מזהה אותו מניף את המוט. אני כבר שולף את האקדח, מכוון אותו. אני נותן כדור אחד, ואני רואה את המוט עדיין כביכול בשלבי חזרה. בשלב הזה אני נכנס למצב נוסף ונותן שני כדורים לכיוון של הראש".

החוקר פונה לסומך בשאלה: "מדוע כשראית את הבחור יושב בפנים, כשעדיין הדלת סגורה, והוא עם המוט עומד להוציא אותה, לא תפקדת כמו כל שוטר סביר אחר על ידי זה שתיצמד לדלת ותמנע את פתיחת הדלת תשתלט עליו?"

סומך משיב: "כשאני הבנתי שיש סכנה, אז חשתי שיש סכנה, ולא ראיתי אמצעי. פעלתי בשתי הידיים באומץ לב. הסיטואציה שנוצרה הייתה סיטואציה של אין ברירה. אני לא באתי להרוג אותו, אני באתי לדבר איתו. כשאני ראיתי האטרף בעיניים שלו אני הבנתי שמשהו אחר קורה. לא באתי וחוררתי בו 10 מחסניות".

"בקיצור יריתי בו"

רגע אחרי הירי הקטלני טילפן סומך למשטרה ודיווח על המקרה. "שלום מדבר ניר, אני קצין משטרה, מישהו ניסה לפגוע בי, בקיצור יריתי בו, הוא כרגע נמצא בקיבוץ זיקים. הבן אדם הרוג אני מבקש דחוף תשלחו...".

את התיק הזה חקרו חוקרי מח"ש. סומך טען שבן טל במשך שנים הטריד את אשתו, חיזר אחריה, איים בהתאבדות אם לא תענה לו וניסה להתאבד מספר פעמים. עד שנאלצו לעזוב את ביתם בגבעת יהושע, ולעבור לקיבוץ זיקים. עד שיום אחד התייצב שם המאהב האובסיבי.
במח"ש לא האמינו לסומך. תחילה טענו כי לום הברזל שנמצא ליד הגופה הושתל, אחר כך הסכימו כי הוא היה בזירה, וטענו כי סומך ירה כדי להרוג מבלי שנשקפה סכנה לחייו. הוא הואשם ברצח וטען לכל אורך משפטו באמצעות עורכי הדין אבי חימי ויאיר גולן כי פעל רק מתוך הגנה עצמית.

"הקצין נקלע לסיטואציה של שברירי שניה, ששם הוא היה צריך לקבל החלטה", אומר אבי חימי פרקליטו, "האם חייו של הקצין עדיפים על חיי המנוח, שבא ואיים עליו והסתער עליו וניסה לרוצץ את גולגולתו". פרקליט נוסף של סומך, עו"ד יאיר גולן, אמר כי "קיימות בהחלט ראיות לגרסתו של הנאשם על פיה הוא פעל להגנה עצמית".

אמו של המנוח טענה כי בין טלי, אישתו של סומך, ובין בנה היה רומן שהוציא כנראה את ניר מדעתו. טלי טענה כי בן הטריד אותה באובססיה מטורפת. במח"ש טוענים כי סומך החליט להיפטר מהמטריד. סומך טוען שבאותו היום היה ברור שרק אחד יישאר בחיים.