פרשת קפטן ג'ורג': "לסיים את התיק לפני שיידבק רפש במדינה"

צו איסור הפרסום על פרשת קפטן ג'ורג' הותר על כנו, אך השופטת אמרה כי נכון לסיים את התיק במהירות בטרם תיפתח "תיבת פנדורה" ויידבק רפש במדינה. פרקליטו עו"ד אפי נווה: "חלק מהמסמכים – תעודות הוקרה". מה עתידים לחשוף המסמכים המסווגים?

קפטן ג'ורג' (חדשות 2)

שופטת בית המשפט המחוזי דליה גנות אמרה בדיון בתיק קפטן ג'ורג' כי המדינה צריכה להגיש בצורה מנומקת עד יום שלישי הקרוב פירוט על מה היא מבקשת להטיל צו אסור פרסום, ולנמק מהי רמת הסיכון לביטחון המדינה בכל אחד מהנושאים עליהם היא תדרוש את צו אסור הפרסום.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון שהיה בחלקו בדלתיים סגורות, טענה השופטת גנות שנכון יהיה לסיים את התיק בטרם תיפתח "תיבת פנדורה ויידבק רפש במדינה". לדבריה, העובדה שמדינת ישראל מבקשת לנהל את התיק יוצרת ומטילה בעיות ומכשולים ולכן ראוי שהתיק יסתיים בפשרה. השופטת הציעה בדיון את עצמה כמגשרת בתיק, כפי שמתיר החוק המסמיך במקרים מיוחדים את בית המשפט להיות מגשר בתיק ולא לכתוב פסק דין.

השופטת בבקשתה רוצה למנוע מצעד של עדים ובכירים מתוך מערכת הביטחון במשפט. המדינה טענה כי צירוף המסמכים המסווגים סודי וסודי ביותר ואף יותר מכך, יש בהם כדי לחשוף מקורות או שמות של מבצעים עלומים של יחידה 504.

"חלק מהמסמכים - תעודות הוקרה"

עורך הדין אפי נווה, המייצג את קפטן ג'ורג' טען כי "המסמכים חלקם אכן מסווגים ביותר אולם אין בהם כדי לחשוף או לפגוע בביטחון המדינה כי מדובר בתעודות הוקרה והערכה שניתנו לקפטן ג'ורג', על פעילותו באותם מבצעים תחת שמות קוד שלא אומרים דבר וחצי דבר לקורא". עוד טען כי חלק מהחומר אמנם חושף שיטות חקירה אך פרסום חלק מהן לא יפגע בביטחון המדינה כי הם זכו כבר לפרסומים בחו"ל. השופטת אמרה שנכון שהפרקליטות תעבור על המסמכים והיא תבחן לגופו של עניין מה לפרסם מתוך כתב התשובה.

בינתיים, הוחלט להשאיר את צו איסור הפרסום על כנו ולא לאפשר לפרסם את כתב התשובה החושף שיטות חקירה עד החלטה שתתקבל בימים הקרובים. "מדינת ישראל לא יכולה בכובע אחד כשהיא נתבעת בפרשת דיראני לבוא ולומר שהחוקרים בפרשת קפטן ג'ורג' פעלו כשורה ובצד השני לומר בפרשת קפטן ג'ורג' שהוא חקר שלא כשורה בניגוד לנהלים", הוסיף עו"ד נווה. השופטת הורתה למדינה להעביר לידי קפטן ג'ורג' את כל כתבי ההגנה בפרשת דיראני.