הורשע ממציא "מדבקת הפלא" לחיזוי התקפי לב

לפני 3 שנים התפרסם אריק קליין, בעקבות "תגלית" שחשף בדמותה של "מדבקת פלא" שהייתה מסוגלת, לטענתו, לחזות התקפי לב. אלא שעד מהרה עלו חשדות למעשי מרמה והונאה והוגש נגדו כתב אישום. היום הוא הורשע בבית המשפט בהוצאת מיליוני שקלים במרמה מאנשי עסקים, במסווה של פעילות עסקית

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר את ממציא "מדבקת הפלא" לחיזוי התקפי לב, אריק קליין. הוא הורשע כי הוציא במרמה מאנשי עסקים שונים מיליוני שקלים, במסווה של פעילות עסקית.

עם זאת, זיכה השופט דוד רוזן את קליין מכמה מהאישומים נגדו. את שותפו של קליין, ד"ר עמוס בוחניק, זיכה השופט מחלק ניכר מהאישומים נגדו, והרשיעו בסעיפי אישום בודדים. "קליין ובוחניק הציגו בפני חלק מהמתלוננים מצב לפיו החברה קשרה קשרים וחתמה חוזים עם חברות בינלאומיות חובקות עולם, בעלות שם ומוניטין. בסיומו של דיון הוחוור כי הנאשמים לא חתמו חוזה אחד מוגמר עם חברה כלשהי בארץ או בחו"ל בקשר למוצרים", כתב השופט רוזן. "קליין ובוחניק חברו יחדיו לקדם המצאותיו ושכלוליו הטכנולוגיים של קליין".

לדברי השופט, בתחילת הדרך, בוחניק היה שבוי במידה רבה בקסמו ובכישרונו של קליין וסבר כי הירתמותו לטובת פעילות קליין עשויה לתרום לחברה ולמדינה. ואולם, החל ממחצית 2010 ידע בוחניק כי מעשיו של קליין אינם כשרים.

מיזמים שקריים

"בוחניק היה מודע בכל מאודו לעובדה כי ברשות החברות שבשליטתם לא הופקדו כספים ואין ברשותן כספים. כל מיליוני הדולרים ומספרים דמיוניים אחרים שצוינו על ידי הנאשמים בפני מתלוננים שונים החל מ-2010 הינם בגדר 'חזון' או ליתר דיוק חלום נעים וטוב של קליין. בוחניק, כמי שרקם ובנה את הפנטזיה על כלל מרכיביה ויצר מסמכים יש מאין ידע גם ידע כי בחשבונות החברות לא הופקדו כלל כספים", כתב השופט בהכרעת הדין.

טלפון סלולרי הפועל ללא כרטיס SIM, מכשיר לזיהוי פדופילים באמצעות DNA ותוכנה לחיזוי שערי מטבע - אלו הם רק חלק מהמיזמים השקריים לכאורה, שקליין המציא כדי להוציא מיליוני שקלים במרמה מאנשי עסקים שונים. כתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד השניים ייחס להם תשעה אישומים שונים וביצוע עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף, שימוש במסמך מזויף ועבירות נוספות.
לפי כתב האישום, במהלך 2009 החליט קליין להוציא במירמה כספים מאנשי עסקים, על-ידי כך שהציג עצמו בפניהם בכזב כאיש עסקים ויזם המפתח מוצרים טכנולוגיים מתקדמים.

עוררה עניין רב בקהילה הרפואית

בעקבות זאת, רשמו קליין ובוחניק על שמו של בוחניק חברה בשם "SAFE SKY", שהוצגה בכזב כחברה המפתחת מגוון מוצרים טכנולוגיים מתקדמים בתחום הרפואה והתקשורת. עוד נטען בכתב האישום ביוני 2009, במסגרת תוכנית המירמה, פירסמה החברה הודעה, ולפיה היא פיתחה מדבקה ייחודית ומהפכנית, שבכוחה לחזות מבעוד מועד התקפי לב.

ההודעה בדבר "מדבקת הפלא" עוררה עניין רב בקהילה הרפואית בפרט ובציבור בכלל. במסגרת המרמה, פרסמו הנאשמים כי חברת הענק MSI חתמה עימם על חוזה של מיליארדי שקלים בעבור מכירת הזכויות של המדבקה. ואולם, למחרת ההודעה על העסקה נחשף ב"גלובס" כי לא ניתן לאתר את הפטנטים או את אישור ה-FDA למדבקה, והתברר כי כלל לא פותחה מדבקה כזו וכלל לא נוהלו מגעים עם MSI.

אחרי שנחשפה תרמית המדבקה, הואשמו קליין ובוחניק כי הציגו החל מיוני 2009 ועד מארס 2011 בפני מספר יזמים בעלי ממון, מצגים כוזבים נוספים, ומשכו אותם במרמה להשקיע כ-10 מיליון שקלים במוצרים טכנולוגיים מתקדמים, שלא היו ולא נבראו. לפי כתב האישום, הם עשו זאת באמצעות מסמכים שזייף קליין, לרבות מסמכים הנחזים להיות מסמכים בנקאיים. (בוחניק הורשע, כאמור, כי ידע על המירמה רק ממחצית 2010).