קוצר בשנה עונשה של ענת קם

הקלה בעונשה של החיילת שנידונה למאסר בגין מסירת מסמכים סודיים של צה"ל. ביהמ"ש העליון קיבל את ערעורה, והחליט לקצר את עונשה ל-3.5 שנות מאסר, מהן כבר ריצתה יותר משנה. "תקופת המאסר שהוטלה על המערערת אינה משקפת את הדין הראוי", נכתב בהחלטת השופטים

בית המשפט העליון קיבל הבוקר את ערעורה של ענת קם - והחליט לקצר בשנה את עונש המאסר שקיבלה בגין מסירת מסמכים סודיים של צה"ל. במקום ארבע שנים וחצי, קוצץ עונשה לשלוש שנים וחצי, מהם ריצתה כבר יותר משנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תקופת המאסר שהוטלה על המערערת אינה משקפת את הדין הראוי", נכתב בהחלטת השופטים, שהתקבלה בדעת רוב. "העונש שהוטל גם לא עומד ביחס מתאים על המעורבים האחרים".

בנובמבר 2011 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב ארבע שנות מאסר וחצי על קם, לאחר שזו הודתה כי העבירה לידי כתב "הארץ" אורי בלאו כ-1,800 מסמכים שהעתיקה ממחשבי לשכת אלוף פיקוד המרכז. אך בכתב הערעור טען עורך דינה של קם, אילן בומבך כי "קיים פער עצום ובלתי נתפס בין הענישה בעניינה של קם לענישה בעבירות מסוג זה". עוד טענה קם בערעור כי מעשיו של בלאו היו חמורים משלה.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לדחות את הערעור, בטענה כי מעשיה של קם היו ייחודיים ושונים בחומרתם. "היא יצרה סיכון לחיי חיילים ואזרחים, ומעשיה הפזיזים אף היו יכולים ליצור סיכון קיומי למדינת ישראל", נטען אז בפרקרליטות.

הבוקר, כאמור, קיבל בית המשפט העליון את הערעור, ועונשה של קם קוצר בשנה. בחישוב קיצור העונש בשליש נוסף על התנהגות טובה, היא צפויה להשתחרר מן הכלא בעוד כשנה. 

סנגורה, עורך הדין אילן בובמך, בירך בראיון לערוץ החדשות על החלטת העליון. "בפרקליטות ראו בתיק הזה תיק דגל, אבל יש נסיבות אישיות במקרה, ואני שמחה שהעליון איזן בין מרכיבי התיק בהחלטתו היום. כאשר נותנים פסק דין וגזר דין למען ייראו ויראו זה לא צדק, ואין שום הלימה ושום הגיון".

ענת קם מאשימה: "עשו בי לינץ' כמו במשה קצב"