האישום נגד ליברמן: "קידם מינוי השגריר בלטביה"

כתב האישום המתוקן נגד שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, המייחס לו עבירות של מרמה והפרת אמונים, הוגש הבוקר לבית משפט השלום בי-ם. ליברמן נאשם כי קידם את מינוי השגריר בלטביה ודרש מסגנו אילון לפעול לשם כך

לבית משפט השלום בירושלים הוגש הבוקר כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן, בגין מרמה והפרת אמונים. מפרטי כתב האישום עולה כי ליברמן פעל לקידום מינויו של זאב בן אריה לתפקיד שגריר ישראל בלטביה, וכן הבהיר לסגנו דני אילון כי יש לעשות זאת. עוד עולה מכתב האישום כי אילון יהיה אחד מעדי התביעה המרכזיים בתיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את הנוסח המתוקן של כתב האישום על בסיס עדותו של מי שעד לאחרונה היה סגנו של ליברמן, דני אילון, שצפוי להעיד נגדו במסגרת המשפט.

יעיד במשפט. אילון (איי.פי)

"הנאשם (ליברמן), המופקד על שירות החוץ של מדינת ישראל והנושא בתוקף כך גם באחריות למינוי שגריריה בעולם, פעל לקידום בחירתו של זאב בן-אריה על-ידי ועדת המינויים", תיארו אנשי המחלקה הכלכלית בפרקליטות לאחר פרסום כתב האישום. "הוא נמנע מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם סגנו, דני אילון, את פרשת מסירת המידע הסודי. כתוצאה ממחדל זה של הנאשם, לא נמצא בפני ועדת המינויים מידע חיוני שלפיו בן-אריה, בכהונתו הקודמת כשגריר, נכשל בחשיפת תכני הבקשה לעזרה משפטית, פעל לשיבושה והפר בכך, באורח חמור, את האמון שניתן בו".

"ביצע מעשים הפוגעים באופן מהותי בציבור"

אותם הפרטים, לטענת הפרקליטות, כללו "מידע מהותי לבחינת התאמתו של בן-אריה לתפקיד כה רגיש - זהה לזה שבו הפר את חובות האמון שחלו עליו". כתב האישום מפרט כי לאחר אישור הצבתו של בן-אריה כשגריר בלטביה, "פעל הנאשם לאישור מינויו על-ידי ועדת השרים, ועשה כן בלא שמסר לוועדה את המידע בדבר כשלון בן-אריה במילוי תפקידו בפרשת מסירת המידע הסודי. האישור ניתן".

בתביעה הטיחו ביקורת בליברמן על כך ש"במעשיו המתוארים, בהיותו עובד ונבחר ציבור, בכהונתו כשר החוץ, ביצע במהלך מילוי תפקידו מעשי מרמה והפרת אמונים הפוגעים באופן מהותי בציבור. כל זאת, עשה בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור לבין תחושת מחויבותו האישית, ומכל מקום - נכונותו לפעול לטובתו של בן-אריה - שפעל עבורו בפרשת מסירת המידע הסודי".