הכנסת – "לא ליהודים בלבד"

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת חנין זועבי לכנסת ולקראת הדיון בבג"ץ בנושא זה, פורסמה הבוקר בעיתונים מודעה הקוראת לבג"ץ לדחות את החלטת הוועדה. על המודעה חתמו אנשי ציבור ורוח שטענו כי לכנסת רצים עבריינים מורשעים בעוד זועבי מעולם לא הועמדה לדין

רוח גבית לחברת הכנסת זועבי: לקראת הדיון הצפוי הבוקר בבג"ץ בנוגע להחלטה על פסילתה מהתמודדות בבחירות, פורסמה הבוקר בעיתון "הארץ" מודעה גדולה הקוראת להימנע מהחלטה "אנטי-דמוקרטית וגזענית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על המודעה הבולטת הנושאת את הכותרת "לא ליהודים בלבד", חתומים כ-60 אנשי משפט, רוח ותרבות כמו גם פוליטיקאים לשעבר. בין החותמים ניתן למצוא את ראש השב"כ לשעבר עמי איילון, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, ח"כ לשעבר יעל דיין, חתני פרס ישראל זאב שטרנהל ומיכה אולמן ועוד.

"אנו החתומים מטה קובעים שחובה להתיר גם לחברת הכנסת חנין זועבי את זכות היסוד של החופש לבחור ולהיבחר", נכתב במודעה. "לכנסת הקרובה רצים במקומות גבוהים ברשימות גדולות עבריינים מורשעים: פייגלין בליכוד ביתנו, דרעי ברום רשימת ש"ס וליברמן שיועמד לדין על מרמה והפרת אמונים", הסבירו החתומים.

מלבד ביקורת על המועמדים לכנסת הביעו הכותבים ביקורת גם על היועץ המשפטי לממשלה. "גם יועץ נרפה כיהודה וינשטיין קבע שמעשיה של חנין זועבי הם בגבולות החוק", נכתב. "אם לא תשונה ההחלטה הדורסנית שהתקבלה בידי חברי כנסת שהובילו את גל החקיקה הגזעני והאנטי-דמוקרטי, תהפך ישראל לספק-דמוקרטיה ל"יהודים בלבד", טענו הכותבים.

הבוקר: בג"ץ ידון בפסילת זועבי

בשעה 9:00 בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, ידון בג"ץ בהחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת חנין זועבי לכנסת ה-19 בעקבות מעורבותה במשט ה"מרמרה".

עו"ד טליה ששון שחתמה על המכתב אמרה בשיחה עם חדשות 2 כי היא "לא תומכת במה שעשתה חנין זועבי אבל זו לא השאלה. צריך להוכיח שהיא תמכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל ובכך עברה על חוק יסוד הכנסת", טענה עו"ד ששון. "הדברים רחוקים מרמת ההוכחה הנדרשת ומעבר לשאלה המשפטית שהיא ודאי תישקל, בית משפט העליון צריך לקחת בחשבון את ההשכלות הרות האסון של פסילה", הוסיפה.

לפני הדיון בוועדת הבחירות קבע היועץ המשפטי לממשלה כי "אין מקום לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת זועבי, על אף שמדובר בהצטברות ראיות משמעותיות ומטרידות מאוד, המתקרבות לגבול האסור - וזאת מן הטעם שלא הצטברה מסה קריטית של ראיות, שרק היא יכולה למנוע התמודדות של מועמד בבחירות לכנסת".