עסקת טיעון מקלה ל"מתנחלים המרגלים"

הפרקליטות הגיעה להסדר עם חמשת פעילי הימין, שהואשמו בהעברת מידע רגיש למתנחלים על תנועות כוחות הביטחון. שלושה מהם ירצו עונשי מאסר של 5-3 חודשים ושניים יבצעו עבודות שירות. הפרשה נחשפה בדצמבר 2011 ועוררה סערה

העימותים בחטמ"ר אפריים (ערוץ 7)

פרשת "המתנחלים המרגלים" הסתיימה בעסקה מקלה: כשנה לאחר מעצרם ואחרי שהואשמו בריגול, הושג הסדר טיעון בין הפרקליטות לסנגוריהם של פעילי הימין, שהעבירו מידע על תנועות כוחות הביטחון. על פי ההסדר, ייגזר על שלושה מתוך הנאשמים עונש מאסר בפועל של 5-3 חודשים ואילו על השניים האחרים יגזרו עבודות שירות. בנוסף, יוסרו לאלתר כל התנאים המגבילים בהם הם נתונים בשנה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה החלה כשבדצמבר 2011 התפרעו עשרות פעילי ימין באזור קרני שומרון וקדומים, לאחר שלאזור הגיעו כוחות גדולים של משטרה לצורך הריסת מאחז מצפה יצהר. בנוסף, על פי הדלפות של חיילים באזור, הפגינו פעילי הימין באזורים בהם התרכזו חיילי צה"ל שהתכוננו להריסה. באחד המוקדים, מול בסיס החטיבה המרחבית אפרים, הפגינו כמה עשרות צעירים, שבשלב מסוים חדרו לתוך הבסיס בכדי לנסות ולמנוע מהחיילים להשתתף בפעולה.

כשבועיים לאחר הפרשה, פשטה המשטרה על דירה בשכונת קריית משה בירושלים, משם הופעל "חמ"ל המאחזים" שהעביר מידע על תנועות והיערכות הכוחות. לאחר מכן שוחררו חלק מהעצורים ורק שלושה מתוכם, דוד צבי אליהו, אפרים חייקין ומאיר אטינגר, נשארו במעצר בחשד להפעלת החמ"ל.

שמחים שמשפט הראווה נגד החשודים הסתיים

בהמשך נעצרו גם אלעד מאיר, מחנך תושב חרשה, ועקיבא הכהן, חקלאי תושב יצהר, בחשד למעורבות בפרשה. לאחרונה התנהל משא ומתן בין סנגוריהם של הנאשמים לבין הפרקליטות כדי להגיע לעסקת טיעון, והיום היא נחתמה בבית המשפט. במסגרת ההסדר יודו ויורשעו שלושה מהם בסעיף של איסוף מידע בעל ערך צבאי,  והשניים האחרים יודו ויורשעו בקשירת קשר לביצוע עבירה באותו הסעיף.

"התחושות מעורבות, מצד אחד אנחנו שמחים כי משפט הראווה שהתנהל נגד החשודים הסתיים בכך שהפרקליטות החליטה לרדת מרוב העצים עליהם טיפסה, ומצד שני היום הזה הוא אות קלון למערכת המשפטית במדינת ישראל שלראשונה עשתה שימוש מגוחך נגד יהודים בסעיף המנדטורי של 'איסוף ידיעות בעלות ערך צבאי'", נמסר מעמותת "חננו" שליוותה את החשודים.