דוח הנתיחה שלל את גרסת האב המטלטל

הפתולוגים שבדקו את גופת התינוק, שאביו הורשע בהרגיתו, דחו בזו אחר זו את כל טענות ההגנה. "הממצאים מתיישבים עם 'תסמונת הילד המוכה'", נכתב במסמך

לאורך כל בדיקת נסיבות מותו של תינוק בן ארבעה חודשים והפגיעה באחותו התאומה לא הצליחו החוקרים לשבור את האב, שבאופן עקבי - הקפיד להכחיש מכל וכל את המיוחס לו. גם מי שהייתה אשתו בזמן הטרגדיה, והתגרשה ממנו לאחריה, לא מסרה כל גרסה מפלילה נגדו. לפיכך, התיק כולו - כמו גם ההחלטה להעמיד לדין את החשוד - נסמכה כולה על חוות הדעת מטעם מומחי המכון לרפואה משפטית באבו-כביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדוח אודות הנתיחה לאחר המוות שבוצעה בגופת התינוק נכתב: "הממצאים מתיישבים עם חבלה, לא תאונה, באמצעות טלטול כוחני ולפחות שתי חבטות ראש. כמו כן, נמצאו שברים בצלעות בשלבי ריפוי שונים שנגרמו, קרוב לוודאי, מלחץ על בית החזה בכוח יחסי רב במועדים שונים".

גם הטענות באשר למום מולד או נרכש שגרם לכאורה למוות נשללו בדוח. "נשללו מצבים שהיו יכולים להסביר נטייה לדימומים או לשברים", כתבו הפתולוגים במסמך. "בהיעדר היסטוריה של אירועים תאונתיים עם חבלות קשות, מתיישבים הממצאים עם 'תסמונת הילד המוכה'".

גם עדות המעסה לא התיישבה עם הממצאים

למרות המסקנות בדוח, חלק על הממצאים סנגורו של האב, עורך הדין ירום הלוי. "התוצאות החמורות שהתגלו בבדיקות - הן במנוח זכרונו לברכה והן בבת - שתיבדל לחיים ארוכים, שסבלה גם משברים בצלעות, נגרמו אך ורק בשל נתונים רפואיים שעמם נולדו, בצירוף חיסונים שקיבלו", אמר. "אותם נתונים מולדים היו יכולים כשלעצמם לגרום לתוצאות הקשות".

שני ההורים הכחישו בתוקף כי התעללו בילידיהם הפעוטים או שנהגו כלפיהם באלימות. בחקירה הם הופרדו האחד מהשני והיו נתונים לשורה ארוכה של תרגילים - ובהם בשיחה שתועדה על הקבר הטרי - אך דבר לא עזר: ההכחשה הגורפת נותרה בעינה וגרמה לחוקרים לבדוק כל אפשרות אחרת.

בין היתר הם פנו למעסה שהדריכה את ההורים איך לנהוג בילידיהם. עדות מצולמת של דבריה הועברה למומחה במכון לרפואה משפטית, שקבע בדוח: "לא סביר כי פעולות עיסוי, כפי שהודגמו, גרמו לשברים בצלעות ובגולגולת שנמצאו בגוף התאומים. הם לא יכולים גם לגרום לדימומים במוח, שמהם סבל התינוק".

האב והאם העידו: התינוק היה באחריות הגבר לפני המוות

צילום אילוסטרציה (AP)
ההורים ניסו לספק הסבר לתעלומה והעלו את האפשרות שהשניים נפגעו כשנפלו מטרמפולינה, גרסה שגם היא נשללה על ידי הפתולוגים. "שכיבה בסל או בטרמפולינה לא יכולה להוביל לממצאים כפי שהתגלו אצל התאומים", נכתב בדוח - ששלל גם את ההנחה שניסיונות החייאה הם שגרמו לנזק. "פעולה זו אינה גורמת לשברים ישנים בצלעות, כפי שנמצאו אצל התאומים. החייאה או הנשמה אינן גורמות לשברים בעצמות הגולגולת ולדימומים במוח, ואינן גורמות לנזק מוחי".

התיק נגד האם, שיוצגה על-ידי עורך הדין ציון אמיר, נסגר מחוסר אשמה. ההחלטה לעשות זאת התקבלה בעיקר בעקבות קביעה בדוח שהתייחסה לטענת ההורים, על כך שטרם איבד התינוק את הכרתו - היה במשמורת אביו. "הנזק המוחי בטלטול הוא מיידי ומתבטא כך", קבעו הפתולוגים - מה שהוביל להגשת כתב אישום נגד האב לבדו.

בקרוב יגיעו נציגי המכון לרפואה משפטית להציג את ממצאי הנתיחה שהובאו בכתבה בבית המשפט. עו"ד הלוי, המייצג את האב, הבטיח להביא לאותו הדיון חוות דעת שיציירתו תמונת מצב שונה בתכלית.