בתום הכנס החגיגי: ליברמן נחקר באזהרה

אחרי החיוכים באירוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד-ביתנו, זומן שר החוץ לשעבר למשרדי יחידת להב-443 בלוד. שם, במשך 40 דקות, הוא שטח את גרסתו להתפתחויות האחרונות שחלו בפרשת השגריר שבגינה הוא יועמד לדין

יושב-ראש ישראל ביתנו ושר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, נחקר הערב באזהרה בחשד להפרת אמונים. ליברמן הגיע בשעה 22:00 אל משרדי יחידת להב-443 בלוד ועזב את המקום כעבור 40 דקות. הוא גולל באוזני השוטרים את גרסתו באשר להתפתחויות האחרונות בפרשת השגריר שבגינה הוא יועמד לדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר טרם חקירתו השתתף ליברמן בכנס החגיגי של הליכוד-ביתנו בבנייני האומה בירושלים, שם השיק - יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, את קמפיין הבחירות של הרשימה המשותפת בהנהגת השניים.

ההתפתחות בפרשת השגריר חלה בעקבות עדות שנגבתה בימים האחרונים מחברי ועדת המכרזים של משרד החוץ - הגוף שאישר את מינויו של השגריר, זאב בן-אריה, לנציג ישראל בלטביה. המידע החדש עומד ככל הנראה בסתירה לגרסה ששטח ליברמן אודות השתלשלות האירועים. ליברמן וסגנו לשעבר, דני אילון, הכחישו כי אילון הוא שהעיד נגדו.

ליברמן הערב: "אחזור אחרי הניצחון הגדול בבחירות"

בדברים שנשא הערב ליברמן בכנס בנייני האומה ניצל את ההזדמנות כדי להעביר פעם נוספת מסר של ביטחון באשר לצדקת דרכו. "הערב, על הבמה הזאת, אני באמת מרגיש גן עדן. בפעם האחרונה שעמדתי כאן יחד עם בנימין נתניהו זה היה אחרי הניצחון הדרמטי של הליכוד, כנגד כל הסיכויים, ב-1996. אדוני ראש הממשלה, אני מבטיח לך שנחזור לכאן שוב - בפעם השלישית - לאחר ניצחון הגדול ב-22 בינואר 2013", הוא אמר.

באשר למיזוג בין רשימות הליכוד וישראל ביתנו אמר ליברמן: "הסיבה היא שישראל, בעת הזו, זקוקה לכוח מרכזי אחד חזק שיבטיח את קיומה כמדינה יהודית בטוחה ומשגשגת. עם ישראל הוא גוף אחד שיכול לעבוד היטב רק כשהגופים פועלים למען אותה המטרה. חשוב שיהיה ניצחון סוחף. אנחנו צריכים ראש ממשלה חזק עם הנהגה חזקה, שיביא את עם ישראל לעתיד טוב ובטוח יותר".

השגריר והמינוי

פרשת השגריר החלה לפני ארבע שנים כשליברמן ערך ביקור במינסק, בירת בלארוס. במהלך הביקור העביר בן-אריה לידי שר החוץ פתק בו נכתב כי מתנהל נגדו חיקור דין בנוגע לכשירות פעילותה של חברה מסוימת. ליברמן טען בעדותו בפרשה כי הוא קרא את תוכן המכתב ולאחר מכן השליך אותו לשירותים. בהמשך הזהיר את מקורביו כי "כמה שבן-אריה אינטיליגנט ומשכיל - ככה הוא עלול לסבך אותנו ואת עצמו".

עם סיום תפקידו חזר בן-אריה ארצה והחל לעבוד במטה המדיני של ישראל ביתנו. הוא ביקש מליברמן לקבל את מינוי שגריר ישראל בלטביה, אך שר החוץ הפנה אותו להתמודד במכרז הדרוש לכך. בתום ההליך זכה בן-אריה בתפקיד מבין תשעה מועמדים שהתמודדו עליו. בראשות הוועדה הבוחרת עמד סגנו של ליברמן דני איילון.

לאחר סיום המכרז הובא המינוי לאישור ועדת השרים, ובישיבה ליברמן בחר שלא לציין את הדרך בה התבצעה הבחירה. גם בהמשך, בישיבת ממשלה שהתקיימה בנושא, שר החוץ לא אמר דבר הנושא והמינוי אושר לצד 17 מינויים נוספים. מנגד, טענו סנגוריו של ליברמן כי לא ייתכן שביצע עבירה בכך שלא פצה את פיו.