מוסר העדות שסיבכה את ליברמן: דני אילון

בסוף השבוע ייחקר שר החוץ לשעבר באזהרה, בעקבות התפתחות בחקירת פרשת השגריר בבלרוס שבגינה הוא יועמד לדין. הערב התברר כי מי שסיפק את המידע החדש, שהביא להחמרת החשדות המיוחסים לליברמן, הוא לא אחר מאשר מי שכיהן עד לשבוע שעבר כסגנו - והודח על ידיו מהרשימה לכנסת

אחרי שאתמול נחשף בחדשות 2 כי בעקבות עדות חדשה יזומן עוד השבוע אביגדור ליברמן לחקירה באזהרה - התברר הערב כי העומד מאחורי הדברים הוא לא אחר מאשר מי שכיהן עד לשבוע שעבר כסגנו של שר החוץ המתפטר - דני אילון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חקירתו של ליברמן תיערך בסוף השבוע, ובמהלכה הוא יתבקש לשטוח את גרסתו לעדות שמסר אילון וגרמה להסתבכותו בפרשת השגריר בבלרוס - שבגינה הוא יועמד לדין. לפי ההערכה במשטרה, יטען ליברמן להגנתו כי העדות שמסר אילון היא נקמה על כך שהחליט להדיחו מרשימת הליכוד-ביתנו לכנסת הבאה והביא לקץ דרכו הפוליטית.

ליברמן יציג כראייה לטענתו ריאיון עיתונאי שבו טען אילון כי הוא כלל לא זוכר אם שר החוץ לשעבר שוחח איתו בנושא מינוי של זאב בן-אריה לשגריר בלטביה - מה שלא מנע מחברי ועדת המכרזים של משרד החוץ לבחור בו פה אחד לתפקיד.

בסביבתו של אילון סירבו תחילה להתייחס לדברים. מאוחר יותר מסרו שם כי הם מכחישים את תוכן הידיעה. 

העדויות החדשות: תפקידים תמורת שתיקה, הסתרת דוחות

השגריר זאב בן-אריה (חדשות 2)
מהעדויות החדשות בתיק ליברמן עולה תמונת מצב בעייתית באשר לאופן שבו מונה זאב בן-אריה מונה לשגריר בלטביה - הליך שהיה, לכאורה, רצוף אירועים חריגים. בין היתר, צוין כי הכוונה להציבו שם נעשתה בניגוד לנהלים שלפיהם אין למנות אדם לתפקיד בחו"ל לפני שמלאו שנתיים לסיום שליחותו הקודמת. במקרה המדובר, חלפה פחות משנה מאז סיים את כהונתו כשגריר בבלרוס.

נוסף על כך, נמסר באותן עדויות כי בעת הדיונים על המינוי הוסתרו מחברי ועדת המכרזים של משרד החוץ חלק מחוות נדעת על התנהלותו של בן-אריה בעת שליחותו במינסק, שקבעו כי בעקבות מעשיו שם - הוא אינו ראוי לייצג את ישראל בתפקיד דומה פעם נוספת.

מסמך נוסף שהוסתר לכאורה מחברי הוועדה נוגע לדוח חריף שכתב אחד מבכירי משרד החוץ, שהטיח ביקורת נוקבת בבן-אריה.