העדויות החדשות בתיק ליברמן: תפקידים תמורת שתיקה והסתרת דוחות

שר החוץ הפורש זומן אתמול לחקירה נוספת ככל הנראה בעקבות עדות חדשה של אחד מחברי ועדת המינויים שאישרה את מינוי השגריר בלטביה. בעדויות נוספות על ההליך נטען כי מחברי הוועדה הוסתר דו"ח חריף על תפקודו הלקוי של השגריר בן-אריה וכי למועמדים אחרים הוצעו תפקידים טובים יותר במידה ויפרשו מהמרוץ

"לא חושב שהייתי צריך לנהוג אחרת" (רויטרס)

פרשת ליברמן והשגריר מסתבכת: לאחר שאתמול זומן שר החוץ הפורש אביגדור ליברמן לחקירה נוספת במשטרה בעקבות פרטים חדשים בפרשת השגריר בן-אריה, הבוקר מפרסם עיתון "ידיעות אחרונות" עדויות של חברים בוועדת המינויים שמספרים כי שוכנעו להסיר מועמדויות בתמורה לתפקידים וכי הופעלו עליהם לחצים למלא את מבוקשו של ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי ועדת המינויים של משרד החוץ סיפרו כי זאב בן-אריה מונה לשגריר לטביה לאחר מספר אירועים חריגים, לטענתם. הרצון למנות את בן-אריה, למשל, עמד בניגוד לנהלים לפיהם אין למנות אדם לתפקיד בחו"ל לפני שמלאו שנתיים לסיום שליחותו הקודמת. במקרה המדובר חלפה פחות משנה מאז סיים בן-אריה את תפקידו כשגריר בבלארוס.

לטענת חלק מחברי הוועדה, בעת הדיונים על המינוי הוסתרו מהם מספר חוות דעת על תפקודו של בן-אריה בבלארוס בהן נטען כי הוא אינו מתאים לכהן כשגריר. כמו כן הם טוענים כי הוסתר מהם דוח חריף שנכתב על ידי אחד מבכירי משרד החוץ בזמנו ובו ביקורת קשה על בן-אריה.

גורמים נוספים במשרד החוץ מספרים כי בתחילת הליך המינוי היו עשרה מתחרים על תפקיד השגריר בלטביה, אך במהלך הדיונים הם קיבלו מסרים כי אם יסירו את מועמדותם יוכלו בהמשך לקבל תפקידים טובים יותר. לקראת סופו של תהליך המינוי אכן נשארו רק שני מועמדים לתפקיד, אחד מהם הוא בן-אריה שנבחר פה אחד.

האם הוסתרו דוחות בעניינו? השגריר בן-אריה (חדשות 2)

"לא חושב שהייתי צריך לנהוג אחרת"

אמש חשף כתב חדשות 2 לענייני משפט, גיא פלג, כי שר החוץ הפורש אביגדור ליברמן זומן לחקירה נוספת במשטרה בעקבות עדויות חדשות בפרשת השגריר בן אריה, בעקבותיה הוגש נגדו כתב אישום בגין הפרת אמונים. פתיחת החקירה מפחיתה את הסיכוי להליך דין מהיר שיסתיים לפני הבחירות, כפי שביקש ליברמן עם הודעת היועץ המשפטי לממשלה על העמדתו לדין.

שר החוץ לשעבר הדגיש בריאיון שהעניק בשבוע שעבר כי פעל כשורה בפרשת השגריר. "עד היום לא הבנתי מה היה פסול בעניין השגריר בבלרוס", אמר. "אבל עצם העובדה שיש לי זקן ושאני מתנחל עם מבטא רוסי כבד מהווה כבר הוכחה אבסולוטית לכך שמדובר בפושע מועד. טובי עורכי דין והמשפטנים בארץ, עשרות אנשים, אמרו באופן ברור שאם בכלל הייתה כאן עבירה, היא בוודאי לא בתחום הפלילי - אלא המשמעתי", טען ליברמן.

בהתייחס למעשיו של השגריר זאב בן-אריה, שהעביר לליברמן פתק שבו יידע אותו על חקירה שהתנהלה נגדו בתיק חברות הקש, נשאל שר החוץ לשעבר מדוע לא דיווח על התנהלותו ואף פעל לקדמו, חרף העובדה שביצע בכך עבירה. "לא אעניש אדם שהוא איש אשכולות נורמטיבי ומוערך על ידי כולם, רק בגלל חולשה ומעידה אחת", הבהיר ליברמן. "אני לא חושב שהייתי צריך להתנהל אחרת. מה שאמרתי בחקירה אגיד כעת גם בדיעבד: אם הייתי עובר את זה עוד הפעם, הייתי מתנהג אותו הדבר", אמר.