מעילת הענק בטייבה: לאן נעלם הכסף?

כתב אישום חמור יוגש נגד יוסף מסראווה, עובד בנק הפועלים בעיר שבמשולש, שבמשך שנים העביר סכומי עתק מחשבונות לקוחותיו לגורם שטרם נחשף. לפי ההערכה, הוא העביר את הכסף לירדן

סניף הבנק בטייבה (חדשות 2)

יוסף מסראווה עבד בסניף בנק הפועלים בטייבה 25 שנים, שבמהלכן קנה לו מוניטין משובח שהפך אותו, בעיני רבים, לבנקאי המועדף עליהם. זו בדיוק הסיבה שחשיפת פניו האמיתיים, עם פרסום החשדות שלפיהן היה מעורב במעילת ענק בכספי לקוחותיו, עוררה הלם ותדהמה בעיר שבמשולש. מחר הוא יובא לבית משפט השלום בלוד, שם תגיש נגדו פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום חמור המייחס לו קבלת דבר במרמה והלבנת הון בהיקף של 5.5 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממצאי החקירה, שמגולל באריכות כתב האישום, חושפים את דרך הפעולה המתוחכמת שאימץ מסראווה כדי להונות את לקוחותיו: הפרשה כולה החלה בביקורת פנים שערך בנק הפועלים, שבה נבדקה - פרט להתנהלותו המקצועית של מסראווה - גם תנועת הכספים בחשבונו האישי.

לאורך רבות משנות עבודתו בסניף טען מסראווה כי חשבונו מצוי ב"מינוס". עובדה זו התבררה כנכונה, אך באחת מבדיקות הביקורת שנערכו שם התגלתה תנועה חריגה של סכומי עתק שעברו מחשבונו של אחד הלקוחות לזה של פקיד הבנק, שעברו - זמן קצר אחר כך - לחשבונו של לקוח אחר.

הדבר עורר את חשדם של אנשי הבנק, ששכרו את שירותיהם של חוקרים פרטיים. באופן סמוי הם עקבו באופן דקדקני אחר התנהלותו של מסראווה, עד שכעבור שבועיים נמצאו בידיהם ראיות לכך שאותו בנקאי, שלמראית עין היה עובד מסור ותמים, היה אחראי למעשה למעילה בכספי לקוחותיו בהיקף של מיליונים.

לאן נעלם הכסף?

עם מעבר החקירה למישור הגלוי, הוצגו לפני מסראווה הממצאים והראיות שנאספו נגדו - והוא התוודה על מעשיו וקשר עצמו לרבים מבין החשדות שיוחסו לו. בעקבות זאת, הועבר התיק לידי אנשי יחידת ההונאה של מחוז מרכז במשטרה, בפיקודו של רב-פקד רן בטאט. בתום חקירה סמויה עצמאית ונפרדת שערכו, נעצר הבנקאי - אך הפעם, לא שיתף פעולה בחקירה והעדיף לשמור על שתיקה.

בצוות החקירה העריכו כי למרות הממצאים שנאספו עד כה, רווחת ההערכה כי סכומי הכסף שעליהם שם מסראווה את ידיו גבוהים בהרבה מההיקף שבו נקבו. כך הוא פעל: תחילה משך כסף מחשבונו של לקוח אחד והפקיד אותו בזה של לקוח אחר. משם, באמצעות ייפוי כוח מזויף, הוא פנה לחלפן כספים בבקה אל ערבייה וכך קיבל לידיו את אותו הסכום בדולרים. מאוחר יותר, העביר כסף מחשבון של לקוח אחרי לגמרי לזה שממנו - במקור - נגנב הסכום.

עיקר מאמץ החקירה מתרכז כעת בניסיון להתחקות אחר הנתיב שעבר הכסף - שמקום הימצאו לא נודע. להערכת המשטרה, הבריח מסראווה את הסכום לירדן - שבה ביקר עשרות פעמים בשנים האחרונות, לעיתים בתדירות של כמה נסיעות בכל חודש.

עו"ד צבי אבנון, פרקליטו של מסראווה, מסר בתגובה: "טרם נחשפנו לחומרי החקירה ונגיב עליהם בהתאם. מבלי שהדבר יהיה קשור, מסר מרשי בחקירתו שלא עשה שום דבר למעט ששירת את לקוחותיו בנאמנות וביושר. הוא נחוש להוכיח את חפותו בבית המשפט".