בעקבות עדות חדשה: ליברמן הולך ומסתבך

פרטים שמסר אחד מחברי ועדת המכרזים שאישרה את מינויו של זאב בן-אריה לשגריר בלטביה עמדו בסתירה לגרסה שמסר שר החוץ לשעבר בנושא. בשל כך, הוא זומן לחקירה באזהרה שתיערך עוד השבוע - התפתחות שהולכת ומרחיקה את ליברמן מהשבעת הממשלה הבאה

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן התפטר מתפקידו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו - והביע ביטחון שיוכל לסיים את ההליך בתור פרק זמן קצר, מה שיאפשר לו להתמנות לתפקיד שר בממשלה הבאה. אלא שאותה תקווה - כך נראה - הולכת ונגוזה: כתב חדשות 2 לענייני משפט, גיא פלג, חשף הערב במהדורה המרכזית כי פרשת השגריר בבלרוס - שבגינה יועמד ליברמן לדין - הולכת ומסתבכת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חוקרי המשטרה עדכנו הבוקר את ליברמן בשיחת טלפון כי עליו להתייצב לחקירה נוספת שתיערך עוד השבוע, במועד שטרם נקבע. לפי ההערכה, נוגעת ההתפתחות בפרשה לעדות שנגבתה בימים האחרונים מאחד מחברי ועדת המכרזים של משרד החוץ - הגוף שאישר את מינויו של השגריר, זאב בן-אריה, לנציג ישראל בלטביה.

המידע שסיפק אותו העד עומד ככל הנראה בסתירה לגרסה ששטח ליברמן אודות השתלשלות האירועים. בשל כך, הוא יזומן לחקירה באזהרה שבה יעומת מול אותה עדות חדשה.

ההתפתחויות האחרונות מעיבות על הסיכוי להגשמת משאלת הלב של ליברמן, שקיווה - עם הודעת היועץ המשפטי לממשלה על העמדתו לדין - לסיים את ההליך כולו עד לבחירות. לפי התבוננות מפוקחת בתמונת המצב הנוכחיצת, קשה להעריך כי ליברמן אכן יוכל לסיים את המשפט כולו במועד הרצוי לא - מה שהרחיק אותו, באופן משמעותי, מהשבעת הממשלה הבאה.

ליברמן בשבוע שעבר: "התנהגתי כמו שצריך בפרשת השגריר"

שר החוץ לשעבר העניק בשבוע שעבר ריאיון והדגיש כי פעל כשורה בפרשת השגריר, שבה הוא מועמד לדין בגין הפרת אמונים. נוסף על כך, תקף ליברמן בחריפות את העיתונאים המסקרים את ההליך - שלדבריו, דיווחו על שביקש לכאורה לדחות את הגשת כתב האישום נגדו מבלי שלדבר תהיה אחיזה במציאות.

"מערכת המשפט אמונה על אכיפת החוק ולא על המוסר", אמר ליברמן בפתח הריאיון עמו "הציבור ייבחר ובסופו של דבר נגיע למיצוי האמת. עד היום לא הבנתי מה היה פסול בעניין השגריר בבלרוס, אבל עצם העובדה שיש לי זקן ושאני מתנחל עם מבטא רוסי כבד מהווה כבר הוכחה אבסולוטית לכך שמדובר בפושע מועד. טובי עורכי דין והמשפטנים בארץ, עשרות אנשים, אמרו באופן ברור שאם בכלל הייתה כאן עבירה, היא בוודאי לא בתחום הפלילי - אלא המשמעתי".

בהתייחס למעשיו של השגריר במינסק, זאב בן-אריה, שהעביר לליברמן פתק שבו יידע אותו על חקירה שהתנהלה נגדו בתיק חברות הקש - נשאל שר החוץ המפטר מדוע לא דיווח על התנהלותו ואף פעל לקדמו, חרף העובדה שביצע בכך עבירה.

"כשאתה כעיתונאי מקבל מבכירי הפרקליטות או מחוקרים במשטרה חומר סודי מסווג, אם מה שהם עושים הוא לא בסדר? אם זו עבירה על החוק ואתה עושה שימוש באותו הנייר, אתה עובר על החוק?", הטיח ליברמן - והבהיר: "לא אעניש אדם שהוא איש אשכולות נורמטיבי ומוערך על ידי כולם, רק בגלל חולשה ומעידה אחת. אני לא חושב שהייתי צריך להתנהל אחרת. מה שאמרתי בחקירה אגיד כעת גם בדיעבד: אם הייתי עובר את זה עוד הפעם, הייתי מתנהג אותו הדבר".