ליברמן בריאיון בלעדי: "לא הייתי צריך להתנהל אחרת בפרשת השגריר"

שר החוץ המתפטר, הנאשם במרמה והפרת אמונים, סבור כי פעל כשורה בתיק שבגינו יועמד לדין. בשיחה עמו, כחודש לפני הבחירות, הוא ירה לכל עבר: "העובדה שיש לי מבטא רוסי כבד מהווה כבר הוכחה אבסולוטית לכך שמדובר בפושע מועד"

ברקע דחיית מועד הגשת כתב האישום נגדו, העניק הערב שר החוץ המתפטר, אביגדור ליברמן, ריאיון בלעדי לכתב חדשות 2, גיא פלג. הוא הדגיש כי פעל כשורה בפרשת השגריר, שבה הוא מועמד לדין בגין הפרת אמונים. נוסף על כך, הוא ותקף בחריפות את העיתונאים המסקרים את ההליך - שלדבריו, דיווחו על שביקש לכאורה לדחות את הגשת כתב האישום נגדו מבלי שלדבר תהיה אחיזה במציאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מערכת המשפט אמונה על אכיפת החוק ולא על המוסר", אמר ליברמן בפתח הריאיון עמו "הציבור ייבחר ובסופו של דבר נגיע למיצוי האמת. עד היום לא הבנתי מה היה פסול בעניין השגריר בבלרוס, אבל עצם העובדה שיש לי זקן ושאני מתנחל עם מבטא רוסי כבד מהווה כבר הוכחה אבסולוטית לכך שמדובר בפושע מועד. טובי עורכי דין והמשפטנים בארץ, עשרות אנשים, אמרו באופן ברור שאם בכלל הייתה כאן עבירה, היא בוודאי לא בתחום הפלילי - אלא המשמעתי".

השגריר בבלרוס, זאב בן-אריה (חדשות 2)
בהתייחס למעשיו של השגריר במינסק, זאב בן-אריה, שהעביר לליברמן פתק שבו יידע אותו על חקירה שהתנהלה נגדו בתיק חברות הקש - נשאל שר החוץ המפטר מדוע לא דיווח על התנהלותו ואף פעל לקדמו, חרף העובדה שביצע בכך עבירה.

"כשאתה כעיתונאי מקבל מבכירי הפרקליטות או מחוקרים במשטרה חומר סודי מסווג, אם מה שהם עושים הוא לא בסדר? אם זו עבירה על החוק ואתה עושה שימוש באותו הנייר, אתה עובר על החוק?", הטיח ליברמן - והבהיר: "לא אעניש אדם שהוא איש אשכולות נורמטיבי ומוערך על ידי כולם, רק בגלל חולשה ומעידה אחת. אני לא חושב שהייתי צריך להתנהל אחרת. מה שאמרתי בחקירה אגיד כעת גם בדיעבד: אם הייתי עובר את זה עוד הפעם, הייתי מתנהג אותו הדבר".

"לא דובר על הסדר טיעון"

באשר לטענות שלפיהן ביקשו לכאורה פרקליטיו לדחות את הגשת כתב האישום נגדו, תקף ליברמן את העיתונאים ואמר: "האנשים הללו משקרים בשידור ישיר ואז ומנסים כך להפוך את זה לאמת. שופט בכיר אמר שפרקליט של ליברמן נועדו עם היועץ המשפטי לממשלה ותיאר את זה כאילו מדובר במפגש סודי באפילה שתופרים בו דברים לא כשרים. לא דובר שם על עסקת טיעון ולא באנו לבקש כזאת. כל מה שרצינו הוא לברר, 30 יום לפני הבחירות, איפה עומדים הדברים".

ליברמן אומנם סירב להשיב באופן מפורש על השאלה האם אין ברצונו לסיים את התיק נגדו בהסדר טיעון, אך הדגיש: "ההכרעה תהיה בבית המשפט ולא בשום דרך אחרת. אנחנו רוצים לברר אחת ולתמיד את הסיפור הזה. אם רוצים לזרז, יש כל מיני שלבים שאפשר לדלג עליהם - אבל בטח לא בשאלת הקלון".

באשר לתיק חברות הקש שנסגר בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה, הכחיש ליברמן כי בתו קיבלה כספים מאישי ציבור ובעלי הון שונים. "לדברים הללו אין כל אחיזה במציאות", אמר - ותקף: "אני גאה בזה שהגעתי בלי קשרים, שיש לי חברים טובים בכל העולם ושאני מצליח. הפשע הכי גדול הוא להצליח".

מזוז: "לא הכל בסדר בתיק ליברמן"

ברקע דחיית הגשת כתב האישום נגד שר החוץ לשעבר, התייחס היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, עורך-הדין מני מזוז, להחלטה שלפיה ייסגר התיק המרכזי נגד ליברמן. את הדברים אמר במרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

"גם אם המערכת המשפטית מגינה למסקנה שלא נעברה עבירה ", אמר מזוז, והוסיף: "המסקנה המתבקשת היא שלא הכל בסדר. יכולים להיות דברים מאוד לא בסדר". היועץ המשפטי לממשלה לשעבר המשיך, ואמר כי "ישנם דברים מאות לא אתיים ומאוד לא תקינים, שהם עדיין לא בגדר עבירה פלילית - אך הציבור צריך לשפוט אותם".

"גם אם המעשים לא פליליים או שאין ראיות שכאלו", אמר מזוז - "יראה הציבור וישפוט, מפני שהדברים לא נגמרים במשפט הפלילי", הוסיף.