אחרי הפיגוע בת"א: המחבל חזר לעבודתו במודיעין

לביהמ"ש המחוזי בת"א הוגש כתב אישום נגד מוחמד מפארג'ה, ערבי-ישראלי מטייבה, שנעצר לאחר שביצע את הפיגוע באוטובוס דן בעיר במהלך מבצע "עמוד ענן". הוא הואשם בניסיונות רצח, סיוע לאויב ועוד אישומים. לפני הפיגוע הוא שיקר למנהלו במקדונלדס כי אמו חולה וזייף בכי. לאחר שהפעיל המטען הוא חזר לעבודה בסניף במודיעין

כתב אישום חמור הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד מוחמד מפארג'ה, ערבי-ישראלי מטייבה שביצע את הפיגוע בקו 142 של "דן" בתל אביב בעת מבצע "עמוד ענן". הוא מואשם בשורת עבירות ובהן סיוע לאויב בזמן מלחמה, שדינה הוא עד מאסר עולם, וב-27 ניסיונות רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפארג'יה הואשם גם בקשירת קשר לביצוע פשע, בגרימת התפוצצות חומר נפץ וגרימת חבלה חמורה, בנסיעה והובלה של פצצה ובמתן שירות להתאגדות בלתי מותרת. ארבעה חשודים נוספים שהיו מעורבים בתכנון הפיגוע יואשמו בקרוב בבית דין צבאי בסיוע למחבל.

הנאשם הודה בכל המיוחס לו בפני חוקרי השב"כ וחוקרי משטרת משטרת מחוז תל אביב, שניהלו את החקירה. הוא גם שחזר את מעשיו ואת הדרך שעשה ממחסום מכבים ועד לביצוע הפיגוע תל אביב וגם את הדרך חזרה למקום עבודתו בסניף מקדונלדס במודיעין.

ביים שיחת טלפון עם "אמו החולה"

על פי כתב האישום, בבוקר הפיגוע הגיע המחבל למרכול בבית ליקיה בו עבד ראש החולייה אחמד מוסא, שהפעיל אותו והכין עבורו את התיק בו הונח המטען, שהוסתר בבגדים. את המטען הרכיב מוסא באמצעות 300 ברגים באורך 5-4 ס"מ, בטריה, חומרי נפץ מזיקוקים ומתכות שרכש. מהחקירה עולה כי מוסא, שהחל בתכנון הפיגוע, חיפש באינטרנט מידע בנושא הרכבת מטענים, חומרים כימיים ופיצוץ מרחוק באמצעות מטען צמוד טלפון סלולרי - ואף ערך ניסויים בפיצוץ של מטענים.

מוסא הסיע את מפארג'ה למחסום חרבתא בשעה 08:30 בבוקר, שם חיכה לו מנהלו מסניף מקדונלדס במודיעין שהיה אמור להסיע אותו למשמרת בעבודה. במהלך הנסיעה, המחבל ביים שיחת טלפון ממנה עלה כאילו אמו חולה מאוד והוא חייב לראות אותה. לאחר שזייף בכי מול מנהלו, הוא ירד לבקשתו בצומת שילת בשעה 09:10 - משם לקח מספר אוטבוסים עד שהגיע לתחנת אוטובוס ליד הבורסה ברמת גן. שם עלה לאוטובוס בקו 142, הותיר את המטען על ספסל ועשה דרכו רגלית לתחנת הרכבת "סבידור-מרכז".

"נבדוק לעומק את כתב האישום ואת הראיות לכאורה הקיימות בתיק ונגיב בהרחבה", אמר בתגובה עורך דינו של המחבל איהאב ג'לג'ולי. "אין אנו משוכנעים שמפארג'ה כלל ידע מה בדיוק נמצא בתיקו".

האוטבוס שהתפוצץ (רויטרס)

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד הדס פורר-גפני מפרקליטות מחוז תל אביב בעקבות החקירה שנוהלה במשותף על ידי מחוז תל אביב ושירות הביטחון הכללי. בחודש שעבר התיר השב"כ לפרסם את דבר מעצרם של חברי החולייה שהייתה אחראית לפיגוע. מהחקירה עולה כי את המטען הטמין נפרג'י בן ה-18, שדיווח על כך למפעילו. האחרון התקשר מביתו שבכפר הפלסטיני בית-ליקיה לטלפון סלולרי שהוצמד לחומר החבלה, וגרם לפיצוץ בו נפצעו 29 בני אדם.  

לטענת השב"כ, המחבלים הודו בחקירתם כי השתתפו בפעילות טרור נגד ישראלים, וכן כי היו מעורבים בהכנת מטען החבלה ששימש לפיצוץ האוטובוס ובחירת היעד בתל אביב. בנוסף, הם רכשו טלפונים סלולריים שבאמצעותם הפעילו את המטען מרחוק. ממצא נוסף שעלה מהחקירה נוגע לאופן שבו הצליחו החשודים הפלסטינים לחדור אל תוך שטח ישראל - הם גייסו תושב טייבה, שנולד אף הוא בבית-ליקיה וקיבל תעודת זהות כחולה באמצעות "איחוד משפחות", לאחר שנישא לאישה ערביה-ישראלית.

הפיגוע בתל אביב התרחש ביום רביעי 21 בנובמבר, בסביבות 12:00 בצהריים. את צומת הרחובות הנרייטה סולד ושדרות שאול המלך החריד פיצוץ עז שבקע מאוטובוס קו 142 של "דן" שעשה דרכו מכיוון קריית עתידים שבצפון העיר לבת-ים. חבלנים שבדקו את שרידי המטען קבעו כי הוא הורכב משלושה קילוגרמים חומרי נפץ והונח על אחד הספסלים.