רוני רון ערער: "מארי רצחה את רוז"

סבהּ של הפעוטה שגופתה נמשתה ב-2008 ממימי הירקון פנה היום לבית המשפט העליון בדרישה לזכותו, והפנה את האצבע המאשימה לעבר בת-זוגו ואמה המנוחה. הוא טען שהורשע עקב הודאת שווא שסיפק עקב התעללות בחקירה, שכללה בין היתר "הטלת שתן על פניו וגופו"

רוני רון, שהורשע ברצח נכדתו רוז פיזם, ערער היום לבית המשפט העליון על ההחלטה בעניינו בפרשה שזיעזעה את המדינה ב-2008. במרכז המסמך, שהגישה עורכת דינו יערה רשף, גלגל רון את האחריות לרצח לפתחה של בת-זוגו ואמה של הפעוטה - מארי פיזם. נוסף על כך, כולל הערעור שורת טענות באשר להתנהלות החוקרים, שלדבריו עשו שימוש באמצעים פסולים - ובהם התעללות פיזית - כדי לאלצו להודות לשווא ברצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המערער יטען שאינו הרוצח", נכתב בערעור. "לא היה לו כל מניע לרצוח את רוז ז"ל. הוא אהב אותה אהבת נפש, ראה אותה כבתו, השקיע את מרב ממונו על מנת להביאה ארצה ואהבתו אליה לא הייתה מוטלת בספק. הוא רצה לאמצה באופן חוקי ונלחם על מנת לגדלה לצד אחיותיה בישראל".

על חלקה של בת-זוגו בפרשה נכתב: "מארי גילתה קשיים רבים מאז שרוז הגיעה לארץ. היא לא רצתה אותה בחייה, סירבה בתוקף לראות עצמה כאמה וטענה באופן עקבי כי 'אינה רוצה אותה'. מי שביצעה בפועל את ההמתה הייתה מארי. המערער לא ידע על כך מראש וגילה זאת רק לאחר מעשה. הוא סייע לה בכך שהשליך את רוז המנוחה למימי הירקון – מעשה שעליו הוא מצר, מוכה יגון ומתחרט עד לעצם היום הזה".

באשר לאופיו של רון כתבה פרקליטתו כי הוא "אינו אדם אלים באופיו ובבסיסו, אלא להפך - איש נעים הליכות ואהוב על הבריות".

"רון חש שמענים אותו"

בערעור שהגיש רון מואשמים שופטי המחוזי שדנו בתיק כי "שגו משהרשיעו אותו בעבירת הרצח וגזרו עליו מאסר עולם". הוא גם הפנה אצבע מאשימה לעבר המשטרה, על כך שחקירתו הייתה, לכאורה, רצופת מחדלים ונעשתה תוך שימוש באמצעים פסולים - ובהם התעללות פיזית. כל אלה, לדבריו, אילצו אותו להודות לשווא במיוחס לו.

בין היתר, האשים רון את חוקרי המשטרה בהאזנת סתר לשיחה שקיים עם עורכת דינו, מה שלטענתו פגע בחיסיון שמקנה לו החוק. נוסף על כך, נכתב בערעור כי רון התמודד עם "תנאי חקירה הפוגעים בכבוד האדם ובצלם האנוש - ובכלל זה ישן על הרצפה אזוק בידיו וברגליו, נמנעו ממנו שינה ומזון למשך עשרות רבות של שעות ברציפות, כשהוא חש שמענים אותו".

סוגיה נוספת שלה התייחס בהרחבה נוגעת ללחץ נפשי פסול שלטענתו הופעל עליו במטרה לחלץ ממנו הודאה. "ביממה הראשונה למעצרו הובאו שתי בנותיו הקטינות ובת זוגו, הגברת מארי פיזם, לתחנת המשטרה", נכתב בערעור. "כחלק מפעולת חקירה נפסדת, הושמו הבנות בחדר סמוך לזה שבו נחקר, והמערער נאלץ במשך זמן רב ותוך כדי חקירתו לשמוע את אותן בוכות וצווחות ללא הפסקה".

מסכת הלחצים, לטענת רון, לא הסתכמה בכך - וכללה גם היבט פיזי חמור: "נגד המערער הופעלה אלימות קשה מנשוא בתקופת מעצרו, שכללה מכות ובכללן בעיטות, יריקות, אגרופים בגבו, הטלת שתן על פניו וגופו, איומים, איזוק הדוק יתר על המידה ועוד".