היום: הכרעה בתיק ליברמן

במהלך היום צפוי להודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על החלטתו בנוגע לתיקים הפליליים העומדים נגד שר החוץ. על פי ההערכות, ליברמן יועמד לדין בגין הפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס. תיק חברות הקש, הנחשב למרכזי יותר, ככל הנראה ייסגר

ליברמן על דוכן הנאשמים? היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, צפוי להודיע היום על העמדתו לדין של שר החוץ באשמת הפרת אמונים. יחד עם זאת, אחרי למעלה מעשור, צפוי להיסגר התיק המרכזי נגד ליברמן - העוסק בחברות קש שהקים, לכאורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ויינשטיין עתיד לפרסם הודעה שבה יסביר את הסיבות לסגירת תיק חברות הקש. ככל הנראה, יתייחס גם להמשך שירותו של ליברמן במשרות ציבוריות. התיק המרכזי נגד שר החוץ נפתח בשנת 99' בחשד להפרת חוק מימון מפלגות במערכת הבחירות לכנסת ה-15. בשנת 2000 הגיש מבקר המדינה  דוח באותו עניין שלאחריו נפתחה חקירה פלילית נגד ליברמן.

בתחילה נסגר התיק, אך נפתח מחדש לאחר שעלו חשדות נגד השר בדבר קבלת מיליונים במרמה באמצעות הקמת חברות קש. נגד ליברמן עמדו אישומים של הלבנת הון וקבלת דבר במרמה אך אנשי הפרקליטות בשנים האחרונות, ובראשם היועץ המשפטי הנוכחי, סברו כי אין בתיק הוכחות חותכות כדי להביא להרשעה.

פרשת השגריר מבלארוס

זאב בן-אריה, "ההתנהלות מביאה להפרת אמוני (חדשות 2)

לעומת תיק חברות הקש, בתיק המשני נגד ליברמן העוסק במינוי שגריר בלרוס זאב בן-אריה, צפוי היועץ המשפטי להורות על כתב אישום נגד שר החוץ. אמנם, ככל הנראה אין בתיק ראיות מספקות כדי להאשים את ליברמן בעבירות חמורות, אך במשרד המשפטים טענו כי מכלול התנהגותו של שר החוץ בפרשה עולה לכדי הפרת אמונים וכי בכוונתם להשתית אמת מידה להתנהגות הראויה לשר בישראל וליצוק לתוכה נורמה.

פרשת השגריר החלה לפני ארבע שנים כשליברמן ערך ביקור במינסק, בירת בלארוס. במהלך הביקור העביר בן-אריה לידי שר החוץ פתק בו נכתב כי מתנהל נגדו חיקור דין בנוגע לכשירות פעילותה של חברה מסוימת. ליברמן טען בעדותו בפרשה כי הוא קרא את תוכן המכתב ולאחר מכן השליך אותו לשירותים. בהמשך הזהיר את מקורביו כי "כמה שבן-אריה אינטליגנט ומשכיל - ככה הוא עלול לסבך אותנו ואת עצמו".

עם סיום תפקידו חזר בן-אריה ארצה והחל לעבוד במטה המדיני של ישראל ביתנו. הוא ביקש מליברמן לקבל את מינוי שגריר ישראל בלטביה, אך שר החוץ הפנה אותו להתמודד במכרז הדרוש לכך. בתום ההליך זכה בן-אריה בתפקיד מבין תשעה מועמדים שהתמודדו עליו. בראשות הוועדה הבוחרת עמד סגנו של ליברמן דני איילון.

לאחר סיום המכרז הובא המינוי לאישור ועדת השרים ובישיבה ליברמן בחר שלא לציין את הדרך בה התבצעה הבחירה. גם בהמשך, בישיבת ממשלה שהתקיימה בנושא, שר החוץ לא אמר דבר הנושא והמינוי אושר לצד 17 מינויים נוספים. מנגד, טוענים סנגוריו של ליברמן כי לא ייתכן שביצע עבירה בכך שלא פצה את פיו.