יאיר לפיד עתר נגד הפטור לחרדים

מתן הפטור אתמול ל-1,300 צעירים חרדים משירות צבאי הפך לנושא הראשון שנזרק לקלחת הבחירות הפוליטית. יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד עתר הבוקר לבג"ץ נגד ההחלטה: "נדאג שזו תהיה הפעם האחרונה שמכונת הסחטנות מכופפת את שלטון החוק בישראל"

נגד "שירת אזרחי משמר": יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד עתר הבוקר לבג"ץ נגד החלטת הממשלה אתמול, על מענק פטור משירות צבאי ל-1,300 צעירים חרדים ואישור שישרתו בשירות לאומי במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו החלטה מגונה שנעשתה מסיבות פוליטיות פסולות וזה בזיון של פסיקת בג"ץ שביטל לפני ארבעה חודשים את חוק טל", אמר לפיד. "בסיועו של נתניהו, המפלגות החרדיות ניצלו את הרגע הזה, לפני הבחירות, כדי להביע זלזול בשלטון החוק, זלזול בציבור החילוני והדתי וזלזול בחיילי צה"ל. זהו לעג בוטה כלפי החלטה מפורשת של בית המשפט העליון, ואנחנו לא ניתן להחלטה הזו לעבור".

לדבריו, "לא יכול להיות שמדינת ישראל תבדיל בין דם לדם. אני לא מבין מדוע אני עומד כאן לבד על מדרגות בית המשפט ולצידי לא ניצבת יו"ר מפלגת העבודה כשותפה למהלך? כולם צריכים לשרת. אנחנו פה כדי להתחייב שלא נשב בממשלה שלא תקבל את העקרון הזה. זו אחת מחמשת ההתחייבויות שלנו וחלק מהחוזה שלנו עם מדינת ישראל".

אמש קיים לפיד כנס ביישוב חריש, שתושביו החילונים נאבקים בכוונה להקים במקום עיר חרדית. "החלטת הממשלה על אי גיוס של 1,300 חרדים, תוך עקיפה של החלטת בג"ץ, היא שערורייה לאומית", אמר לפיד. "נדאג שזו תהיה הפעם האחרונה שמכונת הסחטנות מכופפת את שלטון החוק בישראל. אני קורא לשר הביטחון לא לתת יד להחלטה הפסולה היום".

לבני: יריקה בפרצוץ של הרוב

מרבית המפלגות הגדולות במערכת הפוליטית מגוש המרכז-שמאל מיהרו אתמול לפרסם תגובות נזעמות ותקפו את ההחלטה. יו"ר "התנועה", ציפי לבני אמרה: "נתניהו מעדיף את שותפיו הטבעיים לממשלה על פני הנושאים בנטל. כוונת הממשלה לעקוף את בג"ץ ולהמשיך בהנצחת העוול ההיסטורי היא שערורייתית, לא ערכית ואינה עומדת במבחן בג"ץ", קבעה.

לבני הוסיפה כי "ערב בחירות, בוחרת הממשלה לירוק בפניו של הרוב הציוני שמשרת בצה"ל, שמתגייס למילואים בכל פעם מחדש ושלא מוכן עוד לעבור לסדר היום על המחדל המתמשך הזה".

בשם העבודה הגיב איציק שמולי, ראש מטה סטודנטים חיילים ומילואימניקים, שציין כי במפלגה כבר גיבשו מתווה חלופי לחוק טל. "בניגוד לממשלת נתניהו, המאופיינת לאורך כל שנות שלטונה באי עשייה ובחוסר יכולת לקבל החלטות מעמיקות, מפלגת העבודה הציגה כבר במושב הכנסת האחרון פתרון הוגן וריאלי המציג מדיניות אלטרנטיבית בנושא חוק טל".