"אם היו מתקנים את הליקויים, אלון היה איתנו היום"

משפחתו של אלון רונן בן ה-15, שנהרג בקריסת עמוד כדור סל בחצר בית ספר בת"א, תובעת פיצויים של 5 מיליון שקל מהעירייה וממשרד החינוך בטענה שאי תחזוקת הסל היא רשלנות פושעת. אמו של אלון לחדשות 2 באינטרנט: "לא עשו דבר כדי לתקן את הליקויים שלקחו ממני את אלון"

כארבעה חודשים לאחר מותו הטרגי של הנער בן ה-15 אלון רונן, בקריסת עמוד כדורסל בבית ספר תיכון בתל אביב, מגישים היום הוריו תביעה נגד עיריית תל אביב ומשרד החינוך בטענה לרשלנות. בראיון לחדשות 2 באינטרנט אמרה הבוקר דפנה רונן, אמו של אלון ז"ל: "לא הפיקו לקחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במאי 2008 אירע אסון דומה מאוד בקלנסוואה. הכותרת שלו הייתה - 'התמוטט עמוד כדורסל ופגע באופן חמור בתלמיד'. המסמך הזה נכתב על ידי הממונה על  הבטיחות הארצית", הסבירה אלון את שעומד מאחורי התביעה. "יש ערך עליון והוא נבע מצו מוסרי המחייב אותנו כמערכת לשמור על שלומם וביטחונם של התלמידים בבית הספר, ואני שואלת - מה נעשה? המסמך הזה מטרתו הייתה להציג את הכשל הטכני של התאונה וללמוד ממסקנות הבדיקה - וזה לא קרה".

"אני יודעת בוודאות שבעקבות המקרה מ-2008 ניתנה הוראה לבדוק את הסלים אחת לשנה על ידי קונסטרוקטור, לתלות משקולות על הסל כדי לבדוק את היציבות שלו. זה לא קרה ולא נעשה שום דבר", הוסיפה. "אם זה היה נעשה, אלון היה איתנו היום. אם הממונה על הבטיחות והעירייה היו מיישמים מה שהיו צריכים לא היינו מגיעים למצב הזה", אמרה.

"בסך הכל הלך לשחק בחוץ"

האם הוסיפה בהאשמות קשות עלפי הגורמים האחראים ואמרה: "אין שום סיבה לאבד ילד בריא, שחקן, ספורטאי שבסך הכל הלך לשחק בחוץ. פשוט לקחו את החיים של מישהו בלי שום אישור לכך. העירייה בוודאי מרגישה אשמה משום שעד היום אף נציג של העירייה לא יצג איתי קשר. ראש העיר לא הרים אפילו טלפון. מה, הוא פחד שנעשה לו משהו? ללוויה שלחו מטעם העירייה שתי מפקחות. ורק אחת העזה ללחוץ את ידי כי השנייה חששה".

"אף אחד מהם לא רוצה לקחת על עצמו את האשמה", המשיכה אמו של אלון. "אני איבדתי את הילד ושום דבר בעולם לא יחזיר אותו. אני לא אקבל אותו לעולם. אני מאוד מקווה שהעירייה ומשרד החינוך ידאגו לחנך את הדור הצעיר לחינוך לבטיחות, ושאנשים ילכו לשחק כדורסל הם ידעו לבדוק את המתקנים לפני שהם משחקים רק כדי למנוע אסונות בעתיד".

המשפחה נגד העירייה ומשרד החינוך

בחודש אוגוסט האחרון נהרג הנער אלון רונן ז"ל בן ה-15, כשעמוד כדורסל קרס עליו במהלך משחק במגרש בית ספר בצפון תל אביב. הוריו תובעים פיצויים בסכום של 5 מיליון שקלים מעיריית תל אביב ומשרד החינוך.

בטיוטת התביעה מפורטת שורת הכשלים שהביאו לקריסת הסל. המשפחה טוענת כי העירייה ומשרד החינוך הפגינו רשלנות פושעת בכך שלא תיחזקו את הסלים על פי התקן, ואף צבעו את החלודה שפשטה בבסיס הסל ובכך גרמו למותו של אלון. כמו כן, מפרטים בני המשפחה בתביעה גם פרטי מותו של נער מקלנסוואה, שנהרג לפני כ-4 שנים בנסיבות דומות.

המשפחה הגישה היום את תביעת הענק נגד העירייה, שבמסגרתה היא מבקשת לחייב בתשלום גם את ראש העירייה רון חולדאי על שלא טיפל בכשל, ואת ממונה הבטיחות הארצי במשרד החינוך רותם זהבי.

לדברי המשפחה, זהבי שיגר מכתב לכלל הגורמים במערכת החינוך בו ביקש לבדוק את תקינותם של מתקני הכדורסל לאחר המקרה הטרגי בקלנסוואה, אולם הלקחים לא הופקו כראוי ורונן נהרג מקריסת המתקן שבסיסו היה חלוד.