העליון לשף אייל שני: שלם את חובותיך עד מחר או שתכלא

בית המשפט דן בערעור שהגיש השף והמסעדן והעניק לו ארכה של יום לתשלום חובותיו. אם לא ישלם לנושיו את החובות שצבר עד מחר, יישלח למאסר. בראיון לחדשות 2 לאחר ההחלטה לאסרו בשבוע שעבר אמר שני: "השיתו עליי סכומי החזר חסרי תקדים"

שני בבית המשפט. הבוקר (חדשות 2)

"שלם את חובותיך עד מחר - או שתישלח למאסר" - כך אמר הבוקר בית המשפט העליון לשף אייל שני, במהלך דיון בערעורו. משמעות ההחלטה היא, שאם השף לא ישלם לנושיו את הסכום שהוא חייב להם, הוא צפוי להישלח מחר לכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות, שדנה היום בערעורו של שני על עונש המאסר הצפוי לו במידה ולא ישלם את חובותיו, קבעה כי את החוב על סך של 189,114 שקל עליו לשלם עד מחר בבוקר. השופטת חיות, שהעניקה לשף ארכה של יום בתשלום החוב, הזהירה כי אם לא יעמוד בתשלום הוא ייכלא מחר.

ביום רביעי האחרון התייצב המסעדן מול המצלמה, והגיב להחלטה בעניינו: "אני לא בדרך לכלא, אמשיך לכבד את החלטות בית המשפט כמו שהקפדתי במשך השנים". "בית המשפט השית עליי דבר חסר תקדים", הדגיש שני. "מעולם לא חייבו אדם לשלם סכומים חודשים כאלה - 25 אלף שקלים בחודש. מתוך רצון אמיתי וכן לעמוד בהחלטות בית המשפט ולסיים את הפרשה - אני מעביר סכום כפול כל חודש, שלא כולל מסים למדינת ישראל".

השופטת אלשיך: "בלב לא קל, הנני מורה על מאסרו של שני"

במשך השנים נשמעו טענות קשות לגבי השף, לפיהן הוא מציג מצג שווא שהוא אינו בעליהן של המסעדות - אלא עובד זוטר. "הדברים הללו מעולם לא הוכחו בבית המשפט", אמר שני. "כמו כן, המסעדות אינן שייכות לי - אלא לאדם יקר בחיי ששמו שחר סגל". הוא המשיך ותקף את המערכת המשפטית, וציין כי ישנם מספר עורכי דין ש"רוכבים" על הצלחתו. "אייל שני זה שם שמוכר הרבה דברים, והוא נוצר כדי לייצר תרבות ולמכור אוכל לאנשים", אמר והדגיש: "עורך דין יכול לעשות קריירה על השם הזה".

בהחלטתה מאותו יום קבעה השופטת אלשיך, כי שני מפר באופן קבוע את הסדרי התשלומים לנושיו. "אין ספק כי הדבר עשוי להוות מכה קשה לחייב, המורגל ברמת חיים גבוהה מאוד", נכתב. "אולם, במלוא הכבוד הראוי, הרי שכאשר הופך אדם לפושט רגל - חובתו לשלם", הוסיפה סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, והדגישה: "שקלתי את הדברים, שקול היטב, ולא בלב קל הנני מורה על מאסרו של החייב".

עוד קבעה השופטת, כי "הוכח שהחייב מסר הצהרות שקריות בדבר הכנסותיו מן המסעדות. בפועל, הוא אינו שכיר, אלא שותף החולק עם הבעלים ה'רשמי' של המסעדות את ההכנסות".