כתב אישום נגד דני דנקנר: "מרמה והלבנת הון"

המחלקה הכלכלית בפרקליטות הגישה לבית המשפט בתל אביב כתב אישום המייחס ליו"ר בנק הפועלים לשעבר שורה של עבירות ובהן קבלת דבר במרמה והלבנת הון. סנגורו של דנקנר: "למדנו על כתב האישום מהתקשורת. בסוף של דבר הוא יזוכה"

כתב אישום הוגש היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, בגין עבירות שביצע במהלך תקופת כהונתו כיו"ר הדירקטוריון.  דנקנר מואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ופגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב האישום הוגש על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. על פי האישום הראשון מתוך הארבעה שיוחסו לו, דנקנר פעל בניגוד עניינים מהותי בעת כהונתו כיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים. בכתב האישום נטען כי הוא לא דיווח על הקשרים העסקיים של חברת אלרן השקעות, בה צבר אחזקות, עם קבוצת RP בראשות רפי ברבר, בעודו מנהל עימו מו"מ לתשלום לקבוצה בעבור עסקת רכישת בנק פוזיטיף הטורקי, בגובה של 25 מיליון דולר.

"הגיש דוח כוזב"

דנקנר הואשם בנוסף, כי קיבל במרמה הלוואה מבנק DHB הלוואה בסך 5 מיליון אירו, על סמך הצהרה כוזבת המעריכה את הונו האישי ב-50 מיליון אירו. דנקנר אף הואשם כי לא דיווח על העניין לדירקטוריון בנק הפועלים, זאת למרות שבעליו של בנק DHB משמש כשותף של בנק הפועלים בבנק פוזיטיף הטורקי.

כתב האישום מייחס לדנקנר עברה נוספת: קבלת מסגרת אשראי במרמה מבנק הפועלים בסך 3.4 מיליון דולר, תוך התבססות על טענתו כי היא תשמש לבניית נכסי נדל"ן בעוד שמרביתה נוצלה על ידו לרכישת אג"ח של חברת אלרן השקעות. בעניין זה דנקנר אף הואשם בכך שהגיש לבנק הפועלים דוח עושר כוזב, עליו הסתמך הבנק בעת אישור המסגרת.

"בסוף התהליך המיותר - דנקנר יזוכה"

האישום הרביעי מייחס לדנקנר עבירה על חוק איסור הלבנת הון. דנקנר הואשם למעשה בשימוש בחשבון שנפתח על שמה של מזכירתו בבנק הפועלים, מבלי שדיווח לבנק כי הוא זה העומד מאחורי הפעולות שבוצעו באמצעותו והנהנה מהטבותיו.

עו"ד יוסי בנקל, בא כוחו של דנקנר טוען כי מרשו ואנשיו למדו על כתב האישום וסעיפיו דווקא מהתקשורת. "הידיעה הודלפה לכלי התקשורת, כמקובל במקומותינו על ידי הפרקליטות, בטרם היא הודיעה על כך לעורכי דינו של דנקנר ובטרם פנתה לבית המשפט". בנקל הוסיף: "צר לי שאלו הנורמות לפיהן מתנהלים אלה המתיימרים לשמור על שלטון החוק. לגופו של דבר - מר דנקנר בטוח בחפותו, ואין לו ספק כי בסופו של התהליך המיותר הוא יזוכה".