היועץ המשפטי לממשלה למשפחת החייל: בנכם לא התאבד

מאבק של ארבע שנים הסתיים. לאחר שחקירת המשטרה הצבאית העלתה כי בנם החייל התאבד בבסיס, פנו בני משפחתו עם טיעונים ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שישנה את חוות הדעת. לאחרונה הודיע להם ויינשטיין כי הוא מקבל את עמדתם וכי חוות הדעת תשונה, לפיה החייל לא התאבד. פרקליטם: "זה נדיר שהיועמ"ש מתערב בדברים כאלה"

החייל לא התאבד. אילוסטרציה (רויטרס)

בשנת 2008 נמצא ירוי בראשו וללא רוח חיים לוחם בבסיס אימונים, ובתום חקירת המשטרה הצבאית החוקרת נקבע כי מדובר בהתאבדות. במשפחתו הדתית של החייל התקשו להאמין כי בנם שם קץ לחייו והחלו להילחם בקביעת הפרקליטות הצבאית. לאחרונה הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי הוא מקבל את עמדת המשפחה וכי החייל לא התאבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הם פנו באמצעות משרד עורכי הדין צפורי, רכבי ושות' ליועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין עם השגות לחוות הדעת של הפרקליטות הצבאית. "קיימות אינדיקציות לכך שמותו של המנוח נגרם עקב משחק או תאונה בנשק. במצב דברים זה - אין זה ראוי לקבוע מסקנות לכאן או לכאן, ואף אין מקום לקביעת הפרקליט לפיה 'האפשרות המסתברת ביותר' הינה מעשה אובדני", כתב עורך דינם.

המשפחה נמצאת במצב קשה מאז המוות. "יש מקום לתת משקל לכך שמדובר במשפחה דתית, והקביעה כי בנם התאבד קשה מנשוא עבורם ואף משליכה על חייהם במסגרת קהילתם", נכתב. "מדובר בכאב קשה הנוסף על הכאב העצום באובדן הבן".

"זירת האירוע זוהמה, הוא היה בחור שמח"

לטענת עורך הדין, לאחר המקרה זירת האירוע "זוהמה" וחוקר המשטרה הצבאית מצא את גופתו של החייל בתנוחה שונה ממה שתיארו שהאנשים שהגיעו למקום ראשונים. בנוסף, חבריו לבסיס העידו והתקשו להאמין כי מדובר בהתאבדות. "הוא היה בחור שתמיד שמח, קשה לי להאמין שהוא התאבד, כמה שעות לפני זה ראיתי אותו בן אדם רגיל לחלוטין, לא היו כל סימנים להתאבדות", סיפר אחד מהם. כל העדויות שנאספו מחבריו למחלקה, מפקדיו ומגורמי בריאות הנפש ציירו את המנוח כאדם שמח, חייכן, חברותי, חזק, בעל מוטיבציה ואמביציה גבוהה, שאף היה אמור לקבל את ה"מצטיין המחלקתי".

המשפחה פנתה לחברת מד"ן, המתמחה בטיפול בנפגעים ובבני משפחותיהם, לטובת חוות דעת בעניין בנם. בנושא טיפל הפרופסור חיים קונבלר, מי שהיה ראש מערך בריאות הנפש בצה"ל וכיום משמש כראש המערך של החברה. חוות הדעת שלו תרמה לשינוי ההחלטה.

"נדיר שהיועץ המשפטי לממשלה מתערב בעניין הזה"

בסיכום מכתבם ליועץ המשפטי לממשלה נכתב כי "הראיות מטות את הכף הרחק ממעשה אובדני ולעבר משחק או תאונת נשק, נבקש להורות לפרקליטות הצבאית לתקן את חוות דעתם". לאחרונה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי הוא מקבל את עמדת המשפחה. "הנחיתי את הפרקליט הצבאי הראשי לפעול למימוש החלטתי זו ובקרוב תועבר לידיכם חוות דעת בעניין", כתב וינשטיין במכתבו.

"זה מאוד נדיר שהיועץ המשפטי לממשלה מתערב בעניין הזה ואני חושב שלאור הראיות שפרשנו לפניו החלטתו הייתה מתבקשת ואני מברך עליה", אמר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט עו"ד שלמה ציפורי.