השמיצו את גיסם בפייסבוק - וישלמו 40 אלף שקלים

"מה שהוא נוגע בו גוסס ומת", "אנשים טיפשים", "חתיכת כלום, אפס מאופס" - זה רק חלק ממה שכתבו בעמוד הפייסבוק שלהם שני אחים על בעלה של אחותם. לטענתם, הם תקפו אותו ברשת כי התעלל בבתו, אחייניתם, אך בית המשפט דחה את הטענה וגזר עליהם לשלם את הפיצויים

פייסבוק. אילוסטרציה (חדשות 2)

בית המשפט למשפחה פסק היום ששני אחים צריכים לשלם פיצויים בסך 40 אלף שקלים לאחותם ולבעלה, לאחר שהשמיצו אותם - ובעיקר את הבעל - בפייסבוק. השניים ואחת מבנותיהם דרשו מיליון שקלים, אך השופטת כינתה את הסכום הנדרש, "מופרז".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במשפחה מסוכסכת ומפולגת לאורך שנים ארוכות. שתי בנותיהם של התובעים התלוננו בעבר נגד האב, וטענו שנהג נגדן באלימות פיזית ומילולית: "הוא שבר עליי גיטרה וכיסא... זרק עלי חלוקי נחל, הרביץ לי וירק עליי... הוא היה מאיים שזה ייגמר רצח", כך כתבה הבת פ' למשטרה.

האב נעצר בעקבות הדברים, אך שוחרר למעצר בית ובתו נשלחה לפנימייה. סמוך למעצר האב פרסמו שני אחיה של אשתו בעמוד הפייסבוק של אחד מהם, "משפחה - לא מדבר, עבודה - פוטר, מועצה - סולק, שכנים - רב עם כולם, חברים - אין... במה שהוא נוגע גוסס ומת... היא מפגרת והיא תצטער על זה עד יום מותה... אנשים טיפשים... המכוער השעיר הזה מכל העולם עם כזה מגעיל ועוד כזה היטלר... הזבל הזה...החתיכת כלום הזה אפס מאופס". כך, לפי הכרעת בית המשפט, לפחות ארבע פעמים.

התובעים טענו שנאלצו לעזוב את ביתם ולעבור לדרום הארץ עקב ההכפשה.

"הפרסומים בפייסבוק - לשון הרע"

להגנתם אמרו האחים שנתבעו שהוריה של פ' אכן התעללו בה קשות ולאור זאת הם כתבו את שכתבו. בנוסף טענו שבעמוד הפייסבוק שבו נכתבו הדברים, מנויים רק 11 אנשים.

עם זאת, השופט נפלתי שילה לא קיבל את עמדתם וכתב: "ברור כי הפרסומים באינטרנט מהווים לשון הרע... התובעים טוענים בצדק, כי הנתבעים המשיכו להשמיץ אותם אף במהלך חקירתם בבית המשפט והודיעו שאין בדעתם להתנצל כלל. הנתבעים לא הוכיחו כי הפרסומים הם אמת ולא הוכח כלל כי הם נאמרו בתם לב".

התביעה הוגשה גם נגד הוריה של האם - הסבא והסבתא של הבת שלכאורה עברה התעללות, מפני שלטענת ההורים "הסיתו אותה להתלונן במשטרה". הם טענו שהסבים מתכתבים עם פ' באינטרנט והם "מסיתים אותה נגדנו וממרידים אותה עלינו". לטענתם, הם מוציאים את דיבתם רעה ומאז חייהם "הפכו לסיוט". עם זאת, בית המשפט דחה את החלק הזה של התביעה.

השופט שילה הוסיף להחלטתו: "טוב היה לה לתביעה זו שלא הייתה נידונה כלל וכל הצדדים היו פונים לאפיק טיפולי על מנת לנסות ולהציל את המשפחה. אולם, משניסיונותיי הרבים לשכנע את הצדדים לפעול בדרך זו לא צלחו, אין מנוס מהכרעה בתובענות שבפניי".