ביהמ"ש לשירות בתי הסוהר: ענת קם מרגלת - לא בוגדת

ענת קם נכלאה ל-4.5 שנים בשל סעיף "ריגול חמור", אך גילתה שבמחשבי שירות בתי הסוהר היא רשומה תחת הכותרת "ריגול ובגידה". מכאן התנהלה כמעט שנה עתירתה בנושא, עד שבסוף השבוע הכריע בית המשפט לטובתה של קם, שחששה מיחס מפלה בבית הכלא

ענת קם בביהמ"ש (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי מרכז הגיע בשבוע שעבר להכרעה תקדימית בעניינה של ענת קם, שנידונה ל-4.5 שנות מאסר בפועל לאחר שהורשעה בריגול חמור. כשהייתה קם חיילת היא מסרה מסמכים סודיים לידי העיתונאי אורי בלאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשנכלאה קם, הופיע במחשבי שירות בתי הסוהר הרישום "בגידה", למרות שסעיף ההרשעה היה "ריגול". כשקם גילתה את הרישום השגוי היא עתרה לבית המשפט, שקיבל היום את בקשתה, מתח ביקורת על שירות בתי הסוהר ואף קבע שהשב"ס ישלם את שכר סנגורה של קם, עו"ד אילן בומבך.

בשירות בתי הסוהר השיבו תחילה לעתירה והסבירו שבמערכת הממוחשבת הוזן סעיף האישום של קם שכותרתו "בגידה וריגול" ועל כן לא נפלה טעות ברישום. לאחר שהתברר שהפרק הרלוונטי בחוק העונשין הוא רק "ריגול", טענו בשב"ס שהמערכת הממוחשבת לא מאפשרת את מחיקת הכיתוב "בגידה" מפני שמדובר בסיווג אוטומטי. בשב"ס ציינו שהמערכת תוחלף בקרוב - "וייתכן" שבזו החדשה יתאפשר השינוי.

קם חששה מיחס מפלה

קם ציינה בעתירתה שביום כניסתה לכלא אמר לה אחד הקצינים, "ענת קם - את כאן בגלל ריגול ובגידה". בהמשך היא גילתה שזה גם הרישום במחשבי השב"ס, וחששה שההתייחסות אליה בין כתלי הכלא תהיה שונה. "הדבר מסב לה צער רב ועוגמת נפש", כתב עו"ד בומבך לבית המשפט.

בשירות בתי הסוהר המשיכו להתעקש שמדובר רק בסמנטיקה, ושהכותרת השגויה לא תשפיע על ההתנהלות מול קם בבית הכלא. בנוסף נטען שבתום בירור, התגלה כי לא ניתן לשנות את כותרת העבירה במחשב. אבל להפתעת בית המשפט, לאחר מספר חודשים הודיעו בשב"ס שהתקלה במערכת המחשב הישנה - תוקנה.

"ההחלטה שלי לקבל את את הבקשה היא מן הטעם שהתנהלותו של המשיב (שב"ס) הייתה לא ראויה ולא סבירה", כתבה השופטת קלרה רג'יניאנו. "מן הראוי היה כבר בהזדמנות הראשונה לבחון את הבקשה מול הגורם המקצועי בטרם ניתנה תשובה שלילית לעותרת".