בית המשפט אישר: משפט מני נפתלי יידחה לאחר הבחירות

למרות שהמשפט בתביעת אב הבית היה אמור להתחיל בתחילת החודש הבא, אושרה בקשת משרד ראש הממשלה לדחות את הדיון עד אחרי הבחירות. בפרקליטות הסבירו: מתחייבת זהירות בתקופה זו. אב הבית זועם: אסור למדינה להירתם לשיקולים פוליטים

אב הבית, וראש הממשלה ורעייתו (אבי אוחיון)

משפט אב הבית נדחה בשל חשש להשפעה על הבחירות: בית הדין האזורי לעבודה אישר היום (שני) את בקשת משרד ראש הממשלה לדחות את הדיון הראשון במשפטו של מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, עד לאחר הבחירות ב-17 במרס. בקשת משרדו של ראש הממשלה הועברה באמצעות הפרקליטות לבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אכן, יש טעם לפגם בקיום ישיבת הוכחות בתיק זה בסמוך מאוד למועד הבחירות, וכאשר התביעה עוסקת במעונו של ראש הממשלה", כתבה נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים השופטת דיתה פרוז'ינין. "לפיכך ייקבע מועד הדיון בסמוך לאחר מועד הבחירות".

ביום שישי פרסם לראשונה כתבנו גיא פלג כי הפרקליטות ביקשה לדחות את תחילת משפטו של אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה, מני נפתלי, עד אחרי הבחירות בחודש מרס. הדיון הראשון נקבע כבר מזמן ל-8 בינואר 2015, כחודשיים לפני הבחירות, אך משרד ראש הממשלה ביקש לדחות את הדיון. המשנה לפרקליטת מחוז ירושלים, עו"ד כוכבית נצח-דולב כתבה לבית הדין כי "בתקופה זו של בחירות, מתחייבת זהירות מוגברת שלא יעשה שימוש בהליך המשפטי למטרות שונות, זרות להליך, ובכלל זה השפעה על מהלכים פוליטיים".

לדבריה, המניעים והאינטרסים השונים שעומדים ביסוד הפרסומים הרבים בכלי התקשורת, ובמיוחד הריאיונות האישיים של התובע מלמדים על מהלך ברור לרתום את ההליך המשפטי לקידום אותם מניעים ואינטרסים, ומעצימים את הפגיעה בהליך המשפטי ועלולים אף לפגוע פגיעה של ממש בהגנתם של הנתבעים.

מני נפתלי, שמיוצג על ידי עורכות הדין נעמי לנדאו ונאווה פינצ'וק אלכסנדר, זעם על בקשת המדינה. השתיים כתבו לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי התובע מוחה בתוקף על התנהלות הנתבעים והעברת הבקשה לדחיית מועד הגשת התצהירים ושמיעת ההוכחות עד לאחר הבחירות מבלי לקבל תחילה את תגובתו כנדרש על פי הדין.

"מדובר בבקשה שאינה ראויה מטעם הפרקליטות, שחובתה לייצג נאמנה את המדינה ולא להירתם לשיקולים פוליטיים הזרים ליחסי העבודה ולמערכת המשפט", כתבו עורכות הדין. "התובע מסרב ליתן יד להעדפת שיקולים פוליטיים על שיקולים עניינים, וחוזר ומבהיר כי מדובר במערכת העסקה פוגענית, שאין בינה ובין פוליטיקה ולא כלום".

אב הבית: "הרגשתי מושפל"

נפתלי, שהיה אב הבית של משפחת נתניהו והגיש נגדם תביעה, העניק ריאיון בלעדי בו הוא מספר על התנהלות ראש הממשלה - ובעיקר רעייתו. בריאיון ל"אולפן שישי", טען נפתלי כי שרה נתניהו הטיחה בו עלבונות לעיני העובדים: "אם זה היה בינינו אז ההשפלה פחות פוגעת".

"תראה, היו סיפורים מטורפים, היו דברים שהחלטתי שלא לגעת בהם", סיפר נפתלי על התקופה הקשה שעבר עד להגשת התביעה נגד משפחת נתניהו ונגד משרד ראש הממשלה. "בתקופה שלי עזבו 30 איש. יש פה את גברת נתניהו, שהיא פוגעת בעובדים, ואני החלטתי שמספיק - אני לא חייב לעבור את ההשפלות האלה".

עורכות הדין פינצ'וק ולנדאו (אריאל בשור, סטודיו גילי ומירית)

בכתב התביעה פירט נפתלי תקרית בה נזפה בו שרה נתניהו בגין אריזת ביצים - טענה שעוררה סערה וגל של התלוצצויות בנושא. בריאיון הסביר נפתלי את השתלשלות האירועים: "עשינו טעות קטנה בבקשה מסוימת לגבי הביצים - לארוז את כולן בשקית נפרדת, שאם אחת תתפוצץ לא כולן יתלכלכו. מובן. נפלה טעות, שוב - קורה".

לדבריו, הנזיפה החלה כאשר "ראש הממשלה כבר ברכב, הנהג כבר ברכב, הפעילו כבר את הסירנות, אמורים לצאת החוצה. פתאום אני מקבל צרחות וצעקות - 'זה לא ככה, תריץ את זה מהר למטבח ותארזו את זה כמו שאני ביקשתי. ייקח לך עשרים שניות'. אתה יודע, אתה מרגיש כמו בטירונות, טרום טירונות, לא טירונות אפילו. אם זה היה בינינו אז ההשפלה פחות פוגעת, אבל ברגע שאתה מושפל מול העובדים, ליד הנהג, ליד ראש הממשלה, אתה מרגיש - רגע מה קורה פה?".

ממשפחת נתניהו נמסר אז בתגובה: "מדובר בניסיון ציני וזדוני מצדו של מני נפתלי להוציא כספים מקופת המדינה, שאינם מגיעים לו, על ידי פגיעה בראש הממשלה וברעייתו. השקרים וטענות השווא של מני נפתלי נגד רעיית ראש הממשלה נועדו להכפשתה במטרה להשיג כותרות ואינן נשענים על שום בסיס עובדתי, ענייני ומשפטי. אנו סמוכים ובטוחים כי האמת לגבי גרסאותיו ומניעיו המפוקפקים תתברר בבית המשפט והצדק ייצא לאור".