שני מאסרי עולם לרוצחת שתי בנותיה

"אין מדובר במעשה המתה אחד, אלא בשני מקרי רצח מזעזעים", כתבה השופטת ששלחה את מיכל אלוני לכלא. אלוני הורשעה ברצח בכוונה תחילה של בנותיה נטלי בת ה-6 ורוני בת ה-4

גזר דין סופי לרוצחת בנותיה: בית המשפט המחוזי בלוד קבע היום (שני) כי מיכל אלוני, שהורשעה ברצח בכוונה תחילה של שתי בנותיה הקטנות רוני ונטלי ז"ל באוקטובר 2010, תרצה  עונש של שני מאסרי עולם. אלוני הורשעה לפני שנתיים, אך מאז טענה כי לא הייתה שפויה בעת ביצוע המעשים. בית המשפט דחה את טענותיה, והיום קצב סופית את עונשה לאחר שמיעת הטיעונים לעונש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין מדובר במעשה המתה אחד אלא בשני מקרי רצח מזעזעים", אמרה בדיון השופטת רות לורך העומדת בראש ההרכב. "רק עונש כזה יוכל להרתיע". בנוסף לעונש המאסר, אלוני תפצה את האב, עמוס אלוני, ב-500 אלף שקלים, ואת שני ילדיו ב-100 אלף שקלים כל אחד. "שני מעשי הרצח בוצעו בנפרד, אל מול התנגדות של כל אחת מהקורבנות, והדבר צריך לבוא לביטוי בענישה על המעשים", נכתב עוד בהחלטת בית המשפט.

"מדובר באישה שסבלה מבעיות פסיכיאטריות מוכחות במשך יותר מ-20 שנה", אמרה עו"ד אורית חיון, פרקליטתה של אלוני מטעם הסנגוריה הציבורית. "אלה טענות שנתמכו על ידי חוות דעת מקצועיות. אני סבורה שיהיה מקום להגיש ערעור שיבחן את הסוגיה ובית המשפט העליון יצטרך לתת את דברו. למיטב ידיעתי מדובר באישה הראשונה שקיבלה שני מאסרי עולם בישראל".

פרקליטות מחוז מרכז מסרה בתגובה לגזר הדין: "בית המשפט ראה במעשי הנאשמת שני מעשי רצח נפרדים, אלימים ואכזריים, שבוצעו על ידי מי שאמורה הייתה להגן על שלומן של ילדותיה הרכות, ותחת זאת רצחה אותן בדם קר".

מיכל אלוני בבית המשפט, ארכיון (חדשות 2)

בחודש ספטמבר האחרון קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי אלוני הייתה שפויה בעת ביצוע המעשים. "לא עלה בידי ההגנה להוכיח כי היא סבלה מהפרעה נפשית חמורה", קבעה השופטת רות לורך בדיון. "גם אם יונח כי סבלה מבעיות נפשיות, אין בכך די כדי לקבוע את אי שפיותה לצורך הסעיף בחוק".

"מדובר במעשי רצח אכזריים שבוצעו בבנות הקטנות של הנאשמת, חרף התנגדותן ובכיין", הוסיפה השופטת. "הרצח של רוני ז"ל נעשה לעיני נטלי ז"ל. מדובר באכזריות שאינה מצדיקה הפעלת שיקול דעתו של בית המשפט ומתן 'סעד מן הצדק' לנאשמת".

"ביקשתי שייקח אותי השטן"

באוקטובר 2010 חנקה אלוני למוות, ללא סיבה נראית לעין, את שתי בנותיה הקטנות - נטלי בת ה-4 ורוני בת ה-6 בבית סבתן ברעננה. מכתב האישום המזעזע עולה כי תחילה חנקה אלוני את בתה רוני באמצעות גרב. את המעשה היא ביצעה לעיניה של בתה השנייה, נטלי, ששכבה על המיטה הסמוכה ובכתה. מיד לאחר מכן ניגשה אלוני אל נטלי וחנקה גם אותה למוות.

עמוס אלוני, בעלה של הנאשמת, הבהיר במהלך המשפט כי עליה לשלם את המחיר על מעשיה הקשים. "העובדה שהרימה אלי טלפון, באותו יום ב-13:10 בצהריים ואמרה לי 'חנקתי את שתי הבנות' לא יוצאת לי מהראש", אמר האב. "איך אפשר להפחית מעונש אחרי משפט כזה? זו שואה פרטית שלי, וכל המדינה תדע מזה כדי שהיא לא תצא מזה בזול".

ביוני 2012 מסרה מיכל אלוני לראשונה את גרסתה בפני בית המשפט. לטענתה היא סבלה במשך השנים מ"קור, בדידות ובעיות נפשיות". בעדותה סיפרה אלוני על בוקר הרצח. "קמתי בבוקר והרגשתי מאוד לא טוב. אני לא מאחלת לאף אחד להיות במצב הזה. ביקשתי שייקח אותי השטן ולא את הבנות שלי, היו לי קולות וצפצופים באזניים. לפני זה ניסיתי למות, רציתי להתנער ממנו אבל לא הצלחתי והוא הכריח אותי לעשות את זה".

בהמשך עדותה מיררה אלוני בבכי: "זה הסיוט הכי מטורף שלי. שאני אעשה מעשה מטורף שכזה? אמרתי די!, אל תגרמו לי להגיד את הדבר הזה". השופטת התעקשה ושאלה: "מה עשית?". "הייתי צריכה לבוא ולחנוק את שתיהן", ענתה אלוני. "ראיתי שנטלי ורוני לא זזות. הרגשתי באמוק. שכבתי על הרצפה תשושה פיזית ונפשית". בינואר 2013 הורשעה ברצח שתי בנותיה.