אולמרט לאחר גזר הדין: "אני יוצא זקוף קומה מבית המשפט"

בית המשפט המחוזי בירושלים הטיל עונש מאסר על תנאי של שנה וקנס כספי בגובה 75 אלף שקלים על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהורשע בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". "בכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי, אני מקבל ומכבד את הכרעת בית המשפט ואפיק הלקחים ממנה", אמר אולמרט בצאתו מהאולם. אולמרט יוכל לחזור לפוליטיקה

"לפני שלושה שבועות שעמדתי בפני שופטי בית המשפט ואמרתי שאני מקווה לצאת זקוף קומה מבית המשפט. אני יוצא היום זקוף קומה" - כך אמר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט דקות ספורות לאחר גזר הדין, שהטיל עליו עונש קל של מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 70 אלף שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים הבהירו בהחלטתם כי המקרה בו הורשע אולמרט היה חמור במיוחד, אבל החליטו לדחות את בקשת הפרקליטות להטלת שישה חודשי מאסר שיומרו לעבודות שירות, לאור "המחיר האישי הכבד ששילם". משמעות החלטתם של השופטים היא שאולמרט יוכל לשוב לחיים הפוליטיים - אלא אם יורשע בחלקו בפרשת הולילנד, שבגינה מתנהל משפט בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

"סוף לפרשה ארוכה עגומה וקשה"

"אמרתי כבר בפעם הקודמת שבכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי, אני מקבל ומכבד את הכרעת בית המשפט ואפיק הלקחים ממנה", אמר אולמרט. "אני מאוד מודה לך ומברך אתכם ואת כל עם ישראל בחתימה טובה".

גם סניגורו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, התייחס לגזר הדין: "תם ונשלם. פרשה ארוכה עגומה וקשה ואני חושב שכמו שאמר ראש הממשלה לשעבר, הוא נכנס לכך בראש זקוף ויוצא בראש זקוף".

"הופקו כל הלקחים מכל הדברים שנאמרו בהכרעת הדין באותו סעיף בודד בו הוא הורשע", הוסיף עו"ד זהר. "הכרעת דין מאוד ברורה - המשקל שנתן בית המשפט הנכבד להתפטרותו והפסקת כהונתו על רקע החקירה המוקדמת, על רקע העדות המוקדמת ועל רקע החקירה הנוספת, והדברים האחרים - אלה היו הגורמים המרכזיים לעובדה שהעונש היה כפי שניתן".

 הפרקליטות: נשקול לערער

פרקליט מחוז ירושלים, עורך-הדין אלי אברבנל הודיע ביציאה מהאולם כי בפרקליטות שוקלים כעת הגשת ערעור, על עצם זיכויו של אולמרט ובהתאם, על חומרת העונש. "נלמד את הנושא", הוא הבהיר, "לא נוציא הודעות מהשרוול. נתייחס להחלטה בבוא העת".

"לא מדובר בעבירה פרוצדולרית"

השופטים החלו להקריא את גזר הדין המשתרע על 27 עמודים והבהירו את חומרת מעשיו של אולמרט. "הכרעת הדין קבעה ששילוב כזה הינו נדיר ורחוק מלהתקיים בתקדימי העבר. בבואנו להכריע אנחנו צריכים להתחשב בחומרת הפגיעה, עברה של הפרת אמונים היא עברה מיוחדת לעובדי הציבור במטרה להגן על הציבור. יש להתייחס אליה כעבירה חמורה ולא כעבירה טכנית", החלו השופטים להסביר את החלטתם.

אך בהמשך פירט ההרכב, בראשות השופטת מוסיה ארד, את הירידה במעמדו של אהוד אולמרט ואת המחיר האישי הכבד ששילם. "אין צורך להכביר מילים על כך שראשות הממשלה היא פסגת מאוויו של כל פוליטקאי בישראל , כל תוכניותיו נגדעו באחת בשל עדות מקודמת של פרשות שנסתיימו בזיכוי. כשמצרפים את התקופה הממושכת של ארבע שנים ושנה וחצי עד להגשת כתב האישום. הביטוי הראוי למחיר האישי הכבד הוא להמנע מעבודות שירות והסתפקות בקנס ומאסר על תנאי".

זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מהאישומים בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף" לפני כ-4 חודשים, עורר רעידת אדמה במערכת המשפט.

גם זקן תשא בעונש מאסר על תנאי בלבד

על שולה זקן, מי שהייתה ראש לשכתו של אולרמט במשך שנים, והורשעה במסגרת הפרשות השונות בהן הואשם אולמרט, אך תשלח ל9 חודשי מאסר בלבד, ותישא בקנס של 40 אלף שקלים. "בית המשפט אמר את דברו ואני כפי שאתם יודעים אישה מאמינה וקיבלתי באהבה את גזר דינו של בורא עולם", אמרה זקן בצאתה מבית המשפט.

השופטים נימקו את החלטתם וציינו כי "הגבייה העודפת (בה הואשמה זקן), לא נעשתה באופן שיטתי אלא רק בנסיעות מורכבות והיא השתמשה בכספים העודפים למימון נסיעות ציבוריות אחרות. לא הוכח כי הדבר נעשה על ידי הנאשמת כדי להמשיך בשיטת המרמה, אלא כי הדבר נעשה על מנת לטפל בהתנהלות לא תקינה פרודצורלית".