מאסר על תנאי וקנס כספי לאולמרט

בית המשפט המחוזי בירושלים הטיל הבוקר עונש מאסר על תנאי של שנה וקנס כספי בגובה 75 אלף שקלים על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שהורשע בהפרת אמונים במסגרת פרשת "מרכז ההשקעות". השופטים הדגישו את ההרשעה, אבל החליטו להתחשב במחיר האישי הכבד ששילם ולדחות את בקשות הפרקליטות. אולמרט יוכל לחזור לפוליטיקה

מכה נוספת לפרקליטות: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות", יישא בקנס כספי של 75 אלף שקלים ומאסר על תנאי של שנה בלבד, כך קבעו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים. השופטים אמנם הבהירו בהחלטתם כי המקרה בו הורשע אולמט היה חמור במיוחד  אבל החליטו לדחות את בקשת הפרקליטות להטלת שישה חודשי עבודות שירות, לאור "המחיר האישי הכבד ששילם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטים אמנם פירטו בהחלטתם את חומרת המעשה וציינו כי לא מדובר בעבירה טכנית, אבל דחו בכל זאת את בקשת המדינה להטיל על אולמרט שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות. משמעות החלטתם של השופטים היא שאולמרט יוכל לשוב לחיים הפוליטיים - אלא אם יורשע בחלקו בפרשת הולילנד, שבגינה מתנהל משפט בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

פרקליט מחוז ירושלים, עורך-הדין אלי אברבנל הודיע ביציאה מהאולם כי בפרקליטות שוקלים כעת הגשת ערעור, על עצם זיכויו של אולמרט ובהתאם, על חומרת העונש. "נלמד את הנושא", הוא הבהיר, "לא נוציא הודעות מהשרוול. נתייחס להחלטה בבוא העת", הבהיר עורך הדין אברבנל.

אולמרט התייחס להחלטה גם הוא עם תום הקראת גזר הדין. "לפני שלושה שבועות עמדתי בפני השופטים ואמרתי שאני מקווה לצאת זקוף קומה מבית המשפט. אני יוצא היום זקוף קומה מבית המשפט. אמרתי כבר בפעם הקודמת שבכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי אני מקבל ומכבד את הכרעת בית המשפט ואפיק הלקחים ממנה", סיכם אולמרט.

"לא מדובר בעבירה פרוצדולרית"

השופטים החלו להקריא את גזר הדין המשתרע על 27 עמודים והבהירו את חומרת מעשיו של אולמרט." הכרעת הדין קבעה ששילוב כזה הינו נדיר ורחוק מלהתקיים בתקדימי העבר. בבואנו להכריע אנחנו צריכים להתחשב בחומרת הפגיעה, עברה של הפרת אמונים היא עברה מיוחדת לעובדי הציבור במטרה להגן על הציבור. יש להתייחס אליה כעבירה חמורה ולא כעבירה טכנית", החלו השופטים להסביר את החלטתם.

אך בהמשך פירט ההרכב, בראשות השופטת מוסיה ארד, את הירידה במעמדו של אהוד אולמרט ואת המחיר האישי הכבד ששילם. "אין צורך להכביר מילים על כך שראשות הממשלה היא פסגת מאוויו של כל פוליטקאי בישראל , כל תוכניותיו נגדעו באחת בשל עדות מקודמת של פרשות שנסתיימו בזיכוי. כשמצרפים את התקופה הממושכת של ארבע שנים ושנה וחצי עד להגשת כתב האישום. הביטוי הראוי למחיר האישי הכבד הוא להמנע מעבודות שירות והסתפקות בקנס ומאסר על תנאי".

זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מהאישומים בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף" לפני כ-4 חודשים, עורר רעידת אדמה במערכת המשפט.

גם זקן תשא בעונש מאסר על תנאי בלבד

על שולה זקן, מי שהייתה ראש לשכתו של אולרמט במשך שנים, והורשעה במסגרת הפרשות השונות בהן הואשם אולמרט, אך תשלח ל9 חודשי מאסר על תנאי בלבד, ותישא בקנס של 40 אלף שקלים.

השופטים נימקו את החלטתם וציינו כי "הגבייה העודפת (בה הואשמה זקן), לא נעשתה באופן שיטתי אלא רק בנסיעות מורכבות והיא השתמשה בכספים העודפים למימון נסיעות ציבוריות אחרות. לא הוכח כי הדבר נעשה על ידי הנאשמת כדי להמשיך בשיטת המרמה, אלא כי הדבר נעשה על מנת לטפל בהתנהלות לא תקינה פרודצורלית".

זקן ברכה על ההחלטה ביציאתה מהאולם. "אני אישה מאמינה", היא הבהירה, "קיבלתי באהבה את גזר דינו של בורא עולם", היא סיכמה את דבריה וא