פרוטוקול ועדת השחרורים של אתי אלון: "אני מתביישת. אצטער על מעשיי כל החיים"

ב-2002 היא הורשעה במעילת הענק בבנק למסחר ונשפטה ל-17 שנות מאסר. ועדת השחרורים החליטה לקצר את עונשה אחרי 13 שנים, והערב נחשף הפרוטוקול שבו מביעה אתי אלון חרטה על מעשיה, שבגינם איבדו רבים את כספם. "מה עוד אני יכולה לעשות כדי שיאמינו לי?"

"מתביישת, אצטער על כך כל החיים" (פלאש 90 , פייר טרגמן)

שעות ספורות אחרי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online דבר קיצור עונשה של אתי אלון, שהורשעה במעילת ענק ובגניבת כרבע מיליארד שקלים מהבנק למסחר, פורסם הערב (ראשון) פרוטוקול הדיון בוועדת השחרורים בו השתתפה אלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יושבת 13 שנים בדיוק", אמרה אלון לחברי הוועדה. "אני יודעת שכל החיים שלי אצטער ואני מתביישת. מה עוד אני יכולה לעשות שיאמינו לי? אני מוכנה, תגידו לי מה? אני לא יודעת לאן הלכו הכספים. בלילה הראשון שנעצרתי אמרתי את כל מה שאני יודעת".

אלון, שעליה הושת עונש מאסר בן 17 שנים, נשאלה על ידי הוועדה מה הייתה אומרת לאחד מניצולי השואה שהפקיד את כספו בבנק ואיבד את כולו בשל מעשיה. היא השיבה: "אין לי מה להגיד חוץ מלהצטער. אציע את התנצלותי, אבל אני לא יודעת אם הוא יקבל אותה".

אלון טענה כי גם לקחה חלק בדאגה להשבת הכספים לקורבנות. "ידעתי שהם יקבלו את הכסף וזו הסיבה שישבתי עם המשטרה חודשיים וחצי בתוך הבנק על מנת שזה יקרה יותר מהר... כונס הנכסים הבטיח לי שתוך שנה הם אמורים לקבל את הכסף".

האסירה גם סיפרה על החשש מכך שתשובותיה לא יילקחו ברצינות. "ההתמודדות תתחיל אחר כך ואף אחד לא יאמין לי", אמרה. "זה לא מובן מאליו שכל אחד שאדבר איתו יאמין לי. אצטרך להוכיח את זה אפילו לאנשים הכי קרובים עליי".

"שחקנית טובה"

נציגת היועץ המשפטי לממשלה ניסתה להסביר את חומרת מעשיה של אלון. "אתי אלון נתפסת בציבור כקורבן", אמרה. "אף אחד לא יודע שהכספים של הבנק למסחר מימנו ארגוני פשיעה. התגלגלו לארגון הפשיעה של איציק אברג'יל ושל בר-מוחה. ארגונים שהיו קיקיוניים התעצמו בעקבות הכספים. הכסף של הבנק למסחר היה מספר 1 בהעצמת ארגוני הפשיעה ועד היום הוא מסתובב שם".

גם נציג ועד נפגעי הבנק למסחר ניסו לשכנע שלא לשחרר את אלון: "היא שחקנית טובה ואתם מושפעים מההצגות שלה, כפי שאנחנו היינו שבויים בידיה. היא מפלצת בדמות אישה דקה, עכביש מהסוג שהורג לאט לאט. היא לא בכתה עלינו כשרעבנו ללחם בגללה. אנו מתחננים מדם לבנו – אל תשחררו אותה".

מכתב קרובי ניצולי השואה

קודם להחלטה על שחרורה של אלון, הפצירו ילדיהם של ניצולי שואה שכספם הושקע בבנק בוועדת השחרורים שלא לשחרר את אלון בשום אופן.  במכתב שנשלח על ידי הפרקליטות מטעם ועד נפגעי הבנק למסחר נכתב: "שמענו לתדהמתנו כי יש אפשרות שהגנבת הפושעת אתי אלון תצא לחופשי. היא שוקמה, אך אנחנו - כל חוסכי הבנק למסחר - לא נשתקם ולא שוקמנו. כל כספנו שהושקע על ידי אתי אלון, כולל זה של הורינו שחלקם ניצולי שואה, וקיבלו פיצויים על זוועות הנאצים, הופקד בבנק למסחר. אתי תמיד לחצה עלינו להשקיע והבטיחה שתדאג לריבית טובה יותר".

"אי לכך, אנחנו, הורינו ואחינו שוב עברנו טראומה שחזרה ממחנות ההשמדה", כתבו. "אלון 'רצחה אותנו' בגלל לקיחת הכספים שהיו מקור המחייה היחיד שלנו ושל ההורים. אנחנו לא ישנים בלילות, לוקחים תרופות פסיכיאטריות כי כל כספנו היו בבנק שנסגר. רוב המפקידים שהיו ניצולי שואה וילדיהם, חשבו שהשואה חזרה - הפעם בדמות אתי אלון, וביתר שאת כי חרפת הרעב והמחסור שוב חזרו על עצמם".

את דבריהם החריפים סיימו בתחינה לחברי הוועדה: "אנו מודעים לכך שהיא 'שחקנית טובה' ושאתם מושפעים מההצגות שלה כפי שהיינו אנחנו שבויים בידיה. היא מפלצת בדמות אישה דקה וצבועת שיער, עכביש מהסוג שהורג לאט לאט. היא לא בכתה עלינו שרעבנו ללחם. אנו מתחננים מדם ליבנו, אנא, אל תשחררו אותה. היא פושעת וחיבלה ומחבלת כפי שהייתה אז".