עד המדינה ב"הולילנד" מודה מעל דוכן העדים: "שיקרתי"

חקירה נגדית סוערת לעד המדינה ש.ד בבית המשפט המחוזי בתל אביב. "טיוטת התביעה לא שווה את הנייר שהיא נכתבה עליו", "המצאתי דמות", "החלטתי לשחד את אולמרט" - אלה רק חלק מהדברים שנשמעים באולם

בבית המשפט המחוזי בתל-אביב החלה הבוקר חקירתו הנגדית של ש"ד, עד המדינה במשפט פרשת הולילנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשון הסנגורים שחקר את ש"ד היה עו"ד גיורא אדרת, בא-כוחו של יזם פרויקט הולילנד ונאשם מספר 1 במשפט, הלל צ'רני. אדרת פתח ושאל את ש"ד האם הוא הגיש למשטרה את טיוטת כתב התביעה שהכין נגד הלל צ'רני (שמכונה על-ידי צ'רני ומקורביו "כתב סחיטה"), טיוטה שעל בסיסה פתחה המשטרה את החקירה בפרשה.

ש"ד השיב בשלילה. "אבל העדת בבית המשפט כי הטיוטה הייתה בידי המשטרה, מתי אמרת אמת?", שאל עו"ד אדרת. ש"ד התקשה להסביר את הסתירה בדבריו.

אדרת המשיך והקשה על ש"ד והתמקד בטיוטת התביעה השקרית ובעובדה שש"ד חתם על הסכם עד המדינה עם הפרקליטות בתנאי שיתאפשר לו להגיש תביעה אזרחית נגד צ'רני, עמו היה מסוכסך כספית.

"טיוטת התביעה לא שווה את הנייר"

ש"ד הודה כי טיוטת התביעה "לא הייתה שווה את הנייר שהיא נכתבה עליו", בכל הקשור לסכומי השוחד שכתבו בה ונועדה לאלץ את צ'רני לשבת עמו למשא-ומתן. עם זאת, הוא טען כי "הפרטים על עצם העברת כספי שוחד ועל זהות נותני ומקבלי השוחד בטיוטה היו נכונים".

"סיפרת שצ'רני ידע ואישר מראש כל סכום ששילם באמצעותך כשוחד. אז איך אתה מפחיד אותו בתשלומי שוחד שלא שולמו?", הטיח הסנגור בעד המדינה. "זה מראה כמה לא חשבתי עד הסוף וכמה הייתי מבולבל", השיב ש"ד.

"האם אתה מסכים שמדובר במסמך סחטני שבא לסחוט ולהפחיד את צ'רני"? שאל עו"ד אדרת. "להפחיד - כן, לסחוט - לא", השיב ש"ד.

"ייחסת שם לקיחת שוחד לאנשים תמימים, כמו גזבר עיריית ירושלים אלי זיתוק, וכמו לעוזרו, חגי רגב, שמעולם לא לקחו שוחד. המצאת כאילו קציני משטרה בכירים קיבלו 300 אלף דולר. איך עשית את זה? זה מלמד על משהו עמוק. בשביל בצע-כסף הפללת אנשים חפים מפשע". הטיח הסנגור בעד המדינה.

"לא בשביל בצע-כסף, אלא בשביל מה שמגיע לי. צ'רני הרוויח 300 מיליון שקל מפרויקט הולילנד, לצ'רני היה בצע-כסף, לא לי, אז אל תבלבל לי עם בצע-כסף", ענה ש"ד.

המציא קציני משטרה

"מי זה סגן ניצב יורם לוי?" שאל אדרת. "הוא לא קיים", השיב ש"ד, "המצאתי דמות".

"מי זה ניצב בדימוס ארמונד לוי?" המשיך אדרת. "לא קיים", השיב ש"ד.

"המצאת כאן אנשים וקשרי משפחה וכאילו שהעברת להם שוחד לצורך סגירת תיק ובסכומים של 300 אלף דולר במזומן. אנשים משקרים, בונים סיפורים, אבל איך יוצרים סיפור בדיוני, דמיוני, איך אתה מעז לערב קציני משטרה בכירים בפרשת שוחד מזעזעת בלי להניד עפעף"? המשיך והקשה הסנגור.

"עשיתי הרבה שגיאות בחיי. הלוואי ולא הייתי עושה את זה וישר רץ למשטרה ונותן את מה שיש. אם רבע ממה שמסרתי יוכח כנכון, זה יספיק. אני מקווה ומתפלל ש-100% ממה שמסרתי יוכח כנכון".

בשלב זה התערב השופט דוד רוזן ושאל את ש"ד מה ההיגיון להמציא דמויות ולהמציא כאילו לקחו שוחד. ש"ד טען כי הדבר נבע מייאוש גדול שבו היה שרוי. "חשבתי על התאבדות, הייתי בלחץ, איבדתי צלם אנוש", השיב ש"ד.

"התוספת א"א - שקרית"

עם פרוץ פרשת הולילנד פורסם בתקשורת בהרחבה כי ש"ד הציג במשטרה צ'קים שנכתבו עליהם ראשי-התיבות "א"א", שהועברו כשוחד לראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. בהמשך התברר כי א"א כלל אינו אולמרט, וכי התוספת "א"א" היא שקרית ונכתבה על-ידי ש"ד ליד הצ'קים בדיעבד. סנגורו של צ'רני שאל את ש"ד האם הכתובת "א"א" נכתבה על-ידו לצורך סחיטתו של צ'רני.

"אולמרט קיבל שוחד של מיליון וחצי שקל בשנים 1994-1999", השיב ש"ד. "הוא אמנם לא קיבל אותו בצ'קים הללו, אבל קיבל אותו. גם צ'רני עדיין לא הכחיש שקיבל 9 מיליון שקל כשוחד".

בהמשך הודה ש"ד כי שיקר כשכתב בטיוטת התביעה כאילו אולמרט קיבל באמצעותו מאות אלפי שקלים, כשוחד עבור פרויקט צוק מנרה ופרויקטים אחרים ועל-ידי מימון הוצאותיו המשפטיות של אולמרט.

אחת מטענות ההגנה המרכזיות של צ'רני היא שבניגוד לגרסתו של ש"ד (ובניגוד לגרסת הפרקליטות), הכספים שצ'רני העביר לש"ד במהלך השנים לא נועדו לשמש כשוחד לצורך קידום פרויקט הולילנד, וש"ד עשה בהם שימוש לצרכיו הפרטיים ובין היתר העביר אותם למכריו ולבני משפחתו.

מעדותו של ש"ד היום עלה בין השנים 2003-2007 הוא העביר לשתי נשים, ש"נ (איתה ניהל מערכת יחסים רומנטית) ומ"ל (שש"ד טיפל בירושת משפחתה) מאות אלפי שקלים.

ש"ד גם הודה בפני בית המשפט כי במסגרת הכנת טיוטת התביעה (או הסחיטה) שהכין נגד צ'רני הוא לקח חלק מהצ'קים שהעביר לש"נ, שינה אותם וכתב עליהם כאילו הסכומים הללו הועברו כשוחד לאולמרט, באמצעות שולה זקן.

כן אמר ש"ד כי הוא העביר בתקופה הזו כ-2 מיליון שקל לבתו, דורית בלן, ולחתנו לשעבר, סטיוארט בלן, שהיה שותף בעסקיו. ש"ד טען כי הסכומים הללו שולמו להם כשכר עבודה.

"אמרו לי שאולמרט מושחת"

בהמשך אמר ש"ד: "עו"ד יגאל ארנון (שהיה סנגורו של אולמרט - ח.מ) אמר לי שאולמרט אוהב כסף, ואביגדור ליברמן, שעבר במשרד ראש הממשלה, אמר לי שאולמרט מושחת, ואז החלטתי לשחד את אולמרט, שהיה אז ראש עיריית ירושלים, כדי לקדם את פרויקט הולילנד".