בג"ץ דחה עתירה לקבלת מידע על גורל המסתננים שגורשו

שופטי העליון השיבו בשלילה לדרישת ארגון "אנו פליטים" לקבל מרשויות המדינה מידע על מה שעלה בגורל המהגרים האפריקניים שהיו כלואים במשך כשבוע בין גדרות גבול הדרום וגורשו בחזרה לשטח מצרים

קב' האריתראים בגבול (רויטרס)

בג"ץ דחה אחר הצהריים את עתירת ארגון "אנו פליטים", שעסקה בקבוצת האזרחים מאריתראה שבתום שמונה ימים של שהייה בין גדרות הגבול, הוחזרו למצרים. שלושה מחברי הקבוצה - שתי נשים ונער - הורשו לבסוף להיכנס לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום חמישי האחרון, לאחר שבג"ץ דן לראשונה בעתירה, קיבל הדרג המדיני את ההחלטה להשיב 18 גברים מהקבוצה למצרים, ולהתיר את כניסת 3 הנותרים. בדיון היום דרשו אנשי "אנו פליטים" תשובות מהמדינה באשר לגורלם של הגברים שהוחזרו למצרים, אך בג"ץ קבע ש"העתירה התייתרה".

"מטרתה של העתירה הייתה להביא לכך שחברי הקבוצה, שנמצאו בצד המערבי של גדר הגבול ובצמוד לה, יוכנסו לישראל", כתבו השופטים גרוניס, מלצר והנדל. "ברור, כי לעת הזו חברי הקבוצה אינם מצויים עוד במקום. אם יש לעותרת השגות וטענות באשר להתנהלות של הרשויות המינהליות בנושא... עליהן להציג הטענות תחילה בפני הרשויות".

בערב הזרתם של גברי הקבוצה למצרים, נמסר מלשכתו של ראש הממשלה נתניהו: "חשוב שכולם יבינו שישראל איננה עוד יעד למסתננים. אנחנו נחושים לעצור את שטף ההסתננות שהיה פה. הקמנו גדר למטרה הזאת, והיא כבר הורידה ב-90% את מספר המסתננים. נגביר את הצעדים נגד מעסיקי המסתננים הבלתי חוקיים ונמשיך בתהליך המאומץ להשיב את המסתננים לארצות מוצאם".