המדינה לבג"ץ: "אנחנו נחליט מי יבוא בשערינו"

בית המשפט דן בבקשת ארגונים לזכויות אדם לאפשר לפעילים להביא אוכל ומים לפליטים האריתריאים הכלואים בין הגדרות בגבול ישראל-מצרים מזה כשבוע. המדינה הבהירה בתשובתה: "לא נאשר את כניסתם, נגיש סיוע במקרים דחופים". ההחלטה - ביום ראשון

בג"ץ דן הבוקר בעתירה דחופה שקוראת לישראל להכניס את 21 האריתריאים, שתקועים זה שבעה ימים בין גדרות הגבול עם מצרים. המדינה הבהירה: "לא נאפשר למסתננים להיכנס, אך נסייע במקרים דחופים". בצהריים הסתיים הדיון ללא החלטה, שתינתן ביום ראשון הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דקות לאחר תחילת הדיון, העבירו במשרד המשפטים את תגובת המדינה לעתירה: "במישור ההומניטרי, פועלים כוחות הצבא לספק לקבוצת המסתננים צרכי מזון ושתייה בסיסיים כאמור. בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, ככל שיתעורר צורך דחוף במתן טיפול רפואי חיוני או הומניטרי - יינתן לעניין זה מענה בכל דרך שתידרש". 

במשרד המשפטים הדגישו בתשובתם לבג"ץ כי הנחת המוצא לדיון הינה כי לישראל, כמדינה ריבונית, שמורה הזכות להחליט מי יבוא בשעריה. "דומה כי לא יכול להיות ספק כי במסגרת מימוש ריבונותה של ישראל מותר לה להקים את הגדר המפרידה בינה לבין מצרים וכי המשמעות של הקמת הגדר הינה כי לזכות העקרונית של ישראל, ככל מדינה ריבונית, למנוע כניסה חופשית של נתינים ממדינות זרות לשטחה, ניתן ביטוי גם בדרך של הקמת מכשול פיזי".

עימות בין נציג העותרים לח"כ בן ארי

מחוץ לאולם הדיונים התפתח עימות מילולי חריף בין ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי ופעיל הימין ברוך מרזל לעו"ד עומר שץ, בא כוחם של העותרים. ח"כ בן ארי קרא לעברו: "אתה שמאלן אנרכיסט, תלך לאריתריאה". עורך הדין השיב לו: "אתה פאשיסט, תעזבו אותי".

אמש אמר שר הפנים אלי ישי בריאיון בתכנית "שש" עם עודד בן עמי, כי הוא עומד בסירובו להכניס את 21 המסתננים לארץ. "כל יום יהיו אנשים שתקועים שם", הדגיש השר, והוסיף: "אם לא תהיה גדר ולא נהיה נחושים - יהיו פה מיליון איש". עוד הוסיף ישי: "אנחנו חייבים לפעול ביד קשה וברורה - כל מי שנמצא פה יהיה במתקני שהייה והחזרה מרצון. שאותן מדינות באפריקה יבואו וידאגו להם".