בלעדי: מבצעי הלינץ' בערבי משחזרים את התקיפה

הנערים הנאשמים בביצוע הלינץ' בצעיר הערבי בירושלים מתארים כיצד ביצעו את המעשה: הם "הכו אותו שוב ושוב עד שחשבו שהוא מת" - והכל, לטענתם, רק משום שהוא ערבי וכדי להוכיח "גבריות" בחבורה. כמה מהעדויות, שהגיעו לידי חדשות 2, נחשפות הערב

תשעה כתבי אישום הוגשו כבר נגד מבצעי הלינץ' בצעיר הערבי בירושלים, למרות שבניסיון הלינץ' השתתפו, כך נראה, רבים נוספים. עדויות כמה מהם, שהגיעו לידי חדשות 2, מספרות את הסיפור של הלילה ההוא בירושלים, שהיה רווי אלכוהול, שנאה גזענית קשה ואלימות. הן מחדדות את התחושה שכמה מהמשתתפים היו משוכנעים כי הצעיר הערבי מת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחת הצעירות שחלפו בקרבת מקום, סיפרה: "צעדתי עם חברה, לפתע ניגש אלינו בחור..אמר לי ולחברה שלי: 'וואי, איזה תענוג, נתנו לו מכות - הוא מת. הוא מת, פיצצנו אותו'. כל הזמן אמר שהוא מת, ואמר 'נתנו מכות לערבי, את יודעת איזה תענוג זה לתת מכות לערבי?'. הוא אמר שזה היה כיף ומשחרר".

על פי כתב האישום שהוגש, צעירה אחת בת 15 התחילה את ההסתה. החוקר שואל אותה מדוע צעקה 'ערבי בן זונה, יהודי נשמה' והיא משיבה: "כי זה ההיסחפות, זה כולם. לא ידעתי שיהיה בלגן, לא ידעתי שזה יוביל לרצח, לא ידעתי שאנשים גדולים יתערבו. זה לא היה בשיקול דעת, זה היה חצי הרגל".

אחד החשודים, ארכיון (חדשות 2)

כבר בבית המשפט, במהלך הארכות המעצר, התברר שעל חרטה אצל כמה מהחשודים אין כלל על מה לדבר. עדויותיהם חושפות שהתקיפה הגזענית נתפסת עבורם כמקור ראווה.

"רציתי להראות שאני גבר"

אחד הנאשמים, בן 17, סיפר לחוקרים: "יצאתי מהבית לשתות אלכוהול, הלכתי עם קבוצה של ילדים ובדרך הם שרו שירים גזעניים. הם התחילו לריב עם כל ערבי שהם רואים, הראש שלי הסתובב מאלכוהול, ואז ראיתי שני ערבים בורחים. רצתי אחריהם, רציתי להראות שאני גבר ולא מפקיר חברים בשטח. הערבי נפל, נתתי לו שתיים או שלוש בעיטות בבטן שלו, רצתי אחריו כדי להרביץ לו ורציתי שכולם יסתכלו עלי, ואז מישהו הפיל אותי ולא שמתי לב שהערבי מעד ונתקעתי בו ומיד הרגשתי פאדיחה, ואז אחרי המעידה הקטנה נתתי לו עוד שתיים או שלוש בעיטות לכיוון הבטן והרגשתי שעשיתי את שלי".

"חשבנו שהוא מת". ג'מאל ג'מילי (חדשות 2)

אך לא מדובר בעדות יחידה. נאשם נוסף, בן 15 בלבד, ממש השוויץ בפני החוקרים על מעשיו. "הלכנו לחפש ערבים בשביל להרביץ להם ולפוצץ אותם במכות. מצאנו. צעקתי 'יש פה ערבי' ואז... הגיעה לשם ונתנה לו סטירה בעורף", סיפר בחקירה. "הוא בא לקום והבאתי לו מכה עם הרגל ואז 20 חבר'ה שהיו הכי קרובים אליו הכי נהנו ונתנו לו מכות והחטיפו לו בכל הגוף והוא נראה לי גמור. התקרבתי אליו, רציתי לתת לו בעיטה, ראיתי שהוא גמור אז עזבתי אותו והלכתי".

עורכי הדין המייצגים את הנאשמים, ובהן עו"ד אריאל עטרי ועו"ד שאול עזרא, מספרים כי למרשיהם יש אליבי וכי הם מכחישים את המעשים המיוחסים להם. במשטרה אומרים כי החקירה נמשכת והניסיון למצות את הדין עם כל המעורבים נמשך בכל המרץ.