תביעה ייצוגית נגד "קול ברמה": מדירה נשים בשידורי הרדיו

תביעה ייצוגית תקדימית, על סך 104 מיליון שקלים, הוגשה היום לבית המשפט נגד תחנת הרדיו "קול ברמה", בטענה כי היא מדירה נשים באופן שיטתי בשידורי הרדיו. על פי התביעה, לנשים לא ניתנת כל זכות להתראיין או להגיב בשידורים - והן מופנות לתא קולי מיוחד בו ניתן לעשות זאת. "קול ברמה": כל אישה שחפצה לדבר ברדיו יכולה

תביעה ייצוגית נגד "קול ברמה" (יח"צ)

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה היום תביעה ייצוגית תקדימית, בגין מה שכונה "הדרת נשים שיטתית" בתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה". התביעה, על סך 104 מיליון שקלים, הוגשה על ידי עורכי הדין אסף פינק ונעמי מה-נעים ממשרד עו"ד יעקב פינק, המייצגים את עמותת "קולך", הפועלת למען שוויון זכויות לנשים ולהעצמת נשים דתיות וחרדיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאז שזכתה בזיכיון לשידורי רדיו והחלה להפעיל את תחנת הרדיו 'קול ברמה' בשנת 2009, נוקטת המשיבה מדיניות בלתי חוקית בעליל, על פיה קולן של נשים נעלם/נאלם כליל משדורי התחנה", נטען בתביעה. "התחנה מסרבת להעלות נשים לשידור כמראיינות ואף כמרואיינות. התחנה מסרבת להעלות נשים לשידור בכל נושא, בין אם מדובר בעניין ובידיעה חדשותית ובין אם מדובר בהבעת דעה או בהעלאת שאלה כלשהי".

"הנשים הרוצות להגיב לשידורים נאלצות להסתפק במערכת מענה קולי בה הן יכולות להשאיר הודעה, אך אינן יכולות להשמיע את קולן מעל גלי האתר", נטען עוד בתביעה. עורך הדין אסף פינק אמר עם הגשת התביעה: "הגיע הזמן שחברות המפרות את החוק בייחוד בתחומים של אפליה, יידעו כי הן אינן חסינות, וכי הציבור דורש פיצוי על הפגיעה בו".

מארגון "קולך" נמסר בתגובה: "כנשים דתיות איננו רואות כל קשר בין אי השמעת קולן של נשים ברדיו להלכה. העובדה שבשם ההלכה נשים מודרות מהמרחב הציבורי היא דבר המנוגד לערך של כבוד הבריות ולתפיסה שנשים כגברים נבראו בצלם אלוהים. לא ניתן להשלים עם סילוף התורה וההלכה לצורך השתקת קולן של נשים".

מתחנת "קול ברמה" נמסר בתגובה: "התרגשנו לגלות כי הארגונים הרפורמים והעמותות אשר הגישו בזמנו בג"ץ כנגד הקמת התחנה (עוד בטרם החלה לשדר) מתוך מטרה למנוע ממגזר שלם את הזכות להאזין לכלי תקשורת בהתאם לדרכו ואמונתו, הפכו את עורם ומינו עצמם לדוברי נשות מגזר זה. הצענו בעבר לאותם ארגונים ואנו מציעים גם כיום לעיין באלפי פקסים ששלחו ושולחות לנו מידי יום מאזינות התחנה. הפקסים, בניגוד לסקרים אנונימיים, כוללים את פרטיהן המלאים של השולחות אשר מבקשות באופן חד וברור שלא להעלות מאזינות לשידור".

"למרות זאת, החלה התחנה בשנה האחרונה להעלות לשידור כל אשת ציבור שחפצה להתראיין בקול ברמה, זאת לצד מאזינות התחנה שיכולות לעלות בחלק מהתוכניות. תחנת קול ברמה הוקמה על מנת לשרת את המגזר החרדי בישראל, על מנהגיו ואורח חייו. אנו קוראים לאותם ארגונים לכבד אמונות והשקפות אלה של מרבית המגזר, נשים וגברים כאחד, בבחינת איש באמונתו יחיה".