המשכורת של עד המדינה: 12 אלף שקלים בחודש למשך 8 שנים

בצעד נדיר, חשפו היום בפרקליטות פרטים חסויים מההסכם שנחתם עם עד המדינה בפרשת "הולילנד", בפני בית המשפט. העד ש.ד שמעיד נגד 13 נאשמים בפרשת "הולילנד", ביניהם רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, זוכה ל-12 אלף שקלים בחודש לצורך "רמת חיים סבירה"

עד המדינה ש.ד. "רמת חיים סבירה"

הפרקליטות הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב את תגובתה לבקשת ההגנה לחשוף פרטים מההסכם שנחתם עם עד המדינה ש.ד בפרשת "הולילנד", ובו היא חושפת את גובה התשלום לו זוכה העד: 12 אלף שקלים בחודש, למשך 8 שנים.

"כספים הניתנים לעד מדינה לצורך הבטחת רמת חיים סבירה, אינם טובת הנאה על פי הוראות החוק", הסבירו בפרקליטות. בתגובה הדגישו שפרטים מסוג זה הם בדרך כלל חסויים, אבל נענו לבקשת ההגנה על הנאשמים לפנים משורת הדין.

עוד כתבו בפרקליטות, "העד נקלע למציאות לפיה בעקבות הגעתו להסדרים עם נושים שונים הוא משלם תשלומים עיתיים לכיסוי חובותיו מתוך הכספים שהוקצו לו על ידי המדינה לצרכי מחייתו". אחד הנימוקים לחשיפת הפרטים החסויים הוא שהסכומים נחשפו "שוב ושוב בכלי התקשורת ואף גורמים המקורבים לעד אישרו את גובה הסכום בריאיון טלווזיוני".

העד למהנדס העירייה: "הכסף שנתתי - מכל הלב"

במהלך העדות של עד המדינה חשפו בפרקליטות המחאות והקלטות שעוד לא הושמעו בבית המשפט - המאששות את החשדות, לטענתה, נגד אולמרט ויתר הנאשמים.

מאיר רבין הוא לטענת הפרקליטות הציר המרכזי של פרשת הולילנד. הוא האיש, שעל פי כתב האישום, תיווך בין עד המדינה לבין מקבלי השוחד. לפני ארבע שנים, רגע לפני שעד המדינה החליט ללכת למשטרה, נפגש פרקליטו של העד, עורך הדין אמנון יצחקניא עם מאיר רבין. הוא הקליט בחשאי את השיחה - והיא מהווה היום ראיה מרכזית בתיק.

"עד המדינה בתיק התנהג חרא בתיק, לכן הוא צריך הגנה", נשמע קולו של רבין בקלטת. "אני אוהב אותו אהבת נפש... עשיתי בשבילו עבודות שירות ונחקרתי במשטרה 20 פעם. אז מה? הגנתי עליו כמו אריה, שילמתי עליו קנסות וקיבלתי מאסר על תנאי. אני מגן על חברים".

רבין מתאר את הסיטואציה שבה התחיל עד המדינה להעביר כספים למהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית: "בא אליו שטרית, בוכה לו... אח שלו התאבד, השאיר לו חובות... הלכנו לבנק הפועלים לעשות לו הסדר שם של איזה חוב... ישר הוא (עד המדינה) הוציא פנקס שיקים ואומר לו: 'קח, קח, עלי'. צעקתי אליו ואמרתי לו: 'למה אתה עושה את זה, ריבונו של עולם? מישהו אמר לך להתנדב?".

"אהוד אולמרט", הדגיש רבין, "לא קיבל שקל באופן אישי". גם הפרקליטות מאמצת את הקו הזה - אך טוענת שאולמרט קיבל שוחד באמצעות קרוביו. "אולמרט בחיים לא קיבל ממנו כסף מזומן", הוא אומר בקלטת. "שולה קיבלה, אורי מסר קיבל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת