הקלטת המפלילה: כך ניסה שוטר לשבש העדות נגדו

בעוד פחות מחודש יחלו ברוך פרץ ואסף יקותיאלי לרצות את 30 חודשי המאסר שנגזרו עליהם, אחרי שהורשעו בגרימת מותו של שב"ח פצוע שהשליכו לצד כביש 443 - עד שנמצא בלא רוח חיים. "הקב"ה הכתיב שהוא ימות", ניסה יקותיאלי לשכנע את עד המדינה בשיחה שהוקלטה ללא ידיעתו. כך זה נשמע

30 חודשי מאסר נגזרו החודש על השוטרים ברוך פרץ ואסף יקותיאלי, שהורשעו שב-2008 בגרימת מותו ברשלנות של עומר אבו-ג'ריבאן, שב"ח פלסטיני מרפיח שהופקר פצוע בצד כביש 443 עד שנמצא בלא רוח חיים.

לידי חדשות 2 הגיעה הקלטת שיחה שניהל בזמן המשפט יקותיאלי עם עד התביעה המרכזי, שבה - בניגוד לחוק - ניסה לשכנע אותו להימנע מלגולל את האמת.

השיחה, שהוקלטה על ידי חוקרי מח"ש ללא ידיעתו של יקותיאלי, נערכה בינו לבין העד - עודד פיצ'ו - מתנדב במשטרת רחובות. הוא עצמו היה ברכב שבו הוסע אבו-ג'ריבאן, אך בפרקליטות החליטו שלא להעמידו לדין בתמורה לכך שיישטח את עדותו.

בתחילת השיחה ניסה יקותיאלי למנוע מפיצ'ו לספר כי אבו-ג'ריבאן נכנס לניידת המשטרה בעודו פצוע. כך זה נשמע:

יקותיאלי: "הם ישאלו... איך, איך הוא (הפלסטיני) נכנס לרכב, כי זה שאלות שחוזרות על עצמן. כאילו היה מוגבל, כאילו היה צריך כיסא גלגלים. אתה מבין? הם לא יודעים שהוא נכנס לרכב והוא הכניס את הרגליים, והכול בסדר, העצור, כן?".
 
פיצ'ו: "אני, אני עזרתי לו להכניס את הרגליים".

יקותיאלי: "בסדר, אז מה? הם טוענים שכאילו הוא לא יכל לעמוד על הרגליים, ויש עדויות שאנשים ראו אותו מדדה בתוך התחנה, אתה מבין? משהו פה בעייתי. אני אומר: הקו שלך צריך להיות - עברו ארבע שנים, מה שאמרתי זה מה שהיה".
 
פיצ'ו: "כן היה אור, לא היה... אתה יודע, הם מתעסקים בזוטות. נגיד, הקטע של ההורדה של העצור, מישהו באמת יודע איפה הורדנו אותו? לא אני ולא אתה ולא ליבת (שוטרת שהייתה בניידת). אני אומר לך את זה, כי זה גם לא משנה".
 
יקותיאלי: "אמרו לנו להוריד אותו, הורדנו אותו, אתה מבין? כן היה אור, לא היה אור, אני לא יודע, זה... אני לא יודע מה שאמרת. אמרת שהיה אור, תגיד את מה שאמרתי בחקירה הראשונית. אתה תכיר אותי. אם אתה תשמע איך אני מדבר, אתה תבין שנפלו על שוטר לא פראייר... אני יודע להגן על עצמי ויודע להסביר את עצמי ואני
מכיר את החוק על בוריו. אני אומר לך - הכל חארטה, הכל-הכל-הכל חארטה".

"רצה הגורל שדווקא במשמרת הזאת הוא ימות"

בזמן שנערכה השיחה ידע פיצ'ו כי למרות שהיה בניידת והיה שותף לגרירת הפלסטיני מתוכה, בעודו מחובר לקטטר, לא יועמד לדין. למרות זאת, ניסה יקותיאלי להפחיד אותו מפני הנאשם השני - פרץ - ופרקליטו, עו"ד צדוק חוגי. הוא ביקש שלא יספר על השיחה:

יקותיאלי: "עורכי דין יעשו הכל, הם יאנסו את אמא שלהם רק כדי להוציא את הלקוח שלהם זכאי. אתה צריך להבין את זה ולהיות מוכן לזה. אתה צריך להגיד את מה שהיה, רק את האמת, נקודה. אם אתה לא זוכר, תגיד: 'אני לא זוכר'. אם הוא לוחץ, תגיד: 'סליחה, מה שרשמתי בדוח - זהו, זו האמת'. עברו ארבע שנים, להתראות. הכי חשוב שתדע שלא דיברנו, כי אסור לי לדבר איתך".

פיצ'ו: "טוב, בסדר".

יקותיאלי: "לא שאמרתי לך להגיד שקר או משהו... אתה אחי, אתה בסדר... אני יודע איזה חומר הם המתנדבים במשטרה ואני יודע שאתה בסדר ואתה נראה בסדר ואתה אמין, והלוואי שכל עם ישראל היה כמוך. לצערנו הרב הדבר הזה נפל לפתח שלנו כי רצה הגורל שדווקא במשמרת הזאת הבן אדם ימות, ככה הקדוש ברוך הוא הכתיב את זה".
 
לנוכח השיחה שהוקלטה, ביקשו בפרקליטות - טרם הכרעת הדין - להוסיף לכתב האישום שהוגש נגד יקותיאלי גם סעיף של שיבוש מהלכי משפט. בית המשפט סירב לכך.

יקותיאלי ופרץ אמורים להתחיל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליהם בעוד כחודש. בינתיים הם מנסחים את הערעור שבכוונתם להגיש - ובימים הקרובים אף יבקשו לעכב את כניסתם לכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת