עד המדינה למהנדס העירייה בהולילנד: "הכסף שנתתי - מכל הלב"

לידי חדשות 2 הגיעו הקלטות חדשות בפרשת הולילנד, של עד המדינה בשיחה עם מהנדס עיריית ירושלים וכן של אורי רבין, אחד הנאשמים בתיק אשר סירב לחבור לעד המדינה. באחת ההקלטות נשמע מהנדס העירייה אומר לעד המדינה, אחרי שהבין כי ייתכן שיעיד נגדו: "אני רוצה להחזיר לך את ההלוואה". האזינו לקלטות

הפרקליטות הבטיחה לאורך כל הדרך כי התיק לא חי ונשען רק על עדותו של עד המדינה בפרשה, וכי יש באמתחתה עוד הרבה מאוד ראיות אובייקטיביות שתומכות בכך. במהלך העדות של עד המדינה היא חשפה המחאות והקלטות שעוד לא הושמעו בבית המשפט - המאששות את החשדות, לטענתה, נגד אולמרט ויתר הנאשמים.

מאיר רבין הוא לטענת הפרקליטות הציר המרכזי של פרשת הולילנד. הוא האיש, שעל פי כתב האישום, תיווך בין עד המדינה לבין מקבלי השוחד. לפני ארבע שנים, רגע לפני שעד המדינה החליט ללכת למשטרה, נפגש פרקליטו של העד, עורך הדין אמנון יצחקניא עם מאיר רבין. הוא הקליט בחשאי את השיחה - והיא מהווה היום ראיה מרכזית בתיק.

"עד המדינה בתיק התנהג חרא בתיק, לכן הוא צריך הגנה", נשמע קולו של רבין בקלטת. "אני אוהב אותו אהבת נפש...עשיתי בשבילו עבודות שירות ונחקרתי במשטרה 20 פעם. אז מה? הגנתי עליו כמו אריה, שילמתי עליו קנסות וקיבלתי מאסר על תנאי. אני מגן על חברים".

רבין מתאר את הסיטואציה שבה התחיל עד המדינה להעביר כספים למהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית: "בא אליו שטרית, בוכה לו...אח שלו התאבד, השאיר לו חובות...הלכנו לבנק הפועלים לעשות לו הסדר שם של איזה חוב...ישר הוא (עד המדינה) הוציא פנקס שיקים ואומר לו: 'קח, קח, עלי'. צעקתי אליו ואמרתי לו: 'למה אתה עושה את זה, ריבונו של עולם? מישהו אמר לך להתנדב?".

"אהוד אולמרט", הדגיש רבין, "לא קיבל שקל באופן אישי". גם הפרקליטות מאמצת את הקו הזה - אך טוענת שאולמרט קיבל שוחד באמצעות קרוביו. "אולמרט בחיים לא קיבל ממנו כסף מזומן", הוא אומר בקלטת. "שולה קיבלה, אורי מסר קיבל".

רגע לפני תום הפגישה, הבהיר עורך הדין יצחקניא לרבין שהפנייה לפרקליטות עומדת על הפרק, וייתכן שתהיה עסקה עם עד המדינה. הוא הציע לו להצטרף לעד המדינה - אך רבין סירב. "זה מנוגד לכל עקרונות החיים שלי", הוא נשמע אומר בקלטת. "זה כמו שתגיד לי עכשיו לאכול חזיר. המחיר אצלי לא רלוונטי. אני חבר - באש ובמים".

רבין שילם על כך מחיר, והיה לעצור שיש במעצר בפרק הזמן הארוך ביותר בפרשה - 34 ימים ושמר על זכות השתיקה. בחלק נכבד מהחקירות כיסה את ראשו בסוודר, סירב להביט בחוקרים. היום הוא הנאשם מספר חמש בתיק הולילנד.

ההודעה במשיבון של מהנדס העירייה

שתי הקלטות נוספות בפרשה הגיעו לידי חדשות 2, ושטרם הוצגו במשפט. הראשונה התרחשה כשמהנדס עיריית ירושלים אורי שטרית חשש שעד המדינה יפליל אותו בתיק הולילנד - והתקשר אליו על מנת לומר לו כי בכוונתו להחזיר לו את הכספים שנתן לו. הוא כינה את הכספים בשיחה כ"הלוואה": "עזרת לי בימים קשים מאוד ואני זוכר לך את זה לטובה", נשמע שטרית אומר לעד המדינה בשיחה. "אני פשוט רוצה להחזיר לך את ההלוואה. תגיד לי איך אתה רוצה לעשות את זה, אתה רוצה לתת לי מספר חשבון? מה, איך אנחנו נעשה את זה?".

השיחה השנייה התקיימה אחרי שעד המדינה הבין ששטרית מנסה אכן להיפטר מהכסף. הוא מתקשר לשטרית, משאיר לו הודעה במשיבון ובו מבהיר לו שאין ברצונו לקבל את הכסף בחזרה. "כמו שאתה יודע, מעולם לא דרשתי החזר ומעולם לא ראיתי בזה הלוואה", הוא אומר בהודעה המוקלטת. "לכן, אתה גם לא חייב לי כל ריבית על הכסף או על חלק מהכסף....גם לא דרשתי וגם לא ראיתי בזה...זה היה מכל הלב".

בבית המשפט הוצגו 26 המחאות, על סך כולל של 960 אלף שקלים, שלטענת הפרקליטות העביר עד המדינה לקופתו של שטרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת