פרקליט המדינה לדור: "לא מתפטר"

פרקליט המדינה לא חושב שטעה בניהול החקירה והמשפט נגד ראש הממשלה לשעבר. "הזיכוי הוא לא כישלון של התביעה", אמר לדור והבהיר כי הוא אינו מתכוון לפרוש. הבוקר זוכה אולמרט בשתיים משלוש הפרשות בהן הואשם. צפו בדבריו

פרקליט המדינה משה לדור הדגיש הערב במסיבת עיתונאים כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו כפרקליט המדינה בעקבות זיכויו של אולמרט בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף". בתגובה ראשונה לאחר הכרעת השופטים הוא מדגיש: "הזיכוי הוא לא כישלון של התביעה. את דבריו העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

במסיבת עיתונאים שקיים לדור במשרד המשפטים בירושלים אמר: "היום הסתיים השלב הראשון בתיק נגד רה"מ לשעבר אולמרט, בזיכוי בחלקים משמעותיים ממנו והרשעה חלקית. הראיות והטיעונים נשמעו בבית המשפט ובסופם נשמעה ההחלטה. כעת עלינו ללמוד את הכרעת הדין המפורטת - וכך אנחנו מתכוונים לעשות. בתוך כך, עלינו ללמוד את הממצאים החמורים שנקבעו לגבי מר אולמרט בחלקים בהם כן הורשע בפלילים. אנחנו עושים את זה כדי לגבש את עמדתנו לגבי העונש הראוי לו בסוף המשפט".

פרקליט המדינה הוסיף: "החוק מחייב אותנו להגיש כתבי אישום במקום בו הראיות מבוססות להערכתנו, על סיכוי סביר להרשעה. זאת גם חובתנו הציבורית. לו היינו מחליטים לגנוז פרשיות אלו ולא להביאן לבירור מכובד ופומבי - היינו מועלים בתפקידנו".

לדבריו, "כתב האישום נגד אולמרט היה חייב להיות מוגש. אף ההגנה לא טענה בשלבים הרלוונטים של המשפט שלא הובאו ראיות לכאורה שאין להשיב על השמעה. בית המשפט לא ביקר את הגשת כתב האישום או את התנהלות התביעה - הוא הרי יודע לעשות את זה במקרים המתאימים".

"עיון ראשוני בהכרעת הדין מלמד כי כדי להגיע למסקנות, היהחייב ביהמ"ש לקיים את ההליך על כל שלביו, עד לסופו. אנו עדים להצגה חוטאת למציאות לפיה הפרקליטות גרמה להדחה של ראש ממשלה מכהן. ממש לא כך - מערכת האכיפה ובתוכה המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות מילאו תפקידם את חובתם", ציין.

"אסור לראות בזיכוי כשל של התביעה"

עוד הבהיר לדור: "הפרקליטות היתה זו שביקשה לקיים את שמיעת העדות המוקדמת בדלתיים סגורות - והיא זו שהגנה על רה"מ בהמשך הדרך בשעה שהוגשה העתירה לבג"ץ כדי להפסיק את כהונתו. אמרנו שם שהמשך כהונתו של מר אולמרט הוא עניין פוליטי וציבורי - ולא משפטי באותה עת. בדמוקרטיה ראויה ובשיטתנו המשפטית אין בית המשפט מקבל תמיד את עמדת התביעה. אסור לראות בזיכוי בנושאי טלנסקי וראשונטורס כשל לעצמו ולבטח תקלה או כשל של התביעה".

יש לציין כי לפני ארבע שנים, התחייב פרקליט המדינה משה לדור לשאת באחריות אישית לדבריו לתוצאות המשפט. במכתב שכתב לשאר הפרקליטים שתחתיו הוא הדגיש: "בתיק זה, ובנסיבות אלה, נכון יהיה כי אתייצב בתפקידי הנוכחי בבית המשפט, ובכך גם אשא באחריות אישית למשמעויות שעשויות לנבוע ממהלך ייחודי זה".

נתניהו: "נותן אמון מלא במערכת המשפט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא להכרעת הדין במשפטו של קודמו בתפקיד ולשכתו פרסמה את ההודעה הבאה: "ראש הממשלה נותן אמון מלא במערכת המשפט בישראל, ומברך את אהוד אולמרט על הזיכוי בשניים משלושת הסעיפים בהם הואשם".

"נותר בלבנו ספק סביר בדבר אשמתו"

הבוקר זיכה בית המשפט המחוזי בירושלים את אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס, בעקבותיהן התפטר מראשות הממשלה. עם זאת, הורשע אולמרט בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

בהחלטה שהתקבלה והוקראה הבוקר על ידי בית המשפט הדגישו השופטים: "לאחר שבחנו את כל הראיות שהוגשו לנו החלטנו פה אחד לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו באישום הראשון (פרשת ראשונטורס), וזאת לאחר שנותר בלבנו ספק סביר בדבר אשמתו. כמו כן החלטנו לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בפרשת טלנסקי שבאישום השני וכן לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו באישום השלישי (קבלת דבר במרמה ממבקר המדינה). מנגד, החלטנו להרשיע את הנאשם בעבירת הפרת אמונים שיוחסה לו בפרשת "מרכז ההשקעות" שבאישום השני".

השופטת מוסיה ארד נימקה את הסיבות לזיכוי: "א. הראיות אינן מוכיחות מעל ספק סביר כי הייתה שיטת מרמה מכוונת. עם זאת, נגבו כספים שלא כדין בלשכה. לא היו נהלים או הנחיות ברורות; ב. הראיות לא מציגות מעל ספק סביר שהייתה כוונה לשימוש פרטי; ג. הראיות אינן מוכיחות כי הנאשם היה מודע לגביית הכספים העודפים. טענת הנאשם אינה חפה מקשיים, אך עם זאת הראיות שהוצגו אינן קובעות כי גרסת הנאשם אינה סבירה; ד. לא הוכח כי זקן התכוונה להשתמש בכספים לנסיעות פרטיות. עם זאת, הוכח כי הנאשמת ידעה על גביית כספים עודפים ועל השימוש בהם לנסיעות אחרות".

יום הדין של אולמרט - סיקור מיוחד

היום הגורלי של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

ההסתבכויות של אולמרט: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות

האם ראש הלשכה לשעבר שולה זקן תורשע שוב?

אמנון דנקנר תוקף: "הפרקליטות צריכה להתבייש - הפרקליט צריך להתאבד"

שולה זקן הורשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס

הפרקליטות על הזיכוי: "הופתענו"

שולה זקן: הייתי כלי בידי רודפי אולמרט

ח"כים נגד אולמרט: "מושחת"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת