שולה זקן: "הפכתי להיות כלי בידי אלה שרצו להפיל ראש ממשלה"

"אני רוצה להודות לקדוש ברוך הוא", אלו היו מילותיה הראשונות של שולה זקן, מי שהייתה בעבר ראש לשכתו של אהוד אולמרט. "הייתה לי הרגשה לאורך כל הדרך שהשופטים מקשיבים, שואלים את השאלות וכפי שאמרתי אני החלטתי לא להעיד במשפט כי הרגשתי שאני הופכת להיות כלי של מי שהחליט להפיל ראש ממשלה", הגיבה

שולה זקן הורשעה הבוקר בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בפרשת "ראשונטורס". עם יציאתה מבית המשפט, דיברה זקן אל מול המצלמות.

"אני מודה לקדוש ברוך הוא", פתחה זקן את דבריה, "כפי שאמרתי לכם ביום הראשון שהייתם פה, אני אישה מאמינה. והאמנתי בבית המשפט. הייתה לי הרגשה לאורך כל הדרך שהשופטים מקשיבים, שואלים את השאלות וכפי שאמרתי אני החלטתי לא להעיד במשפט כי הרגשתי שאני הופכת להיות כלי של מי שהחליט להפיל ראש ממשלה".

"הקדוש ברוך הוא נתן לי את הכוח לעמוד בלחצים האלה בתקופה הקשה מאוד של למעלה מחמש שנים", הוסיפה ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, "אני מודה למשפחה שלי שהייתה איתי ואני מפנה אתכם לספר תהילים ולפסוק: 'סכמנו כי יימות עמיתנו - שנות ראינו רעה', וזה מה שביקשתי מהקדוש ברוך הוא".

על השאלה כיצד תשפיע הרשעתה על המשפט שמתנהל נגדה בפרשת "הולילנד", אמר עורך דינה עפר ברטל כי "הרשעתה של שולה זקן בחלק קטן מהעבירות בהן הואשמה, כלל לא תשפיע על ניהול תיק הולילנד מבחינתה. הרשעתה והעובדה שכלל לא העידה בפרשה זו, רק מוכיחות שהיא שומרת אמונים ונאמנה עד בלי גבול למי שהיטיב עימה בעבר".

"מודה לבורא עולם", זקן (איתי נדב, mako)

"הגברת זקן הורשעה בעבירות קלות יחסית וזוכתה ממרבית כתב האישום נגדה. הדברים מוכיחים, שיש להתאזר בסבלנות ולהמתין להחלטות סופיות של בית משפט לאחר ניהול משפט שלם, ולא ללכת שבי אחרי לשונו של כתב אישום כלשהו, או אחרי ספינים תקשורתיים, שמוכנסים על ידי בעלי עניין".

"יש כאן מהפכה בתולדות שלטון החוק"

פרקליטה של זקן, עורך הדין מיכה פטמן, תקף בדבריו את התנהלות הפרקליטות. "אתם היום חוויתם והייתם חלק ממהפכה בתולדות שלטון החוק במדינת ישראל. הפרקליטות, הגוף שאחראי על אכיפת החוק המדינה ספג מהלומה", הגיב עו"ד מיכה פטמן שייצג את שולה זקן במהלך המשפט. 

"אם היועמ"ש לממשלה היה מקים את גוף הביקורת עליו דיבר כל כך הרבה היום הוא היה צריך להתחיל לעבוד. היום בתי המשפט אמר את דברו באופן ברור ובקול צלול - לא הייתה תכנית מרמה ורצון מרמה. לא היה רצון לפגוע באף אחד. לא בארגון, לא בגוף ממשלתי. אני יודע, אתם שואלים אבל בכל זאת יש הרשעה, אבל תקראו את הטקסט, היה בלגן בנושא הזה והפתרון הקל והפשוט היה לגבות בצורה שיטתית מסודרת ולא להתחיל לספור גוף גוף. זה בסדר? התשובה לא. פלילי? לא בהכרח. אין לא לשולה זקן ולא לאולמרט כוונה לרמות אף גוף - זה זיכוי אדיר", הוסיף עו"ד פטמן.

"אתם מחפשים את המילים שזקן שכבה על הגדר ועל הרימון עבור אהוד אולמרט, אבל הנימוקים היו משפטיים", מבהיר, "בחקירה היא שתקה כי רצו להפליל את אולמרט. אי עדותה מנעה את האפשרות להגיע לאולמרט. אני לא צריך להסביר איך נכנסים 92 אלף דולר, זקן טיפלה אולי בשתי נסיעות. ראינו במהלך המשפט שהנגיעות שלה רנדומאליות".

כיצד תשפיע הכרעת הדין על הולילנד?

עו"ד עפר ברטל סנגורה של זקן בפרשת הולילנד אמר היום כי "הרשעתה של שולה זקן בחלק קטן מהעבירות בהן הואשמה, כלל לא תשפיע על ניהול תיק הולילנד מבחינתה". לדבריו, הרשעתה והעובדה שכלל לא העידה בפרשה זו - רק מוכיחות שהיא שומרת אמונים ונאמנה עד בלי גבול למי שהיטיב עימה בעבר".

עוד הוסיף עו"ד ברטל: "הגברת זקן הורשעה בעבירות קלות יחסית וזוכתה ממרבית כתב האישום נגדה. הדברים מוכיחים, שיש להתאזר בסבלנות ולהמתין להחלטות סופיות של בית משפט - לאחר ניהול משפט שלם, ולא ללכת שבי אחרי לשונו של כתב אישום כלשהו, או אחרי ספינים תקשורתיים, שמוכנסים על ידי בעלי עניין".

"זקן פעלה ללא ידיעת אולמרט"

שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, ושותפתו לכתב האישום בפרשות "ראשונטורס", "טלנסקי" ו"מרכז ההשקעות" הורשעה הבוקר בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה - כך החליטו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים.

נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים השופטת מוסיה ארד כתבה בהחלטתה כי "זה נושא מעורר תמיהה לכאורה - אבל זאת התוצאה המשפטית, אין להתעלם מהחלטתה שלא להעיד או לתת הסבר לראיות המפלילות שהוגשו נגדה". עוד הדגישה כי "לגבי הנאשמת, היו רישומים של הנסיעות והיא הורתה לריסבי רז לגבות כספים בגין נסיעה שכבר התקבל בגינה מימון - היא נמרצת ופועלת באופן עצמאי וכן ללא ידיעתו".

זקן, שותפה במרבית סעיפי כתב האישום בהם מואשם אולמרט, ובנוסף, היא מואשמת בהאזנות סתר שלא כדין תוך מרמה והפרת אמונים.

מכתב האישום עולה כי זקן ביצעה מעשים של מרמה והפרת אמונים הפוגעים בציבור. "מעשים אלה מהווים פגיעה מהותית וקשה בתקינות פעולותיו של המינהל, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ומשרתיו", נטען באישום. "וכן השתתפה בניהול ה"קופה סודית" של הכספים במזומנים של הנאשם שהוחזקו במט"ח באמצעות עו"ד מסר".

כאמור, זקן בנוסף בפרשת האזנות הסתר האסורות. על פי האישום, זקן נהגה במשך כשלוש שנים להאזין לשיחות טלפון שקיים אולמרט עם גורמים שונים (שרים, ראש לשכתו, פעילים פוליטיים ועוד). כל ההאזנות לשיחות הללו נעשו ללא ידיעת הדוברים. לעיתים זקן הורתה לפקידתו בלשכתה להאזין לשיחה ולהעביר לה את תוכנה.

עוד על פי האישום זקן נהגה, דרך קבע, "לעבור" על רשימת השיחות הצפויות לאולמרט ולסמן לפקידות בלשכה לאלו מהן עליהן להאזין, לעיתים תוך סימון מוסכם וקבוע על אוזנה.

היא מואשמת שהאזינה האזנות סתר שלא על פי היתר כדין, והשתמשה ביודעין וללא סמכות כדין בידיעות ובתוכנן של שיחות שהושגו על ידי האזנות סתר. וכן ביצעה במילוי תפקידה, מעשים של מרמה והפרת אמונים הפוגעים בציבור.

ההכרעה במשפט אולמרט - סיקור מיוחד


היום הגורלי של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

ההסתבכויות של אולמרט: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות

האם ראש הלשכה לשעבר שולה זקן תורשע שוב?

אמנון דנקנר תוקף: "הפרקליטות צריכה להתבייש - הפרקליט צריך להתאבד"

שולה זקן הורשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס