אולמרט מגיב לזיכויו: "יש שופטים בירושלים"

רה"מ לשעבר מתייצב מול המצלמות לאחר הכרעת הדין שזיכתה אותו בשתי הפרשיות המרכזיות נגדו ומכריז: "אינני מתכוון להודות לביהמ"ש על החלטתו. לא הולכתי שולל ולא הייתה שחיתות". צפו

נושם לרווחה: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגיב לראשונה מול המצלמות לזיכויו בפרשות ראשונטורס וטלנסקי. "אני רוצה להזכיר לכם כי לפני ארבע שנים כיכבו בכל כלי התקשורת של מדינת ישראל הפרסומים על מעטפות הכסף. לא היו מעטפות כסף, אין מעטפות כסף, בית המשפט הכריע בצורה החד משמעית ביותר - שאין מעטפות כסף, נא להוריד את הנושא הזה מסדר היום. לא היה ולא נברא", פתח אולמרט את דבריו.

להכרעת הדין המלאה לחצו כאן

"לא הולכתי שולל מוסד אחד, לא את יד ושם, לא את על"ה, לא את הוועד למען החייל או את ארגוני הצדקה", המשיך אולמרט. "מי ששמע בדיון את הנציגים של הארגונים הללו, שמע שלא היה איש ציבור ישראלי שגייס למענם מאות מיליוני דולרים כפי שעשיתי 30 שנה. פרשת ראשונטורס נמחקה. לא הייתה שחיתות או קבלת כספים, לא היה שימוש בכספים או מעטפות כסף - לא היה שום דבר מהדברים שניסו לייחס לי".

באשר להרשעתו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, אמר אולמרט: "בית המשפט החליט שבעניין שנוגע למרכז ההשקעות הפרתי אמונים. אני מכבד את החלטת בית המשפט ואני אפיק ממנה את הלקחים שמתחייבים מההכרעה הזאת. אני רוצה להזכיר שבית המשפט אמר שהייתה כאן אי תקינות פרוצדוראלית - לא שיחדתי, לא קיבלתי דבר או נהניתי מדבר. זו הרשעה שאני מכבד, אקח אותה לתשומת לבי ואפיק ממנה את הלקחים".

"השלכות מרחיקות לכת"

"לסיום נדמה לי שאי אפשר להתעלם ההשלכות המרחיקות לכת בתוך מדינת ישראל ומעבר למדינת ישראל כתוצאה מההחלטה להגיש נגדי משפט", המשיך אולמרט. "מה המשמעויות? מה המסקנות? מה הלקחים? מה האחריות האישית שצריכים ליטול אלה שקיבלו את ההחלטה? מוקדם מדי לדבר על זה. אני לא מתכוון להודות לבית המשפט על החלטתו כי הוא לא קיבל החלטה שנוגעת בענייני האישי. הוא קיבל זאת על סמך ניתוח חומר הראיות, בתהליך שלקח ארבע שנים תמימות עם עשרות עמודים וההחלטה שלו היא פרי ניתוח משפטי. אני מודה לבית המשפט על המכובדות שבה הוא ניהל את התהליך הזה במשך ארבע שנים. הרגשתי שאני יושב במקום שמכבד את מדינת ישראל".

"אני מרגיש רצון לצטט את מה שאמר מי שהיה ראש ממשלת ישראל, מנהיג שהערכתי וכיבדתי מאוד - מנחם בגין: 'יש שופטים בירושלים'", סיכם אולמרט והודה לסוללת עורכי הדין שייצגו אותו. "אני הולך להיפגש עם רעייתי ועם חמשת ילדי ועם נכדי שמחכים לי בבית. אני יודע שאין דרך שבה אוכל להודות להם על התמיכה, והגיבוי הרגשי שנתנו לי כל השנים האלה. ראוי להביע הערכה שהתהליך מסתיים כמו שהוא צריך להסתיים - בדרך שמכבדת את מערכת המשפט בישראל".

"בית המשפט התגבר על הלחץ החברתי"

עורך דינו של אולמרט, אלי זוהר, אמר בתום הדיון: זה יום גדול למשפט הישראלי. אותם שופטים שקבעו שצריכה להיות עדות מוקדמת של טלנסקי - זיכו את אולמרט מכל עבירה שקשורה אליו. כל השופטים שדנו יום ולילה בעבירות של ראשונטורס ,זיכו את אולמרט מכל אחת ואחת מהעבירות והמעשים המיוחסים לו בפרשת ראשונטורס. בפרשה שעוסקת במבקר המדינה נקבע כי לא נעשה ניסיון לקבל דבר במרמה. בנסיבות העניין, ראש ממשלה מכהן ירד ממשרתו. אני מעריך את בית המשפט הנכבד הזה, על היכולת להתגבר על כל הלחץ התקשורתי, החברתי והסביבתי".

באשר להרשעה של אולמרט בפרשת ההשקעות, אמר עו"ד זוהר: "אני חושב שבמדינה דמוקרטית, החלטה לערער על זיכוי בפלילים היא החלטה פסולה. מעבר להתרגשות האישית, אני חושב שזה צריך להיגמר ולהיגמר היום".

זקן: לא רציתי להיות כלי להפלת ראש ממשלה

כמה דקות קודם לכן העניקה ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, התייחסות ראשונה לזיכוי ולהרשעה בתיקים. "אני רוצה להודות לקדוש ברוך הוא בראש ובראשונה", אמרה זקן לחדשות 2. "כפי שאמרתי לכם ביום הראשון שהייתם פה, אני אישה מאמינה והאמנתי בבית המשפט. הייתה לי הרגשה לאורך כל הדרך שהשופטים מקשיבים, שואלים את השאלות. החלטתי לא להעיד במשפט כי הרגשתי שאני הופכת להיות כלי של מי שהחליט להפיל ראש ממשלה. חבל. אני מודה לקדוש ברוך הוא, שנתן לי את הכוח לעמוד בלחצים האלה בתקופה הקשה מאוד של למעלה מחמש שנים. אני מודה למשפחה שלי שהייתה איתי".

עורך דינה של זקן, מיכה פטמן, אמר בתום הדיון: "חוויתם היום מהפכה בתולדות שלטון החוק במדינת ישראל. הפרקליטות, הגוף שאחראי על אכיפת החוק המדינה ספג מהלומה. אם היועמ"ש לממשלה היה מקים את גוף הביקורת עליו דיבר כל כך הרבה - היום הוא היה צריך להתחיל לעבוד. היום בית המשפט אמר את דברו באופן ברור ובקול צלול: לא הייתה תכנית מרמה, לא היה רצון לפגוע באף אחד - לא בארגון, לא בגוף ממשלתי. לא הייתה כוונה לרמות. אין לא לשולה זקן ולא לאולמרט כוונה לרמות אף גוף - זה זיכוי אדיר".

זיכוי בפרשת טלנסקי וראשונטורס 

מוקדם יותר זיכה בית המשפט המחוזי בירושלים את אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס, בעקבותיהן התפטר מראשות הממשלה. עם זאת, הורשע אולמרט בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

"לאחר שבחנו את כל הראיות שהוגשו לנו החלטנו פה אחד לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו באישום הראשון (פרשת ראשונטורס), וזאת לאחר שנותר בלבנו ספק סביר בדבר אשמתו. כמו כן החלטנו לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בפרשת טלנסקי שבאישום השני וכן לזכות את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו באישום השלישי (קבלת דבר במרמה ממבקר המדינה). מנגד, החלטנו להרשיע את הנאשם בעבירת הפרת אמונים שיוחסה לו בפרשת "מרכז ההשקעות" שבאישום השני", כתבו השופטים בהחלטתם.

השופטת מוסיה ארד נימקה את הסיבות לזיכוי: "א. הראיות אינן מוכיחות מעל ספק סביר כי הייתה שיטת מרמה מכוונת. עם זאת, נגבו כספים שלא כדין בלשכה. לא היו נהלים או הנחיות ברורות; ב. הראיות לא מציגות מעל ספק סביר שהייתה כוונה לשימוש פרטי; ג. הראיות אינן מוכיחות כי הנאשם היה מודע לגביית הכספים העודפים. טענת הנאשם אינה חפה מקשיים, אך עם זאת הראיות שהוצגו אינן קובעות כי גרסת הנאשם אינה סבירה; ד. לא הוכח כי זקן התכוונה להשתמש בכספים לנסיעות פרטיות. עם זאת, הוכח כי הנאשמת ידעה על גביית כספים עודפים ועל השימוש בהם לנסיעות אחרות".

עוד הוסיפה השופטת כי "הראיות מלמדות כי לא הייתה שיטה. אולמרט טס לחו"ל 17 פעמים. אלו היו נסיעות בעבורן נגבו כספים - יותר ופחות. היו נסיעות בהן ניתן היה לגבות כספים עודפים והדבר לא נעשה. לכן, אין זה תומך בעמדת המאשימה שהייתה שיטה; הראיות מלמדות כי לא היה קשר בין הרישום בראשונטורס לרישום בלשכה. ההתנהלות הזאת אינה תואמת הפעלת רשת מרמה; בניגוד לנטען בכתב האישום, היה בין אולמרט לזקן קשר מקצועי בלבד בראשונטורס, ולא היו יחסים מיוחדים; זה שלא היה חשבון משותף בפרשה, מראה שלא הייתה כוונה".

כמו כן ציינה השופטת ארד: "במהלך החקירה נתפסו מאות מסמכים. מתוך כל המסמכים שתיארו בגלוי ובפירוט לא נמצא מסמך שבו מנחה הנאשם לממן נסיעות פרטיות ולא נמצאה הנחייה מפורטת של הנאשם לגבות כפסים נוספים. אמנם קיימים מסמכים נוספים, אך אין בידנו לקבוע שהדרך שבה הבין הנאשם אינה אפשרית ואינה סבירה. הנאשם היה עסוק ביותר ואין לשלול שלא הקדיש תשומת לב רבה למסמכים אלה.

טענת הנאשם לפיה הוא הניח כי חלק ניכר מהנסיעות הפרטיות נצברו מנקודות נוסע מתמיד לא נשללה. באשר למעורבות זקן - הקביעה היא כי ידעה והורתה על גביית כספים עודפים. כשבחרה לא להעיד - המסקנה המתחייבת היא כי היא ביצעה את העברות המיוחדות.

הנאשמת היא אשת סודו של הנאשם, בעלת כוח ועוצמה רבים בזכותו, רוצה בכל מאודה בטובתו מטפלת בעניינים הפרטיים בקשרים טובים עם בני משפחתו, חותמת על צ'קים במקומו, מאזינה לשיחותיו ומבקשת מבנו שאול על דעת עצמה להעביר מאה אלף ש"ח בנסיות מיוחדת אלה לא ניתן לשלול כי הנאשמת לא ראתה פגם בגביה מכל גוף למרות שמידי פעם נגבים כספים עודפים; היא לא ראתה פגם במימון נסיעות אחרות ( סברה זאת נאמרה על ידי הנאשם בחקירות המשטרה). הנאשמת שהייתה עצמאית טיפלה בנושא בעצמה".

 

בהתייחסה לפרשת מרכז ההשקעות אמרה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים: "עוצמת הקרבה העמידה את הנאשם אולמרט במצב של ניגוד ענייני חריף בין מעמדו למחויבותו לעוד מסר. הנאשם הפר איסור זה כשטיפל בארבעה נושאים בהם מסר פעל כמייצג: היטל היבוא על שמנים, סילקט, נבטים וחברת בזק. הנאשם הודה שיש חברות בת עשרות שנים וכי מסר סייע לו בהיבטים משפטים הקשורים לפעילותו. הנאשם כפר בטענה שהקשר ביניהם עסקי. בחנו את מהות הקשרים, וקבענו כי יחסי החברות היו בעוצמה גבוהה ויצרו ייחודיות עזה. הפגישות נועדו הן למטרות מקצועיות. נקבע גם שעו"ד מסר העביר לנאשם כסף מזומן - נושא שנדון בפרשת טלסנקי. הנאשם אהב את מסר ודאג לו. מסר טיפל בנאשם ללא תמורה בשלוש מערכות בחירות. באחת המערכות מסר אף התנדב בראש העמותה וחתם על ערבות אישית על סך מיליון וחצי שקלים לעמותה לבחירתו. בעקבות חילוט הכסף התנהל ויכוח בין מסר לנאשם, שכן מסר רצה שהנאשם יישא במלוא החוב. בחנו את הראיות והגענו למסקנה כי אף שהונח בסיס לניגוד עניינים, לא הייתה פגיעה בעוצמה הנדרשת להפוך אותה למעשה פלילי".

באשר להרשעה בפרשת מרכז ההשקעות נימקה השופטת ארד: "בפעולות שנקט הנאשם היו שורה של נסיבות שגרמו להפרת האיסור של הפרת אמונים. עובד ציבור יהיה חב בפלילים גם אם להשקפתו הסובייקטיבית אינו נמצא בניגוד עניינים".

טיעונים לעונש בעניינם של אולמרט וזקן יוצגו ב-5 בספטמבר, בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בתום הדיון התחבקו נציגי ההגנה של אולמרט ולחצו ידיים. אולמרט עצמו נישק את מקורביו, חיבק אותם וקיבל ברכות רבות.

בהכנת הידיעה השתתפו גיא פלג, עמית סגל, יוסי זילברמן ואסף יחזקאלי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההסתבכויות של אולמרט: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות

לכתב האישום המלא לחצו כאן

הפרקליטות על הזיכוי: "הופתענו"

שולה זקן: הייתי כלי בידי רודפי אולמרט

ח"כים נגד אולמרט: "מושחת"

אמנון דנקנר תוקף: "הפרקליטות צריכה להתבייש - הפרקליט צריך להתאבד"

שולה זקן הורשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס