שולה זקן הורשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס

כחודש בלבד לאחר שנגזרו עליה עבודות שירות לאחר שהורשעה בפרשת "רשות המסים", שולה זקן הורשעה הבוקר בבית משפט המחוזי בירושלים בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס. השופטת ארד: "אין להתעלם מהחלטתה שלא להעיד או לתת הסבר לראיות המפלילות"

שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, ושותפתו לכתב האישום בפרשות "ראשונטורס", "טלנסקי" ו"מרכז ההשקעות" הורשעה הבוקר בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה - כך החליטו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים.

השופטת ארד אמרה כי "זה נושא מעורר תמיהה לכאורה - אבל זאת התוצאה המשפטית, אין להתעלם מהחלטתה שלא להעיד או לתת הסבר לראיות המפלילות שהוגשו נגדה". עוד הדגישה כי "לגבי הנאשמת, היו רישומים של הנסיעות והיא הורתה לריסבי רז לגבות כספים בגין נסיעה שכבר התקבל בגינה מימון - היא נמרצת ופועלת באופן עצמאי וכן ללא ידיעתו".

זקן, שותפה במרבית סעיפי כתב האישום בהם מואשם אולמרט, ובנוסף, היא מואשמת בהאזנות סתר שלא כדין תוך מרמה והפרת אמונים.

מכתב האישום עולה כי זקן ביצעה מעשים של מרמה והפרת אמונים הפוגעים בציבור. "מעשים אלה מהווים פגיעה מהותית וקשה בתקינות פעולותיו של המינהל, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ומשרתיו", נטען באישום. "וכן השתתפה בניהול ה"קופה סודית" של הכספים במזומנים של הנאשם שהוחזקו במט"ח באמצעות עו"ד מסר".

כאמור, זקן בנוסף בפרשת האזנות הסתר האסורות. על פי האישום, זקן נהגה במשך כשלוש שנים להאזין לשיחות טלפון שקיים אולמרט עם גורמים שונים (שרים, ראש לשכתו, פעילים פוליטיים ועוד). כל ההאזנות לשיחות הללו נעשו ללא ידיעת הדוברים. לעיתים זקן הורתה לפקידתו בלשכתה להאזין לשיחה ולהעביר לה את תוכנה.

עוד על פי האישום זקן נהגה, דרך קבע, "לעבור" על רשימת השיחות הצפויות לאולמרט ולסמן לפקידות בלשכה לאלו מהן עליהן להאזין, לעיתים תוך סימון מוסכם וקבוע על אוזנה.

היא מואשמת שהאזינה האזנות סתר שלא על פי היתר כדין, והשתמשה ביודעין וללא סמכות כדין בידיעות ובתוכנן של שיחות שהושגו על ידי האזנות סתר. וכן ביצעה במילוי תפקידה, מעשים של מרמה והפרת אמונים הפוגעים בציבור.

עבודות שירות בפרשת רשות המסים

בתחילת חודש יוני, בית משפט השלום בירושלים גזר ארבעה חודשי עבודות שירות ועוד חודשיים מאסר על תנאי על זקן, בגין הרשעתה בניצול לרעה של מעמדה בפרשת רשות המסים.

במסגרת הפרשה הורשעה זקן בחודש פברואר 2012 בעבירה של הפרת אמונים. נקבע כי היא סייעה במינוי ג'קי מצא לתפקיד ראש רשות המסים, ובתמורה ביקשה להשתמש בכוחו של מצא כדי למנות מקורבים שלה ושל אחיה לתפקידים ברשות.

לאחר שמצא סירב, ניצלה זקן את כוחה כראש לשכתו של אולמרט שהיה שר האוצר, האחראי בפועל על רשות המסים, ומנעה פגישות ביניהם בכדי להפעיל על מצא לחץ להיעתר לדרישותיה.

היום הגורלי של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

ההסתבכויות של אולמרט: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות

העד ש"הפיל" את אולמרט: משה טלנסקי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת