הצעת חוק: מסתננים לא יוכלו לשלוח כסף לחו"ל

הניסיון להילחם בתופעת ההסתננות מאפריקה עולה מדרגה: הצעת חוק ממשלתית חדשה מציעה לאסור על הזרים לשלוח לחו"ל כספים שהשתכרו בארץ. אדם שיעבור על החוק צפוי לחצי שנת מאסר ומי שיסייע למסתנן עלול להישלח לשנה בבית הסוהר. משרד המשפטים: תיקון החוק המוצע נועד להתמודד עם התמריץ הכלכלי לתופעת ההסתננות לישראל

בקרוב הם ישובו על עקבותיהם? ארכיון (רויטרס)

הממשלה ממשיכה להילחם בתופעת ההגירה הבלתי-חוקית לישראל. לפי הצעת חוק חדשה של משרד המשפטים, מסתננים לא יוכלו לשלוח כספים מישראל לחו"ל. כך, מקוות הרשויות, יהיה "לא משתלם" להסתנן לישראל, מפני שאותם מהגרי עבודה לא יוכלו לפרנס את משפחתם.

"תיקון החוק המוצע נועד להתמודד עם התמריץ הכלכלי לתופעת ההסתננות לישראל", נמסר ממשרד המשפטים. על פי הערכת המשרד, חלק גדול מהזרים שמגיעים לישראל הם מהגרי עבודה שמטרתם להעביר כספים לקרוביהם שנשארו במדינות המוצא. "הקטנת התמריץ הכלכלי היא כלי יעיל ומשמעותי בהתמודדות עם התופעה", נמסר עוד.

לפי החוק המוצע, העונש על הוצאת כספים לחו"ל יעמוד על שישה חודשי מאסר, או קנס בסך 29,200 שקלים. עונשו של אדם שיסייע למסתנן יהיה חמור עוד יותר ויעמוד על שנת מאסר או קנס כספי גבוה. ממשרד המשפטים נמסר כי "החמרת הענישה למסייע נועדה להתמודד עם מי שיוצרים את התשתית להעברת הכספים".

מנסחי החוק מבקשים להדגיש כי הצעת החוק לא כוללת הגבלה על פעולות בכסף שנעשות בארץ וכי המסתנן יוכל להוציא עמו את הכסף שהרוויח בעבודתו בעת היציאה מהארץ. עוד נמסר כי האיסור לא יחול על מי שהוכר כפליט. על פי נתוני הבנק העולמי, היקף העברות הכספים ע"י מהגרים אפריקנים ברחבי העולם לבני משפחותיהם באפריקה מוערך במיליארדי דולרים מדי שנה - כספים המהווים חלק משמעותי מכלכלתן של אותן מדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת