זאב אבן חן ועמית קליין עתרו לבג"ץ: "לפטר את שטייניץ וישי"

שבועיים לאחר פרסום דוח מבקר המדינה על הכשלים באסון הכרמל, עתרו אבן חן וקליין לבג"ץ במטרה שזה יוציא צו המורה לרה"מ לפטר את אלי ישי ויובל שטייניץ. "אין סמכות בלי אחריות ואין אחריות ללא אחראים", לשון העתירה

ניצב בדימוס זאב אבן-חן, ששכל את בתו טופז באסון הכרמל, מימש היום את איומו והגיש יחד עם בעלה עמית עתירה לבג"ץ בעקבות דוח המבקר על השריפה בכרמל.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין משה שחל, גיא צוקר וד"ר רותי קמיני, מבקשים העותרים מבג"ץ להעביר לראש הממשלה צו המורה להעביר מתפקידם את שר הפנים אלי ישי ושר האוצר ד"ר יובל שטייניץ. בנוסף, דורשים השניים מהשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' להסיר מסקנות אישיות בעניינם של מפקדי משטרה, שירות בתי הסוהר ושירות מכבי האש, אשר פעלו ביום האירוע ובתפקודם נמצאו ליקויים.

"אין סמכות ללא אחריות, ואין אחריות ללא אחראים", לשון העתירה - שסוקרת את השתלשלות האירועים באסון כפי שהשתפקה בדוח מבקר המדינה, ומביאה את החלטתו של המבקר היוצא לינדנשטראוס להטיל אחריות אישית על השרים שטייניץ וישי.

לפני כשבועיים, שלח שר המשפטים לשעבר משה שחל מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה להעביר את השניים מתפקידם בשל הכשלים שהתגלו ועלו בדוח. במכתב, הם דורשים מראש הממשלה להשיב לפנייתם עד סוף חודש יוני אחרת יעתרו לבג"ץ.

"אבקשך להפעיל את סמכותך לפי חוק יסוד ולהעביר את השרים מתפקידם, זאת בשל האחריות המיוחדת שהטיל עליהם מבקר המדינה לאחר המחדלים החמורים שהובילו למותם של 44 בני אדם באסון הכרמל", כך פתח עו"ד שחל את מכתבו לראש הממשלה נתניהו. לאחר מכן נימק את בקשתו תוך שהוא מציין את סעיפי הדוח הקשורים לשטייניץ וישי.

"מרשינו שירתו בשירותי הביטחון במשך שנים רבות", סיכם עו"ד שחל את מכתבו, "והמניע אותם אינו יצר נקמנות שכן את שנלקח מהם אין להשיב. הפנייה אלייך נעשית מאותו מניע המחזק אותם לאחר האסון - שאובדן יקיריהם לא יהיה לשווא, וכי יוסקו המסקנות הנדרשות בהן קבלת האחריות האישית כדבר נורמטיבי"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"רה"מ נמנע מלהטיל את כובד משקלו"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

פרשנות משפטית: ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?