צפו: תיעוד של אולמרט ועד המדינה

תמונות שנחשפו היום בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, מציגות את יחסי אולמרט עם עד המדינה כפי שתועדו בתמונות. מוקדם יותר העיד ש.ד כי בכל מפגש עם אולמרט היו חיבוקים ונשיקות

יחסים קרובים (חדשות 2)

מה היה טיב היחסים בין עד המדינה ש.ד. לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט? תמונות שהגיעו לידי כתבנו גיא פלג מציגות את השניים בימים שבהם קיימו קשרים עסקיים לכאורה. בתמונות מופיע גם הלל צ'רני ואורי לופוליאנסקי שהיה ראש הוועדה לתכנון ולבנייה.

בראשית הדיון שהתקיים הציגה התובעת ליאת בן ארי את התמונות של העד עם הנאשמים העיקריים כעדות להכרותם ויחסיהם. סנגורו של אולמרט עו"ד רועי בלכר אמר כי מעולם איש מהנאשמים לא הכחיש הכרות מוקדמת איתו.  

ביום השני לעדותו של עד המדינה בתיק "הולילנד", נחשפת הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב מערכת היחסים עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ועם מי שהייתה ראש לשכתו שולה זקן - מערכת יחסים שמתוארת על ידי ש.ד. כעסקית, אבל כללה גם חיבוקים ונשיקות.

"הייתי קונה לאולמרט סיגרים לבקשתו וכיסיתי בעבורו חובות במערכת הבחירות", סיפר ש.ד. על דוכן העדים. "לא הייתי חבר קרוב שלו אבל הדלת תמיד הייתה פתוחה בפניי. כשנפגשנו, התחבקנו והתנשקנו".

"העברתי לאולמרט בערך מיליון וחצי שקלים למימון מערכת הבחירות, כולל כספים לצורך התמודדות על ראשות הליכוד מול שרון", המשיך העד, וסיפר על יחסיו עם זקן. "שולה הייתה מסדרת בעבורי הכל, פותחת בעבורי את כל הדלתות. אולמרט אמר לי שהיא יד ימינו, שפנייה אליה כמוהה כפנייה אליו".

על מאיר רבין, סיפר העד כי היה האמצעי שלו להעברת כספי השוחד. "הוא היה הזרוע שלי לתשלום השוחד, בחלק מהמקרים אפילו לא ידעתי בדיוק מי קיבל וכמה כי מאיר היה שומר בסוד חלק משמות המשוחדים", סיפר. "שולה הייתה אומרת שיש חובות וצריך כסף, והייתי מעביר לשולה שקים פתוחים. היא אמרה שאולמרט ערב אישית לחובות שנוצרו במערכת הבחירות שלו".

בתקופה שבה כיהן אולמרט כראש העיר ירושלים, מספר ש.ד. גם על חלקו של צ'רני במיזם הנדל"ן השנוי במחלוקת. צ'רני ידע הכל, לא היה דבר אחד שנסתר ממנו", טען והוסיף על חלקו של אולמרט: "לבקשתי מר אולמרט השתתף בישיבה של הוועדה המחוזית, הוא וזקן דיווחו לי לאחר מכן. שולה אמרה שאולמרט עשה זאת רק למעני ואף ראש עיר לא משתתף בוועדה המחוזית. גם אולמרט אמר לי לאחר מכן שהוא לא נוהג לעשות את זה. הוא השתתף כדי לשכנע אותם לאשר את תמ"א ג' (תכנית המתאר)", כלשונו.

"היחסים שלי ושל אולמרט היו כמו של שני גנבי סוסים, אני מודה שאני אחד הגנבים. היה די ברור שכשאנחנו נפגשים זה לא מאהבת מרדכי אלא מפגש אינטרסים, כל אחד עם המטרות שלו. ולכן, לא היינו צריכים לדבר הרבה מאוד כדי להבין האחד את השני, מאחר שמראש התבקשתי והבאתי, והוא מילא מצדו עשה את מה שהוא שהיה צריך לעשות", סיפר.

"כשאולמרט פנה אלי וביקש שנעזור לאורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים ששקע בחובות, אמרתי לצ'רני שנפתח בעבורנו חלון הזדמנויות", המשיך עד המדינה. "שטרית ואחיו שקעו בחובות, ואחיו התאבד. אני מודה שלא חשבתי על הצד האנושי, אלא על ההזדמנות. כשאולמרט פנה עבורו וביקש עזרה, אמרתי לו ששטרית מתנגד להולילנד - ואולמרט אמר לי שאין לי מה לדאוג. לשטרית נתתי מיליון וחצי שקלים, אולי יותר, במהלך השנים. אחרי ששטרית התחיל לקבל את הכסף, הוא התחיל לאשר את כל שביקשנו. כל בקשה אושרה. גם לזקן סייעתי כלכלית, כי אולמרט ביקש ממני לכסות את חובותיה".

"בלי אולמרט לא היה הולילנד"

תיבת פנדורה. פרויקט הולילנד (AP)
לפי כתב האישום, העבירו יזמי נדל"ן שוחד לשורה של אישי ציבור בכירים - ובראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש העיר ירושלים אורי לופוליאנסקי - בתמורה לקידום מיזמי בנייה שונים בעיר.

על חלקם של השניים העיד אתמול ש.ד. כי הציג "את התכנית ב-1994 לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז שהיה לופוליאנסקי וגם לפני ראש העיר דאז, היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, בידיעה שהיו צריכים לתת את ברכותיהם, שכן בלי זה - לא הייתה יכולה התכנית לקום".

ש.ד. הודה כי פרויקט המגורים שבלב הפרשה לא יכול היה לקום ללא שחיתות. "בדרך ישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג בשיתוף פעולה עם נציגי ציבור", הוא סיפר אודות השיטה שבה פעל.

בסך הכל עומדים לדין בפרשה 16 נאשמים. ש.ד., לפי הפרקליטות, היה מי שהעביר ללופוליאנסקי, אולמרט וראש לשכתו לשעבר שולה זקן, כספי שוחד מיזמי הנדל"ן הלל צ'רני, אביגדור קלנר ודני דנקנר. בתמורה, כך לפי כתב האישום, קודמה בנייתם של מתחמים שונים - ובראשם מתחם "הולילנד" בבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת