עד המדינה בפרשת הולילנד התקשה לנשום והדיון הופסק

העד המרכזי בפרשת הולילנד מתקשה להחזיק מעמד על דוכן העדים. כבר ביום הראשון לעדותו, הופסק הדיון לאחר שהתלונן על קשיי נשימה, למרות התנגדות השופט שהביע חשש שהפסקה תרדים את העד. המשך הדיון מחר

למרות שזה רק יומו הראשון על דוכן העדים במשפט הולילנד, נראה שעד המדינה ש.ד. יתקשה מאוד למלא את מלאכתו - להעיד נגד 16 הנאשמים בפרשה שכונתה "פרשת השחיתות החמורה בישראל".

המשפט מתבסס על עדותו של עד המדינה ש.ד. בן ה-75, שכבר הספיק לגרוף ביקורת על אמינותו ועל המניעים שהביאו אותו להעיד נגד שורת הבכירים בכתב האישום, ובהם אהוד אולמרט, ששימש ראש עיריית ירושלים בזמן הפרשה. בעדותו, סיפר ש.ד. שהיזם הלל צ'רני העביר דרכו תשלומי שוחד שנועדו לקדם את מיזם הולילנד בירושלים. "הכספים הועברו לאולמרט, לופוליאנסקי ולחשודים נוספים. בזכות השוחד גדלו היקפי הבניה בעשרות אלפי מטרים רבועים", אמר על דוכן העדים.

אלא שזמן קצר לאחר העדות הקשה וההאשמות שהטיח בנאשמים בפרשה, העד חש קשיי נשימה. נציגת הפרקליטות פנתה לשופט וביקשה לעצור את הדיון בטענה שהעד לא מרוכז, אלא שהשופט קבע: "הוא מרוכז מאוד". למרות בקשה חוזרת, סירב השופט להפסיק את הדיון בטענה ש"ההפסקות מרדימות אותו".

וזה הדיאלוג שהתנהל אחר כך באולם:

התובעת: אבקש להפסיק, הנשימה של העד כבדה.
השופט: קשה לך?
העד: כן.
השופט: נעים פה הרבה יותר אחר הצהריים.
העד: יותר נעים במיטה עם בלוני גז.

בסופו של דבר הופסק הדיון והוחלט להמשיך בו מחר, ולאפשר לעד להאושש.

העד: "בלי אולמרט - הולילנד לא היה קם"

לראשונה מאז התפוצצה פרשת השחיתות שהוגדרה על ידי החוקרים כ"חמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל", עלה הבוקר ש.ד., עד המדינה בתיק "הולילנד", אל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בתל אביב וגולל את גרסתו לדברים.

לפי כתב האישום, העבירו יזמי נדל"ן שוחד לשורה של אישי ציבור בכירים - ובראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש העיר ירושלים אורי לופוליאנסקי - בתמורה לקידום מיזמי בנייה שונים בעיר.

על חלקם של השניים סיפר: "הצגתי את התכנית ב-1994 לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז שהיה לופוליאנסקי וגם לפני ראש העיר דאז, היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, בידיעה שהיו צריכים לתת את ברכותיהם, שכן בלי זה - לא הייתה יכולה התכנית לקום".

ש.ד. הודה כי פרויקט המגורים שבלב הפרשה לא יכול היה לקום ללא שחיתות. "בדרך ישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג בשיתוף פעולה עם נציגי ציבור", הוא סיפר אודות השיטה שבה פעל.

בסך הכל עומדים לדין בפרשה 16 נאשמים. ש.ד., לפי הפרקליטות, היה מי שהעביר ללופוליאנסקי, אולמרט וראש לשכתו לשעבר שולה זקן, כספי שוחד מיזמי הנדל"ן הלל צ'רני, אביגדור קלנר ודני דנקנר. בתמורה, כך לפי כתב האישום, קודמה בנייתם של מתחמים שונים - ובראשם מתחם "הולילנד" בבירה.

עד המדינה הגיע לביהמ"ש מהכניסה האחורית

ש.ד. הוכנס הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב מכניסה צדדית שמיועדת, בדרך כלל, להגעתם של עצורים - סימן נוסף המעיד על רגישות עדותו. עבור העד הוכן גם שביל מיוחד ומאובטח לתא השירותים בבית המשפט.  

הוא עצמו איש נדל"ן בן 75, שבמשך עשרות שנים התברג היטב בקרב בכירי התחום. הדברים שיישא מהווים את מרכז התיק נגד אולמרט. בחודשים האחרונים נחשפו אודותיו לא אחת פרטים שערערו את אמינותו, כשהאחרון שבהם - דרישתו מהמדינה לממן עבורו טיפולי שיניים, ואיום כי לא יישא את עדותו אם לא ייענה בחיוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת