עד המדינה ב"הולילנד" מדבר לראשונה: "בלי אולמרט - התכנית לא הייתה קמה"

פרשת השחיתות שהוגדרה בעבר כ"חמורה בתולדות המדינה", שבה מיוחסת לשורת בכירים ובראשם ראש הממשלה לשעבר קבלת שוחד מיזמי נדל"ן, הגיעה הבוקר לאחד משלביה המרכזיים. ש.ד. גולל את גרסתו לאירועים. בין היתר סיפר: "ידענו שלא נשיג את מה שרצינו בלי שוחד"

לראשונה מאז התפוצצה פרשת השחיתות שהוגדרה על ידי החוקרים כ"חמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל", עלה הבוקר ש.ד., עד המדינה בתיק "הולילנד", אל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בתל אביב וגולל את גרסתו לדברים.

לפי כתב האישום, העבירו יזמי נדל"ן שוחד לשורה של אישי ציבור בכירים - ובראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש העיר ירושלים אורי לופוליאנסקי - בתמורה לקידום מיזמי בנייה שונים בעיר.

על חלקם של השניים סיפר: "הצגתי את התכנית ב-1994 לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז שהיה לופוליאנסקי וגם לפני ראש העיר דאז, היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, בידיעה שהיו צריכים לתת את ברכותיהם, שכן בלי זה - לא הייתה יכולה התכנית לקום".

ש.ד. הודה כי פרויקט המגורים שבלב הפרשה לא יכול היה לקום ללא שחיתות. "בדרך ישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג בשיתוף פעולה עם נציגי ציבור", הוא סיפר אודות השיטה שבה פעל.

בסך הכל עומדים לדין בפרשה 16 נאשמים. ש.ד., לפי הפרקליטות, היה מי שהעביר ללופוליאנסקי, אולמרט וראש לשכתו לשעבר שולה זקן, כספי שוחד מיזמי הנדל"ן הלל צ'רני, אביגדור קלנר ודני דנקנר. בתמורה, כך לפי כתב האישום, קודמה בנייתם של מתחמים שונים - ובראשם מתחם "הולילנד" בבירה.

עד המדינה הגיע לביהמ"ש מהכניסה האחורית

ש.ד. הוכנס הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב מכניסה צדדית שמיועדת, בדרך כלל, להגעתם של עצורים - סימן נוסף המעיד על רגישות עדותו. עבור העד הוכן גם שביל מיוחד ומאובטח לתא השירותים בבית המשפט.  

הוא עצמו איש נדל"ן בן 75, שבמשך עשרות שנים התברג היטב בקרב בכירי התחום. הדברים שיישא מהווים את מרכז התיק נגד אולמרט. בחודשים האחרונים נחשפו אודותיו לא אחת פרטים שערערו את אמינותו, כשהאחרון שבהם - דרישתו מהמדינה לממן עבורו טיפולי שיניים, ואיום כי לא יישא את עדותו אם לא ייענה בחיוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת