עתירה: לא להחזיר ילדי דרום סודן שעברו התעללות במשפחה להוריהם לקראת גירוש

ארגוני זכויות אדם עתרו הבוקר לבג"ץ בדרישה למנוע מילדים דרום סודנים שעברו התעללות במשפחתם ונשלחו לפנימיות בישראל לחזור להוריהם המתעללים. העותרים מזהירים שבשל הרצון לגרשם, ביחידת עוז מתעלמים מהעובדה שנשקפת סכנה לילדים: "איננו מבקשים למנוע גירוש ילדים באופן גורף, מדובר בכ-20 משפחות"

גירוש אזרחי דרום סודן מישראל חזרה למולדתם אמנם החל, אך ארגוני זכויות האדם עדיין לא אמרו נואש במניעת הפגיעה באלו מהם אשר הגירוש חזרה עשוי לפגוע. ארגוני זכויות האדם הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ בדרישה למנוע גירוש ילדים מדרום סודן שעברו התעללות במשפחה, יחד עם הוריהם הפוגעים, זאת מחשש לשלומם.

בעתירה, שהוגשה נגד משרד הפנים ומשרד הרווחה, דורשים ארגוני זכויות האדם כי ילדים שהוצעו מחזקת הוריהם על ידי רשויות הרווחה בגלל שעברו התעללות או הוזנחו לא יוחזרו לחיקם. במסגרת העתירה, תוקפים הארגונים את פעילות יחידת עוז של רשות ההגירה הכוללת הוצאת ילדים מפנימיות בישראל, כדי לגרשם יחד עם הוריהם, ודורשים כי הילדים יוחזרו חזרה למסגרת הפנימיות.

על פי לשון העתירה, מדובר בילדים השייכים לכ-20 משפחות בלבד, אשר אינם שוהים כיום בחזקת משפחותיהם. העותרים מבהירים כי אינם מבקשים למנוע גירוש של ילדים באופן גורף, אלא להכריע באופן פרטני עבור כל ילד שמצוי בסיכון, כאשר השיקול המכריע יהיה טובתו של הילד עצמו.

"יש לנו חובות כלפי קטינים"

"מדובר בילדים חסרי מעמד בישראל שעברו חוויות קשות של התעללות והזנחה", נכתב בעתירה. "בלהט הגירוש נשכחו מוסכמות יסוד בדבר החובות המוטלות על כל רשות העוסקת בעניינים של קטינים".

את העותרים מייצג עו"ד יונתן ברמן, ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, שאמר בתגובה להגשת העתירה: "מדינת ישראל אחראית על שלומם וביטחונם של הילדים כולם הנמצאים בשטחה ותחת שליטתה, ובכלל זה ילדים למבקשי מקלט ומהגרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק